Fiat Linea Triger Değişim Zamanının Geldiği Nasıl Anlaşılır ?

Triger Değişim Zamanının Geldiği Nasıl Anlaşılır ?

Triger motorun sübaplarının/valflerin ne zaman açılıp ne zaman kapanacağını kontrol eder. Ne zaman açılıp içeri yakıt alacak ne zaman kapanacak patlama olacak, ne zaman bu gaz valf açılıp dışarı atılacak bu sistemi yönetir.

Aracımız için hayati öneme sahiptir.

Suboplar içeri doğru açılıp kapandığından dolayı triger zinciri öyle bir ayalama yapar ki pistonumuz (zamana göre) en üste çıkarken açık, pistonumuz en üst noktaya vardığında suboplar kapalıdır. bu sebepten subop ve piston birbirine çarpmadan bir ahenk içerisinde çalışır triger zinciri kontrolü ile…

Triger kopması olayında aracın stop etmesini geçin, Böyle bir durumda triger zinciri koptuğu için Suboplar içeri doğru açık kalabilir ve pistonumuz yukarı çıktığında çarpıp hem pistonumuza hemde siboplarımıza oldukça büyük zarar vererek büyük masraflar açabilir.

Not : Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız, aracınız stop ederse kesinlikle marşa basmayın..!

Not: Bazı Araçlarda (Örneğin Lada araçların 8 valf modellerinde) pistonların başında sibopların gireceği kadar oyukluk bırakılarak, olası triger kopmasında subpoların zarar görmesi engellenmiştir.

Zincirli Triger kayışlarında motor yağı kalitesi çok önemlidir.

Sebebi ise Motor ilk çalıştığı anda triger zincirini gerdiren zincir paleti, Motor yağ basıncı ile çalışmaktadır.

Bu sebepten zincirli araçların ilk marş esnasında hafif zincir sesi duyulabilir ancak yağ basıncı olması gereken seviyeye geldiğinde, gerdirici piston paleti iterek zinciri sıkıştırır ve ses anında kesilir.

Foroğraflar için Kamil Aslan ustamıza teşekkürler.
Foroğraflar için Kamil Aslan ustamıza teşekkürler.

Peki ne yapmalı ?

Otomobil firmaları Triger kayışını 60.000 km veya 5 yıl, Triger zincirini ise 160.000 km veya 5 yıllık periyotlarla değiştirilmesini öneriliyor marka modele göre değişkenlik gösterebiliyor.

Eğer motor yağının zamanında ve doğru yağ tipi ile değiştirilir ise bu zaman daha da yukarı çekilebilir. Çünkü triger zinciri çelikten imal edilir ve motor bloğunun içerisinde motor yağı ile yağlanarak çalışmaktadır.

Ama triger kayışı motor içerisinde yağ içerisinde çalışmaz ve çelik kadar mukavemetli olmadığı için daha kısa ömürlüdür.

Triger zincirli araçların, Kayışlı araçlardan bir diğer avantajı ise kopacağını önceden belli eder. Araç çalışırken zincir sesi duyuyor iseniz değişim zamanı gelmiş demektir.

Triger değişimleri yaklaşık 600 TL – 1500 TL Aralığında iken, eğer koparsa motorun bazı parçalarına zarar verecek ve çok yüksek masraflara yol açacaktır.

Aşağıda Fiat Linea 1.3 Multijet aracın, Nasıl Benim zincirimi değiştir diye seslendiğini dinleyebilirsiniz.  Böyle bir ses duyuyorsanız servisin yolunu tutmalısınız.

Video için Kenan BÜLBÜL arkadaşımıza teşekkür ederim.

Araca motora göre değişen ücretler var ancak bu yazı itibari ile 1.3 Multijet için konuşuyorum triger değişimi 700TL’ye kadar yapılırken , zincirin kopmasında masraf Yaklaşık 3500 TL,

Aşağıda triger zinciri kopan bir aracın motorunun aldığı hali görüyorsunuz..

Zamanı  geldiğinde , veya Ses gelmeye başladığı anda zaman kaybetmeden değiştirmenizi yağ bakımlarınızı aksatmamanızı öneririm.

Kalın Sağlıcakla…

Bu arada benim aracımda bu ses 230 binde gelmeye başladı. servise götürüp değiştirdim masraf 800 TL tuttu bunu da 5 taksit yapıldı.

Ustaya özellikle daha önce hiç değişmiş mi diye sorduğumda daha önce bu kapağın hiç açılmadığını contanın fabrikasyon conta olduğunu iletti ilk defa bu kilometreye kadar zindir kırmayan Linea geldi demişti.

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

21 comments

 • Mehmet SALİH GÖREVİN dedi ki:

  Araçlımın triger zincirini ne zaman değiştireyim

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Servis 160 binde öneriyor.
   Ben benimkinden ses gelene kadar değiştirmeyi düşünmüyorum.

   • Yahya dedi ki:

    2011 Fiat Line 1.3 multijet. 18 Haziran 2019 tarihinde 10.000 yağ bakımını yaptırdım. 199.728 km.
    Eski sahibini aradım ”Triger zincirini değişmediğini söyledi. ”Ses geliyor mu” dedi. ”Hayır ses gelmiyor” dedim. Usta ise ”triger zinciri ses yapmadan da kopabilir.” dedi.
    Triger zincirini değiştirmek için ses gelmesini mi beklemeliyiz?

    • yhackup dedi ki:

     Benim araçta triger zinciri sesi 230 bin kmyekadar hiç gelmedi , kopmadı da. zincir sesi geldiğinde aracım 230 bindeydi ve orjinal fabrikasyon triger zinciri olduğunu söylediler daha önce hiç değişmemiş.
     normal şartlarda servisler 160 diyor ama günümüzdeki güncel araçlara bakarsanız kayışlılar bile 60bin km yapabiliyorken zincirin 300km yapabilmesi lazım.
     Eğer bu kadar uzun süre dayanamıyorsa yağ bakımları uygun yağ ile ve zamanında yapılmıyor demektir Zincir sesi gelmeden kopuyorsa o zincirde üretim hatası vardır zincir normal şartlarda asla kopmaz sadece süner/uzar ve triger zincir gerdiricisi artık zinciri gerdiremez ve mutlaka ses yapar.

 • Serkan dedi ki:

  Sizin gibi insanların olması ne güzel. Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

 • AYHAN dedi ki:

  FİAR LİNEA ALACAM ARAÇ 90.000 DE AMA EKSANTRİK ZİNCİRİNDE EXPERDE HAFİF SES VAR BAKIM MI YAPALIM YADA BU ŞEKİLDE BİR SÜRE BİNELİMMİ

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Merhaba,
   Zincir sesi duyduğumuzda direk değiştirdiğimiz için, Şimdiye kadar hiç zincirim koptu aracımda çok büyük masraflar oldu diyen birine rast gelmedim.
   Ama değiştirme böyle bin de diyemem tabi durumun buna müsaitse geciktirme risk sonuçta. Kayışlar kadar dandik değildir çelik zincir sonuçta doğru motor yağını kullanarak kopmasını geciktirebilirsiniz. Fiat servisleri 160 binde değiştiriyor bu kadar erken zincir sesi duyulmaması lazım aslında

  • Sabahattin kara dedi ki:

   Merhaba yakup usta 2012 model emotion aracımın gösterge paneli servis ışığı dışında hiç bir şeyi çalışmıyor 35yıllık elektronikçiyim bütün sigortaları ölçtüm hepsi sağlam aracın başka çalışmıyan aksanı yok sorun nedir bilginiz varmı bu konuda kolay gelsin

 • hasan dedi ki:

  merhaba aracım 2008 linea 1,3 152000 km oldu,ben 105 te aldım ve zinciri değişmedim.ses de gelmiyor,yağını filan düzenli koydum.baskı balata değişse iyi olur dedi usta.ama gerek servis,gerek ustalar kafa karıştırıyor.zincir uyarı vermeden de kopabilir diyorlar.zamanı çoktan geçmiş diyen de var.yani insanı ikilemde bırakıyorlar.yukarıdaki videodaki gibi zincir sesi benimkinde yok.alttan takoz sesi gibi bişeyler geliyor onu da motor takozu değişti motor sesi azaldı ama sabah çalıştığında giderken ses var arabada bir süre sonra kesiliyor.işin özeti zinciri değişmeden kafam rahat binebilir miyiz sizce.

 • Sabahattin kara dedi ki:

  Merahaba yakup usta kolay gelsin,Gösterge panelinin 2el buldum değiştirdim sorun kalmadı .
  Şimdi yeni bir sorunum var blume çalışmıyor,km sayacı yanıp sönüyor
  Sebebi ne olabilir teşekürler.sigortalar sağlam

 • Temel dedi ki:

  Merhaba Yakup usta, 2012 linea 1.3 m.jet 90hp E4-66kw. 84000km de aldım. triger zinciri ne zaman değişir, öncelikle yapmam gereken bakımlar nelerdir?Bilgi verir misiniz?

  • Serhat dedi ki:

   2012 1.3mjet linea sahibiyim yağ bakımı daha 2000 km önce yaptırdım ama son 1 aydır ilk marşta 2 3 saniye zincir sesi geliyor ve sonra ses kesiliyor aracım 104 binde sizce triger zincirinin değişim zamanı gelmiş midir?

   • yhackup dedi ki:

    ilk 2 3 saniyede, yani zinciri gerdiren piston, zinciri gerdirene kadar ses geliyor bu normal ancak daha fazla sürmemesi lazım 3 saniye bile fazla 1 2 saniyede o ses kesilmeli.

 • YUSUF ERKAN dedi ki:

  Sitesinizi yakından takip etmekteyim. Özellikle linea dedim mi ilk baktığım site sizinki. Emeğinize sağlık.

 • Hakan Çalışkan dedi ki:

  Öncelikle güzel ve bilgilendirici paylaşımlarınız için çok teşekkürler.benim 2014 model 1.3 dizel 90.000 kmde linea var.araçta gaz vermemle birlikte hafif bir ıslık sesi veya bir üfleme gibi bir ses geliyor.servis dahil kimse ne sesi olduğunu bilemiyor.normal diyorlar,turbo diyorlar,herkes birşey diyor.en. Son birisi triger zincirinden geliyor dedi kafam karıştı.sizce ne olabilir?tşkler…

  • yhackup dedi ki:

   Turbo bir hava trubinidir aslında, evimizde kullandığımız serinletici vantilator klima gibi düşünün ama bu çok daha güçlü.
   Elektrik süpürgesi gibi havayı bir yerden vakumlar ve diğer taraftan hızla atar. Dolayısı ile bir hava trubininden bir hava sesi duymanız çok normaldir.

   Islık sesi az da olsa duyulur dikkatli bir kullanıcı tarafından , Ancak bu ses rahatsız edecek kadar yüksek ise, turbonun plastik hortumunda çatlak vs olabilir eğer böyle bir durum var ise zaten çekişte bir düşüklük hissedersin.

   Turboya bozuk diyebilmemiz için, yağlanmamış kapı gıcırtısı gibi demirin demire sürtme sesini duymanız lazım yani hava sesinden çok iğrenç bir gıcırtı duyarsın.

   Trigerden ıslık sesi geldiğini de ilk defa duyuyorum, triger zinciri sıkıntı yarattığında şıkırtama duyarsın, sanki zincir bir yerlere az az çarpıyor gibi

   • Hakan Çalışkan dedi ki:

    O zaman bu ses zincir veya turbo değil bunu garantiledik.ses git gide artıyor zaten.herkes normal diyor ama kesinlikle değil çünki ben yıllardır biniyorum.biraz daha bineyim bakalım ne olacak.belkide kayışlardan veya rulmanlardan da yapıyor olabilir.monifod contasından da olabilir.bilgilendirmeniz için tşk ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir