Android (Java) AsyncTask Kullanımı

Merhabalar,
AsyncTask işlemi bence önem arz eden bir konu, peki nedir nerelerde kullanırız bunu,

Uygulamalarımızda yapacağımız işlemler saniyeler sürer,
Örneğin Soap, Rest ve benzeri yöntemlerle sunucunuza bağlanıp veri alışverişi yapacaksınız. Verileri alıp sunucuya gitmeniz sunucunuzun bunu işleyip geriye sonuç verme süresi başlıca 3 kritere bağlı (Android cihazın hızı, Android cihazın internet hızı, Sunucunuzun veri işleme hızı) olarak uzar.

Bu bekleme sürecinde ekranda kullanıcıyı bekletmek ve  bu bekleme sırasında ekranın donması  kullanıcının istemeyeceği bir iş bu aynı bilgisayardaki bir programın “Yanıt Vermiyor” durumuna düşerek insanı çıldırtmasına benzer.

Bir Örnek daha yapalım, Uygulamanızda bir ImageView koyarak Sunucunuzdan bir fotoğrafı bu ImageView’e getireceksiniz Bunu ana işlemde yapıp Resim yüklenene kadar ekranı bekletmektense, arkaplanda yüklemek daha sağlıklı olacaktır.

Çok konuştuk koda geçelim örnek yapı açıklamalarıyla aşağıdaki gibidir.

Eğer doInBackground’da sunucunuzdan veya başka bir kaynaktan işlemeniz gereken bir veri alırsanız. ve doInBackground’da bu işlemi ekrana basmanız gerekir ise, bunu doInBackground’da değil onPostExecute kısmında yapmalısınız.
Bir tane de yukarıda hazır bahsetmişim bari bir de örnek yapayım,

Uygulamamızda Bir ImageView’imiz var, Kullanıcımız login olduğunda geri dönen resim url’sini alarak bu resmi Arkaplanda uygulamamız donmadan ImageView’imize yükleyelim.

 

Saygılarımla…

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir