Fiat Linea 1.3 MJ E4 (2011) Aux Montajı

İşleme başlamadan önce, havya kullanmayı bilmiyorsanız. hiç bu işe başlamayın titiz çalışılması gereken bir iş.
Son olarak teybin kodunu bilmiyorsanız. Fiat servisinden veya yabancı forumlardan mutlaka bulunuz , teybiniz işlem sonunda kod isteyebilir. doğru girmezseniz çalışmaz. 3 defa hatalı girerseniz kullanılamaz hale gelir.

Bize lazım olacak malzemeler, (8 TL)

 • 3,5 mm Jack (Dişi)
 • 1m kadar stereo coaxial kablo
 • İki ucu erkek 3,5mm uçlu kablo.

v31.01 ve üzeri Bağlantı şemamız bu şekilde,


Eğer Aux mp3 Modülü kullanacaksanız, Gerekli gücü aşağıdaki pinden almanızı tavsiye ederim.

Ek olarak, eğer bağlantıları yaptınız ama bir cızırtı veya motor devir sesini duyuyorsanız.

 • Önlelikle ses kablolarının coaxiel kablo olmasına dikkat edin.
 • Aracınızdaki Akünün kutup başlarını kontrol edin (sıkı olsun)
 • Alternator Diyot tablasındaki diyotların sağlamlığını kontrol edin (Bu biraz meşakatli ustanızdan rica edin o kontrol etsin) ama bunu anlamanın en basit yolu eğer var ise volrmetre ile aracınız çalışırken gaz verin ve voltajı ölçün 14,5v’nin üzerine çıkacaktır.

Daha net görmeniz için bu şekilde bağlantı yaptım daha sonra makaron ile izole edilmiştir bu konuya dikkat edin.

Data pinlerimize jumperimizi attıktan sonra, Eğer Teypte takılı cd yok ise  CD ‘tuşuna basınca AUX moduna geçecektir. cd takılı ise, ilk basmada CD moduna ikinci basışta AUX moda geçecektir.

Yukarıdaki şema ile Aux’unuzu hayal dünyanıza göre tasarlayabilirsiniz. Ben aşağıdaki şekilde yapmayı tercih ettim.

 

Dişi jackımıza aşağıdaki gibi, stereo kablomuzu lehimliyoruz.

Dikkatli bir şekilde üst şemadaki gibi lehimlerimizi yapıyoruz, ve olası bir kısa devreyi önlemek için makaron kullanıyoruz.

Diğer kablolarımızı ve Jumperımıza dikkatli bir şekilde lehimliyoruz. Makaron ile koruma ŞART.

İşlemimiz denememiz. başarılı telefonumuzdan ses alabiliyoruz.

Bu dişi jackı ise gönlünüze göre nereye takmak istiyor iseniz oraya takabilirsiniz. ben 4’lü butonların bulunduğu paneli uygun gördüm.

Bu panelin altta tırnakları var tornavida yardımı ile ittirip, paneli biraz sert çekin olduğu gibi geliyor. Hazır açmışken klima yollarını güzeeelce temizliyoruz.

Görünen soketi söktükten sonra, Sağda ve solda birer vidası var bunları da söküyoruz.

idaları söküp, bu Parçayıi tırnaklarından ayırıyoruz.

Dişi jack geçecek kadar oyuyoruz.

Butonu da uygun ölçülerde delip, Dişi jackımızı geçiriyor vidamızı sıkıyoruz.

Ve konsolu topladığımızda, gayet güzel görünüyor.

Ek olarak Aux sesi düşük olacaktır menüden offseti yükseltiniz.

 

Eğer Teybiniz v31.01 ve üzeri Değilse iş biraz daha profesyonelleşiyor. Ama gözünüz korkmasın , eli havya tutan ve titiz olan herkes yapabilir.

Bu durumda Aracımızın çıkış entegre bacaklarından ses girişi yapmamız gerekiyor.

Aracımızdaki teybimiz şu meşhur anfi devrelerinde kullanılan TDA7561’dir. Bu devrenin datashettini incelediğimizde. 4 giriş olduğunu görürüz.

Entegremiz teybimizin solunda, Soğutucu alüminyuma bağlıdır.

Pin şemamız bu şekildedir.

11 12 13 14 15
LF
Sağ Ön
LR
Sağ Arka 
ORTAK
   GND
RR
Sol Arka
RF
Sol Ön

 

 

100uf kondansatörlerimizi ekleyerek girişlere sesimizi girebiliriz.

Uzaktan ve yakından entegre girişlerini yapabileceğiniz yer.

 

Tabi bu şekilde ses alırken diğer  cd fm seslerinin karışmaması için,

 • CD’ye boş sesli uzuuun mp3 atabilirsiniz.
 • Teybimizin arkasındaki Tel Mute ile Şase arasına köprü atarak teybi Phone moduna sokabilrsiniz.

Bu devreyi bizzat  Mustafa ALATAY bey kendi teybine yapmış ve resimleri benimle de paylaştı. Aşağıda kendisinin yaptığı bağlantıları görebilirsiniz Fotoğrafları bizimle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

Not : Pek ihtimal vermiyorum ama Her Teyp’te aynı TDA entegresi bulunmayabilir, farklı bir entegre var ise datasheeti incelenmelidir. Yine bu bağlantıda Teybinizin ses yükseltme ve düşürme butonları maalesefki devre dışı kalabilir sesi Auxunuzdan açıp kısabilirsiniz.

 

Ek olarak piyasada kapıda ödemeki 50TL  – 150 TL’ye bu şekilde aparat satanlar var. Soketi teybin arkasına takıyorsunuz olay bitiyor. Eli yatkın olmayan veya uğraşmak istemeyenler için gayet kullanışlı.


Veya Yurt dışından bu şekilde sipariş edebilirsiniz.

Sipariş Ederken,

 • Cihazın bluetooth’lu olmasına,
 • Cihazın Mikrofonlu olmasına dikkat edin. eğer her ikisi de bulunmuyorsa almayın.

2017-06-26_13-03-50

Burada dikkat etmeniz gereken bu modüller 5v ile çalışır , bazılarının üzerinde 12v > 5v regülatör varken bazılarında yoktur.

Örneğin Bu modülde bulunuyor direk araçtan elektrik alarak çalıştırabilirsiniz. Fakat bu regülatorler çok dandik LM78m05 0,5mah güç verebiliyor bu da çabuk bozulabiliyor. eğer eliniz yatkınsa sökün ve 1.5A sağlayabilen Lm7805 Regülator takın.(Base,Emiter,collector bacakları farklıdır.)

E tabi Aliexpressten alıyorsanız 1 dolar fazla verin mikrofonlu alın 😉

Neden mikrofonlu alın diyorum, şöyle bir senaryo düşünün. Telefonunuzu bluetooth ile bağladınız müzik dinleyerek yol alıyorsunuz telefon çaldı ve açıldı (bir çok telefon bt bağlı ise otomatik açar 3 çalmadan sonra) sesiniz karşıya gitmeyecek, siz telefonu alacaksınız elinize BT’yi kapatacaksınız, sonra açacaksınız. bunların hepsi yolda giderken oluyor…

Ama Mikrofon var ise doğrudan konuşabilirsiniz.

 

Fakat aşağıdaki modülde bulunmuyor. bu durumda direk 12v ile beslerseniz cihaz bozulacaktır.

2017-06-26_13-03-17

Eğer 12v regülator olmayan bir aux setiniz var ise aşağıdaki şemada gösterdiğim gibi LM7805 Regülator ile 5v düşürerek kullanabilirsiniz.

 

Kendi aracıma yaptığım Aux Modülü montajı da bu şekilde.

 

Bana mesaj ile gelen aux uygulamaları,

 

Fiat Linea Direksiyondan Aux Kontrolü

 

 

[totalpoll id=”658″]

Fiat Linea 1.3 MJ E4 (2011) Aux Montajı” için 36 yorum

 1. Öncelik el emeğine sağlık ustam benim araçtaki teyp versiyon 26.20 bölüme ki olan bu teyp e bu MP3 modülü nasıl bağlarız olurmu

 2. s.a öncelikle elnize sağlık benim aracım 2010 model fiat linea active plus benim teyibin versiyonuda 26.16 nasıl bağlayabilirim bu şekilde bağlayınca cd tuşuna basınca aux diye bir seçenek çıkmıyor

 3. Merhaba
  26.14 versiyonlu teybimiz için belirtilen bağlantıyı yaptım, aux kablosunun 3 ucunu da gösterilen pinlere taktım, lakin sistem yine çalışmadı, cd tuşuna basınca aux yada phone moduna geçmiyor, forum üzerinden de sormuştum, acaba burada da sözkonusu 3 aux pini haricinde köprüleme yapmak gerekmez mi, zira aux kablosunu monte edince sistemi tetikleyecek bir bağlantı yada mekanizma olması gerekmez mi acaba?

  1. Merhaba Phone tesisatında köprüleme Tel Mute ile Şase üzerinden yapılmalı buraya bir buton koyup aç kapa yapmanız gerekiyor butona tıklayınca phone moduna geçecektir. Facebook gruplarında bir çok arkadaş yaptı bu şekilde, Eğer istanbulda veya Bursada iseniz bu sistemi yapanlara yönlendirebilirim yardımcı olurlar.

   1. Merhaba tel Mute ile şase arasına köprü yapınca phone modu aktif oldu, ses aldım lakin sesin kalitesi çok kötü, bununla ilgili bir fikriniz var mıdır? Düzgün ses alabilme ihtimalimiz nedir peki?

 4. Yakup bey tekrardan merhaba, lehim ile entegreye kablo vs girme işini beceremeyeceğim için, normal phone modu işlemini yeni kablo kullanarak tekrar ettim, eski kullanmış olduğum kablo arızalı imiş, artık phone modunda normal ses alabiliyorum.
  Yalnoz telefondan da teypten de son sesi açmama rağmen ses seviyesi epey düşük, radyoda kullandığımız 10. 12. Kademe civarı kadar, sesi nasıl yükselebiliriz acaba.
  Bu şekilde bi yarım saat civarı teybi kullandım, teybi tekrar çıkardığımda sol yan tarafı el vurulamayacak şekilde ısınmıştı, bu neden olabilir kullanımda bir sorun teşkil eder mi acaba?

  1. Teybin solunda çıkış entegresi var ısınması çok normal. Benimki bazen el yakma derecesine dahi ulaşıyor datasheetinde +150 dereceye kadar çalışabilir yazıyor.
   Doğrusu benim teyp versiyonu 33.01 olduğu için o versiyon teypte arge yapamıyorum.
   İl olarak yakın olsaydınız bir hafta sonu gelirdiniz bakardık çaresine

 5. Pek yakın değiliz doğrudur, yoksa kesin gelirdim 🙂 Kenan karakaya’ nın yaptırdığı elektronik devreyi yaptıracak elektronikçi de bulamadim, orjinal teybini kullanmak istiyorum, önceden pioneer teybim vardı camı kırıp çaldılar, başka teyp takmaya da korkuyorum o yüzden, usb modülü burada 20 tl ye satan bir yer buldum ama montaj yapmıyorlar. Nasıl etsem ben de bilemedim açıkçası

  1. Hmm anladım risk almak istemiyorum açıkçası yoksa kargo ile gönder yapayım geri göndereyim derdim.
   Ama kargo firmalarının nasıl paket taşıdığını düşününce güvenemiyorum doğrusu.

   Benim de aracımda 26v vardı ama 2 cd sokup cd sürücüyü kırmışlar bende çıkma aldım (150TL) ve benimkini sadece fm çalışır halde (50TL) sattım.

 6. Yakup bey tekrardan merhabalar,
  İşlerim biraz sakinledi ve bu aux işine tekrar kafa yormaya başladım, 26 versiyon için daha önce kenan karakaya’nın yapmış olduğu devrenin görüntüsünü kaydetmiştim, buradan ve sizin paylaştıklarınızdan yola çıkarak işe koyulmaya karar verdim. Aux kablosunun sağ ve sol girişlerinin kondansatör ile lehimini yaptıktan sonra şasi kablosu boşta kalıyor bu şasi kablosunı nereye bağlamak lazım acaba bu konuda fikriniz var mı

 7. merhaba
  kondansatör leyim yaparken 1.2.3.4 diye sıralamışsınız Yakup bey ; hangisi sağ hangisi sol ??

  1ile 3 2 ile 4 mü ? birer ayağı leyimleyip diğer ayakları sağ ve sol çıkışa mı bağlayacağız. yardımcı olursanız resimde anlayamadım

 8. Öncelikle herkese merhabalar yakup bey yazılarınızı okuyorum herkese bir şekilde yardım çabasındasınız tebrik ediyorum bende 2011 line linea var ve bosch un 26.14 versiyon teybi mevcut buna aux usb bağlayabilecek 1 yer var mı istanbul da ( avrupa yakası olursa sevinirim ) yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler kazasız belasız sürüşler diliyorum herkese

   1. Ulaşamadım malesef alakasız kişiler galiba profillerine bakınca öyle görünüyor başka bir iletişim bilgisi fln varsa paylaşırsanız sevinirim teşekkürler yakup bey

 9. Teşekkür ettim yakup bey ilginize
  Arattım ama alakasız kişiler galiba profillerine bakınca öyle görünüyor başka bir iletişim bilgisi fln varsa paylaşırsanız sevinirim sweetyfacem01@gmail.com mail edresim tekrar teşekkürker

 10. merhaba yakup bey 2014 linea teybe şekildeki gibi kabloyu pabuç yardımıyla taktım tetikleme yapılacak pinlerde bacaklar birbirine lehimliydi ancak çalışmadı

 11. Merhaba bu detaylı anlatımınız için teşekkür ederim. Benim teybimin versiyonu 26. Kondansatörlü bağlantıyı yaptım ancak teypten ses arttırıp azaltamıyorum. Bununla ilgili ne yapabiliriz.

  1. Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   Maalesef, Ses yükseltme alçaltma işlemini aux üzerinden yapmalısınız.
   Yazımda açıklamıştım bu işlem ile doğrudan entegreye ses sağlıyorsunuz. Teybin fonksiyonlarını kullanamazsınız, aslında teybi bir anfiye dönüştürdünüz.

   1. Cevabınız için ben teşekkür ederim. Yaptığım aux girişine telefon bağladığım zaman ses gayet net geliyor ama mp3 bluetooth lu modül bağladığım zaman cızırtı sesi geliyor bu konuda öneriniz var mı?

    1. Merhaba,
     Maalesef piyasada satılan aux modüllerinin çoğu çakma, eğer ses kablosu olarak qoaksiel kablo kullanmadıysanız bu çızırtıyı kablo yapıyor olabilir, üzerinde voltaj regülatör var ise (genelde 78m05 var) bu arızalı olabiliyor.

 12. Merhaba benim sormak istediğim aux kablosunu teybin ayaklarından değil de entegre ayaklarından bağlatısı yapılırsa extra bir anahtarlamaya ihtiyaç duymadan direk teyp menüsünden aux menüsüne(tel in) ulaşabilirmiyiz

 13. Merhaba, bu uygulamayi yaptım lakin kablo birbirine değince küçük kıvılcım misali olur ya aynen öyle oldu. Ve teyp açılmadı daha ne yapmalıyım 🤔 sigorta yanında idi hemen çıkardım baktm hiç bi yanma kopma vs yok yine de sigortadan olabilir mi? Nasıl düzeltebilirim?? Acil yardim

Bir Cevap Yazın