Fiat Linea Sis Karşılama Tesisatı (Follow Me)

Eğer Fiat’ın full donanım paketine sahip değilseniz bir takım özellikler törpülenmiş oluyor.

Cruise Control veya Teyp Aux Sistemi gibi bunlardan biride sürücü karşılama (Follow Me)

 

Aslında Follow Me (Sürücü Uğurlama) tüm Linea’larda standart olarak var olan biz özelliktir.

Kontağı çıkardıktan sonra uzun üzmeli farı bir defa açarsanız 30 saniye farlarınız açık kalacaktır.

Çekmeye devam ederseniz 60, 90, 120, 150, 180, 210 saniye kadar yanmaya devam edip kendiliğinden sönecektir. Çekili tutarsanız iptal olacaktır.

 

Ama bizim bu yazıda yapacağımız işlem uzaktan kumanda ile kapıları açtığınızda sislerimizin bizi karşılaması ve araçtan indikten sonra otomatik uğurlaması.

 

Nasıl Yapılır ?

Aracımızın sigorta kutusunda bulunan bir pinimiz (32 Nolu pin ) + çıkış vermektedir.

Aşağıdaki şartlarda bu pin’imize 12v+ elektrik sinyalı verecektir bir role yardımı ile sislerinizi farlarınızı veya diğer projeleriniz için kullanabilirsiniz.

Ben Bir role ekleyerek led sis farlarıma ekledim güzel bir çalışma oldu yakın zamanda video da ekleyeceğim.


Bu pinimiz (32 Nolu pin )  Body Computer tarafından kontrol edilen tavan lambalarının da tetiklendiği bir pin’dir.

Boş olmasının sebebi ise, bu pin Full donanım linea araçlarda bulunan kapı altı aydınlatmalara verilen çıkıştır. mantık tavan lambası ile aynı şekilde çalışır.

Nasıl Çalışır ?

 1. Herhangi bir kapı açıldığında her iki ön spot ve arka tavan lambası 3 dakikalık bir süre yanar ; bu zamanlama her kapı açılışında yeniden devreye girmektedir.
 2.  Tüm kapılar kapatıldığında ; kontak anahtarı STOP konumunda veya çıkartılmış iken lambalar diğer bir 10 saniye daha yanık kalmaktadırlar. Bu süreç eğer kontak anahtarı MAR konumuna getirilirse sona erdirilmektedir : Bu şekilde tavan lambaları derhal sönmektedir.
 3.  Tüm kapılar kapatıldığında ve kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde lambalar derhal sönmektedir.
 4.  Kontak anahtarı çıkartıldığında lambalar 10 saniyeye eşit bir süre yanar , bu süre tamamlandığında tüm lambalar söner.
 5.  “Kapı kilitleme” kumandası verildiğinde tüm lambalar sönmektedir ;
 6.  “Kapı açma ” kumandası verildiğinde  lambalar yanar  bir 10 saniye daha zamanlamalı çalışma devreye girer.
 7. Atalet anahtarı devreye girer ise lambalar 15 dakika süre ile yanmaktadır.

Akünün şarjının korunması için aşağıdaki işlem modu devreye alınmaktadır : Kontak anahtarı STOP konumunda veya çıkartılmış iken herhangi bir kapı veya bagajın açılması durumunda 15 dakikalık bir lamba yanma zamanlaması başlar bu süre tamamlandığında tüm lambalar kayıtsız şartsız söner.

Bir veya daha fazla kapının açık olması durumu gösterge tablosunun displayinde görüntülenmektedir ; ayrıca uyarı lambası aracın tüm kapıları ve bagaj tamamen kapatılana kadar yanık kalmaktadır.


Sigorta kutumuz tam olarak burada.

2017-06-26_10-11-11

DSC_0291

 

Soket bu şekilde sürgülü olarak kolayca yerinden çıkıyor.

2017-06-25_23-00-34

 

Soketimizin Önden bakınca sağ tarafı 27’denbaşlar 39’a kadardır. Bizim pinimiz 32. pin.

2017-06-25_23-02-58

Ben bu şekilde bir tesisat kullandım sorunsuz kullanıyorum Kalın Sağlıcakla…

 

 

Enes Özer Bey’de Kendi aracına bu sistemi uygulamış kendi videosu ve yaptığı tesisat. verdiği bilgiler aşağıdaki gibidir.

 


İç sigortadan 32. Pin den aldığım elektriği buraya bağlamam yeterli oldu.
Kablonun diğer ucunu mevcut bu röle nin 86. Bacağına bağladım. İşlem tamamdır. Ekstra başka röle ve sigortaya ihtiyaç yok. Bloğuna ekstra olarak ekleyebilirsin istersen.

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74 comments

 • Eren Salih KILIÇ dedi ki:

  İyi günler Yakup Bey konu eski ancak cevap verirsiniz diye umut ediyorum.Enes Bey’in yapmış olduğu tesisat için 32 nolu pinden o rölenin 86. bacağına kablo çekicez anladığım kadarıyla.Sanki biraz eksik gibi tesisat başka herhangi bir kabloya gerek var mı ? Yalnızca bu tek kablo ile çözülebilir mi ? Şimdiden teşekkürler.

 • Uğur dedi ki:

  Abi sis karşılamada 32. Pinden tek kablo almamız yeterlimi dışardaki roleninde 86 bacagına girince kapıları kitleyince veya açınca sistem devredemi olacak bi sorum daha olacak 32.pin hangi renk sokettw mavidemi kırmızıdamı

 • ramazan dedi ki:

  ne +12v nede şase var

 • ramazan dedi ki:

  seninki ile aynı 2011 1.3 activ plus

 • ramazan dedi ki:

  32 nolu pinde +12 v var diyen arkadaşlar bi sizin arabaya koymuşlar galiba bizimkilerde neden yok nasıl bulunmuşlar bi taeid etsinler 45 nolu pinde devamlı 12v var

 • ibrahim dedi ki:

  Arkadaşlar, sis karşılama için 32 nolu pin ile sigorta kutusundaki 86 nolu bacak arasında yanlızca kablo çekmek suretiyle bağlantı yapan ve sis karşılamayı sıkıntısız kullanan var mı acaba? Ben de bu şekilde uygulama yapmak istiyorum da.

 • Emir dedi ki:

  Aracim kilitlemiyor lambalar gogus isiklari gitti stop lambasi yanmiyor arac kapi kitlemiyor ve lastik basinc arizasi bide bilgisyara baglanmiyor aracim o semadaki 32 . Dis kabloyu girip yetine takdikdan sonra oldu

 • Berkay dedi ki:

  Yakup bey merhaba
  Ayak altı aydınlatma için bu pini kullanabilir miyiz ? Çünkü tavan lambasından paralel çekmek bana açıkçası zor bi yöntem gibi geliyor. Aracım Grande Punto Dynamic bu arada.

 • Sözer dedi ki:

  S.aleykum
  Bu sisler konusunda bikac sorum olmustu tesekkurler yanitlarin icin.
  Son olarak arastirdigima gore. Bende sis fari mevcut. Follow me icin soruyorum. Bir kisi ornek olarak yapmis. Direk tavan lambalarinin pininden sislerin rölesine kablo cekmis. Bende tavan lambasinin artisini bu röleye ceksem olur mu?

  • yhackup dedi ki:

   Ve Aleykum Selam,
   Ben 32. pini kullanıyorum follow me için , bu pin +12v güç veriyor ancak sis rolesinin bacağını – şase ile tetiklemek gerekiyor. Tavan lambası eğer şase ile tetikliyor ise evet olabilir.

   Ancak pek emin de konuşmak istemiyorum bizim araçlarda marka modele göre bunlar değişebiliyor, en iyisi multimetre ile ölçmek.

 • Onur dedi ki:

  32. pinden aldığımız kabloyu kısa yada uzun far sölesinin tetiğine girsek bir sorun olur mu ?

 • Selçuk GETMEZ dedi ki:

  Selamın aleyküm ben sıfırdan sis farı bağlayacam ama ecu üzerinde nereye bağlantı yapacam ve sisfarını nasıl aktif edeceğim elimdeki sis farları tesisat kablosu ike beraber takım geldi rölesi felan var bide soketleri hazırlanmış şekilde geldi şimdi bu soketleri nereye takıcam bi yardımcı olursanız çok sevinirim

  • yhackup dedi ki:

   Aldığın ürün nedir bilmiyorum , soket nasıl bir şey orjinal sisler öyle bir soketle aktifleşmiyor resim yükleyebilir misiniz.

 • Yılmaz dedi ki:

  Yakup bey bende sis farı var bana artı ve eksi yi nerden alıp nereye bağlarsam yanar biraz amatörüm bu konuda yardımcı olursan sevinirim

 • Onur dedi ki:

  Yakup bey bu 32 nolu pinin bu görevi gördüğünü nasıl öğrendiniz elearn aradım ama bulamadım.

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Merhaba Onur,

   Elearn çok karışık hazırlanmış maalesef bende gezinirken denk gelmiştim şimdi arasam tekrar bulamam sanırım 🙂 arama ekranından arat bence var bunun tarifi.

   • Onur dedi ki:

    Arama ekranında 32 nolu (14 nolu pin vs yazdığı için böyle aradım ) diye aradım ama buldum. Olmadı babam fiat ta teknik uzman e learn cdlerini bir yerde zulalıyordu orayı patlatcam 😀

    • Yakup ULUTAS dedi ki:

     Kapı altı ayndınlatma olarak arat , 32. pin normalde kapı altı aydınlatmaları için.

     • Onur dedi ki:

      Yakup bey Aşağıdaki konumda buldum elearn gerçekten çok karışık 😀

      Elektrik sistemi > 1 ELEKTRIKI FONKSIYONLAR > E25 IÇ AYDINLATMA > E2521 ÇAMUR IŞ IKLARI > E2521 YER AYDINLATMA LAMBALARI

 • Fırat dedi ki:

  Anladıyım kadarıyla sisler orjinalse 32. Pimden rolenin 86 bacagına bir kablo çekmemiz yeterli olucak

 • Mehmet şen dedi ki:

  Merhaba. Ben dün akşam motor bölmesindeki sigortanın 86. Bacağına bağlı röleden kabloyu uzattım. Sis farına giden kabloya bağladım çalışmadı. Illa 32.pinden mi almamız gerekiyor?

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Eğer aracınızda sis donanımı var ise , zaten 86. bacak sis farına tesisatı mevcuttur ek olarak çekmenize gerek yok.

   • Mehmet şen dedi ki:

    Aracımda sis farı yoktu. Ben sonradan taktırdım. Araç içindeki sigorta bölmesine sis farlarından 1 tane kablo getirtti. Ben o getirdiği kabloya bağladım daha sonra da rölenin 86. Bacaga bagladım fakat aracın kilidini kumandadan açınca dörtlülerden başka yanan ışık olmadı.

    • Yakup ULUTAS dedi ki:

     Yaptığınız sistemden bir şey anlamadım. 32 pine neyi bağladın ?

     • Mehmet ŞEN dedi ki:

      Önlere sis farını takarken arka sislere bağladı. 1 tane de röle kullandı. bu akşam 32. pinden aldığım kabloyu motor bölümündeki sigorta kutusunda bulunan rölenin 86. bacağına bağladım. ön sisleri yakmak için bağlanan röle tetikleniyor. fakat sisler yanmıyor. bunu nasıl çözebilirim?

     • Yakup ULUTAS dedi ki:

      Doğrusu bu bağlantı ile bir çok arkadaşım yaptı.

      Role tetikleniyor ise 32. pin ile sıkıntı yok, Yaptığınız tesisat ile ilgili bir kaç resim gönderebilir misiniz.

     • hüseyin tezyal dedi ki:

      şemayı incelediğimde rölesiz karşılama uygulamasının çalışmaması gerekir nedeni ise parkları açınca orjinal sisrölesinin bir ucuna artı geliyor sisleri çalıştırınca diğer ucuna eksi geliyor.ve sisler yanıyor.boşta ise röle ucuna eksi gelmediği için 32 numaradan artı gelse bile röle çalışmaz.

     • Yakup ULUTAS dedi ki:

      Siz de role ile – verin o halde.

 • Özdemir Güven dedi ki:

  unutmuşum yazmaya Enes Özer beyin yaptığı bana daha kolay geldi emotion için soruyorum bende 32. pinden ek alıp motor bölümündeki sigorta kutusunda gösterilen rölenin 86 nolu bacağına bağlasam çalışıröı sis farı orjinalde var çünkü

 • Özdemir Güven dedi ki:

  üstadım bir sorum olacak benim aracım 1.3 mj 2011 emotion yani bende 32. pin dolu o kabloyu sıyırıp ek mi yapmam gerekli bide o kabloyu motor bölümüne nasıl geçirebilirim ? şimdiden teşekkür ederim

 • Taner dedi ki:

  Maşallah çok güzel faydalı bir paylaşım teşekkürler

 • yakup atalay dedi ki:

  gövdeye bağlı soketi nasıl sökerim bilmiyorum elearn programında bunun sökümünü bulamadım.
  Resimde kırmızı soru işareti ile gösterdiğim kısım.Birde burada kullanacağım pin için bir öneriniz varmı.Aliexpress te çok çeşit pin var.Hangisi acaba?Sizin öneriniz varsa bana linkini verebilirmisiniz.?

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Çok basit bir sürgülü kilidi var onu çekip söküyorsun.
   Bunun için bir video çekmiştim ama , telefonumu evdeki diskime yedekledim. Öğle vakti zamanım olursa bir video eklerim olmazsa akşama eklerim.

    • yakup atalay dedi ki:

     Yakup Bey,
     Ben soketi söktüyorum fakat oraya nasıl pin bağlayacağım onu beceremedim.Çünkü 32 nolu pin burada yok.Oraya nasıl bu pini monte ederim onu bulamadım.Soketin araç iç kısmında kalan kısmını nasıl sökerim onu bulsam oraya gerekli 32 pinden çektiğim kabloyu buraya çekip bağlayacağım buradanda kapı altına bağladığım fiat logolu lambalara kablo çekip işi bitireceğim önce bu soketi tamamen arabadan ayırıp görmem lazım bunu nasıl yaparım?

     • Yakup ULUTAS dedi ki:

      Bilemiyorum, Paneli sökmedim hiç.
      Cruise Control için kullandığım pinleri kullandım oto elektrikçilerde bulabilirsin.

 • yakup atalay dedi ki:

  Merhaba Yakup Bey

  Ön sağ ve sol kapı altlarına aliexpressten aldığım fiat logolu lambaları bağlamak istiyorum.Bunun için ön kapıların sağ ön ve sol ön kapının iç kısımlarını açtım.Aldığım kapı altı lambalarını kapı altlarına yerlerini açarak sabitledim..Ancak birde baktımki benim linea’da (2011 model 1.3 Mjet Aktif plus) D031 VE D031 kapı kablo birleştirme soketlerinde çamur aydınlatması diye geçen G050 ve G051 lambalarının kablo bağlantısı ve pin bağlantıları yok.
  Bunu nasıl çözerim.B002 32.Pin’den bu kapı içlerine nasıl kablo çekerim.Bunun bir kolay yolu varmıdır?

  aldığım fiat logolu lambaların linki aşağıda.Yanınca çok güzel gözüküyor ama işte bağlamak lazım.
  http://ae01.alicdn.com/kf/HTB1qp2BRVXXXXamaXXXq6xXFXXXW.jpg

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Yoğunluktan anca bakabildim kusura bakmayın,
   Kapı soketinden alabilirsiniz kabloyu diğer türlü sırıtır, Aliexpress’de uygun pinler vardır. dişi ve erkek olarak alıp kapı soketine takarak kabloları taşıyabilirsinizç

 • yakup atalay dedi ki:

  Yakup bey
  Vermis oldugunuz bilgiler ile bende aracin sag ve sol aynalarinin altina gizli bir sekilde led baglayip sizin siste uyguladiniz islemi bunlarda yapmak istiyorum.BMW araclarda var sanirim aynisi.
  Yapinca bilgi verip resim paylasimi yaparim

 • Emre dedi ki:

  Yakup bey cevabınız teşekkür ederim bu diyotu 32 nolu pinden gelen kabloyu röleye girmeden önce araya lehimliyoruz anladığım kadarıyla yanlışım varsa affola birde internet alışveriş sitesinde gördüm drl led turn ligth sistem lineanın sis lambası soketine uyumlu led yapılmış bunlarda hem amber renk hemde beyaz renk led bulunmakta sistem gündüz ledleri çalışmakta sinyal verdiğinde beyazlar sönüp sinyal vermektedir sinyal verme işlemi bittiğinde tekrar gündüz farı devreye girmektedir. Soket sistemi duylu ve birde kenardan 12 v kablo çıkıyo soketi sinyal ampulu soketine takıyoruz diğer kabloyuda kontak açılınca gelen 12v gerekiyor acaba bu bölüm motor sigortasında nerden alabilirim.Teşekkürler.

 • Emre dedi ki:

  Yakup bey normal sis farı bağlantısını aküden enerji alarak sigorta ve anahtar kullanarak kullandığımızda bi sıkıntı olurmu ve sis farı yanıkken kapı açıldığında sislere tekrardan röle aracılığıyla tekrar enerji verilmesi bi sıkıntı yaratmaz değilmi.

  • yhackup dedi ki:

   Emre bey, Siz anahtarla sislere elektrik verdiğinizde bu elektrik Ecu soketine akmaması gerekiyor. Araya diyot kullanın 10 tanesi 10 kuruş gibi ucuz bir parçadır, özelliği ise yalnızca bir yönde akım geçiren devre elemanıdır.

   Diyot Nedir

 • Emre dedi ki:

  Yakup bey ilginiz için teşekkürler tabikide herkes faydalansın bilginin kaybolmaması idi mailde sürekli durur bunuda ekran görüntüsü aldım çok teşekkür ederim.

  • yhackup dedi ki:

   Rica ederim Kolay gelsin.

   • Yücel Devrim Arık dedi ki:

    Yakup Bey tekrar merhabalar. Önerdiğiniz şekilde tesisatı baştan takip ederek devre şeması çıkardım. Tesisatı kuran elektrikçi, güvenli bir iş yapmış aslında. Tesisatı aracın orjinal rölesinden ayırıp, daha güçlü bir röleyle desteklemiş böylece hem ön, hem arka sisleri tek butona bağlamış.
    Ben de rölenin tetik ucunu tespit ederek, 32 nolu pinden aldığım ucu buraya bağlayarak deneme yaptım. Sonuç olumlu oldu. Arabamın artık bir “welcome” özelliği var.
    Not: Bu arada röle girişinden önce tesisata bir sigorta ve bir de diyot ilave ederek tesisatı korumaya almayı ihmal etmedim. (Güvenlik herşeydir.)
    Çok teşekkür ediyorum.

 • Emre dedi ki:

  Yakup bey çalışmalarınızı tebrik ediyorum sis farı karşılama çalışması için kullanılan röle tipi ve hangi kablonun kaç numaraya bağlanmasıyla ilgili ve iki sis farının artısını tek 12 v mı bağlamamız gerekecek bunun için bana yardım etmek amacıyla mail le ulaşabilirmisiniz şimdiden teşekkürler

  • yhackup dedi ki:

   Teşekkür ederim. Mail atarsam sadece siz buraya yazarsam herkes faydalanır.

   Doğrusu benim araçta orjinalde sis farı yoktu tüm tesisatı ben çektim.
   – ler ortak olarak şaseye bağladım.
   + ‘yı role ile sürdüm.
   Benim sisler 3w+3w olduğu için elektronikçiden 50 kuruşluk minik bir role aldım.
   Ama orjinal sis farları 55w +55w bildiğin kadarı ile.
   Eğer yüksek watt değerli bir ampülünüz var ise bir oto elektrikçilerinden temin edeceğiniz standart role kullanabilirsiniz. Bu rolelerde 30,85,86,87 bacakları bulunur.
   Rolenin 86 nolu Bacağına. 32.Pinden aldığınız tetiği .
   Rolenin 85. Bacağını şaseye,
   Rolenin 30. Bacağına Aküden + yı,
   Rolenin 87. Bacağını ise sislerin +’sına bağlamalısınız.
   Uygun değerlerde sigorta koymayı unutmayınız.

   • Yücel Devrim ARIK dedi ki:

    Yakup Bey, merhabalar. Çok ilgi çekici bir çalışma yapmışsınız. Denemek için aracın başına geçtim. Araç içi sigorta kutusundaki 32 nolu pini buldum. Pin boştu. Uygun soketle kablo bağlantısını yaptım. Oradan kabloyu uzatıp. Motor kısmındaki sigorta kutusundaki T14 rölesinin 86 nolu bacağına bağlantı yaptım. Ancak sonuç hüsran oldu.
    Sonra daha detaylı inceleyince. Aracın mevcut arka sis lambalarına, ön sis farlarının sonradan bağlandığını, bunu için de motor kısmındaki sigorta kutusuna ayrı bir röle yerleştirildiğini keşfettim. (Zaten içeride bir tane buton var ve basınca hem ön hem arka sisler birlikte yanıyor. Göstergede de sadece turuncu renkli sis lambası sembolü yanıyor. Yani sonradan bağlantı olduğu belli.)
    Kutuya sonradan takılan röleden söz etmiştim. Rölenin üzerinde sadece “mini röle” ifadesi var. Ayrıca bacaklarda herhangi bir numaralandırma veya bir devre şeması da yok.
    Nasıl bir yol izlenebilir sizce ?

    • yhackup dedi ki:

     Merhabalar,
     Sanırım aracın senden önceki sahibi ön sisleri arka ile birleştirmiş, ben ön sisin ve arka sisin neden farklı butonlarda olduğunu anlayabilmiş değilim zaten,, çekilen tesisatı bilemiyorum isterseniz önceki tesisatı iptal edip benim yaptığım şekilde çekebilirsiniz. şu an ne durumda olduğunu görmeden şöyle yap diyemiyorum.

   • enes dedi ki:

    pek;
    1- sigorta panorunda aküden gelen + kutbunu ve şaseyi nerden bulabiliriz?nerde bulabiliriz.
    2- benim araç 2011 1,3 mjet, dynamic paket olduğundan orjinalinde sis farları mevcut. ben bunu nasıl yapabilirim.
    teşekkürler.

    • Emre yücebağ dedi ki:

     86 nolu bacaga giren sisleri acma düğmesinden gelen tetik değilmi o – fakat 32 nolu pinden gelen + diye biliyorum ben yanlışmıyım bende bağlıyacagıö tereddutlerim war

    • yhackup dedi ki:

     Merhaba,
     1. Sorunuzu anlamadım.
     2. sorunuzun cevabı da burada
     Motor bölmesi sigorta kutusunun Altındaki soketin 4. veya 5. pinine bağlayabilirsin.
     Sistesisat

 • Gökhan Biner dedi ki:

  Linea Yardımlaşma Grubu sayfasına verdiği desteği için teşekür ederim ücretsiz projelerı bizim aileye sunduğu için minnettarız.
  BAŞARILAR…

 • Kamber dedi ki:

  Selamlar iyi çalışmalar. Ustam bunu videolu anlatım yapsan da bizde uygulasak bu şekildeki karışık geldi bana . Birde otomatik yaman far sensörü yapabilirmiyiz. Onun videolu anlatımı bvae mı. Daha başka nasıl özellikler eklenebilir ben hız sabitleme ve aux yaptım. İyi çalışmalar

  • yhackup dedi ki:

   Merhaba bunu iş icabı yapmıyorum sadece kendi aracıma uyguladığım için tekrar video çekmem mümkün değil. ama bu işi parayla yapanlar mevcut veya herhangi bir elektrikçi şemaya göre yapabilir.
   Otomatik far sensörü projem var taslak halinde bir malzeme sipariş ettim onun gelmesini bekliyorum.