19 Mayıs 2024 Yazarı yhackup 0

Cam Modülü Montaj Kılavuzu

Öncelikle Cam modülü aldığınız için teşekkürler.

Modül montajı son derece kolaydır montaj kılavuzunu atlamadan güzelce okuyun daha sonra işe başlayın.

Elinize gelen modulde her kabloda belirli kodlar ve renk isimleri var. Body, M190 Siyah-Beyaz  veya Cam gibi hepsini tek tek nereye bağlamanız gerektiğini basitçe göstereceğim.

4 kablo birbirine bağlı şekilde üstünde CAM yazacak , resimlerde belirttiğim cam kablolarına sıralama önemsiz bir şekilde bağlayabilirsiniz.

İşleme başlamadan önce, Akü kutup başını sökmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kutup başı sökemiyorsanız Cam modülünü koruyan bu 7,5A’lık sigortayı yerinden çıkarınız.İşleme başlayalım o halde Torpido Kapağını sökün.

Parmağımda gösterdiğim yerdeki vidayı sökün. Kaput açma kolunu ok yönünde kibarca çekip çıkarın.

Parmağımla gösterdiğim yerdeki vidayı sökün sonrasında arkadaki plastiği yukarı doğru kaldırın altında bir vida daha var onu da sökün toplamda 3 vida, 2si kalın 1i ince nereden ne söktüğünüzü unutmayın.

Kırmızı ile işaretlediğim alanda iki kablo bulmamız gerekiyor. Bu arada yukarıda bahsettiğim Cam beyninin sigortası budur, bunu yerinden sökün işiniz bitene kadar.

Bize lazım olan bu iki kablo , Modüldeki belirttiğimiz kabloları burada uygun renklere bağlayınız.

Şurası önemli , bu demette turuncu yeşil 3 kablo var yanında da görüyorsunuz bir tanesini. Kablo Turuncu olacak ama üzerinde ince Yeşil çizgi olacak.

Kabloları yandan bıçakla kesmek yerine bu şekilde delerseniz daha sağlıklı olacaktır, bıçakla keserken içindeki telleri koparmanız kablonun taşıyacağı yükü düşürecektir. Bağlantı sonrası bez veya elektrik bandı ile iyi bir şekilde MUTLAKA izole ediniz.


Bu kablolarımızı bağladıktan sonra Cam Beyni yani M190’ı yerinden sökün, Bir tarafı geçmeli diğer tarafı tek bir 10 numara somun tutuyor ben genelde elimle söküyorum o kadar gevşek bir somun.

Cam beyni tam olarak sigorta kutusu arkasında…

Şu aradan bakarsanız somunu görebilirsiniz elinizi alttan sokup somunu sökün ve modülü öne doğru çekip alın yavaşça.

Bu ikisi cam kabloları istediğiniz cam kablolarına bağlayabilirsiniz. Siyah Kalın Kablodan Şasi alabilirsiniz.

Alırken ben kabloları kesmiyorum veya yırtmıyorum onun yerine pini tırnağından kurtarıp çekiyorum kablomu pine sarıp yerine takıyorum böylece hiç bir kabloya gereksiz zarar vermiyoruz.

Bu videodaki  6. dakikadan sonrasını izlerseniz demek istediğimi daha iyi anlarsınız. https://youtu.be/p0Eiy5FOB6U?t=380

12v+ besleme kablosunu buraya bağlayabilirsiniz.

Keseceğimiz tek bir kablo var o da bu Mavi beyaz kablo.

Kesildikten sonra  kablolar resimde yazıldığı gibi ilgili yerlere bağlanacak. Bağlantıyı sağlam bir şekilde yapıp güzelce elektrik bandı veya bez band ile izole ediniz.

Yeşil soketteki tek bağlantımız bu iki cam kablosu istediğiniz cam kablosuna bağlayabilirsiniz.

Ben bez bant kullanıyorum , Arkasındaki Kaliteli Saydam Çift taraflı band ile modül üzerine yapıştırıyorum.

Montaj bu kadar hayırlı olsun…