Fiat Linea Triger Değişim Zamanının Geldiği Nasıl Anlaşılır ?

Triger Değişim Zamanının Geldiği Nasıl Anlaşılır ?

Triger motorun sübaplarının/valflerin ne zaman açılıp ne zaman kapanacağını kontrol eder. Ne zaman açılıp içeri yakıt alacak ne zaman kapanacak patlama olacak, ne zaman bu gaz valf açılıp dışarı atılacak bu sistemi yönetir.

Aracımız için hayati öneme sahiptir.

Suboplar içeri doğru açılıp kapandığından dolayı triger zinciri öyle bir ayalama yapar ki pistonumuz (zamana göre) en üste çıkarken açık, pistonumuz en üst noktaya vardığında suboplar kapalıdır. bu sebepten subop ve piston birbirine çarpmadan bir ahenk içerisinde çalışır triger zinciri kontrolü ile…

Triger kopması olayında aracın stop etmesini geçin, Böyle bir durumda triger zinciri koptuğu için Suboplar içeri doğru açık kalabilir ve pistonumuz yukarı çıktığında çarpıp hem pistonumuza hemde siboplarımıza oldukça büyük zarar vererek büyük masraflar açabilir.

Not : Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız, aracınız stop ederse kesinlikle marşa basmayın..!

Not: Bazı Araçlarda (Örneğin Lada araçların 8 valf modellerinde) pistonların başında sibopların gireceği kadar oyukluk bırakılarak, olası triger kopmasında subpoların zarar görmesi engellenmiştir.

Zincirli Triger kayışlarında motor yağı kalitesi çok önemlidir.

Sebebi ise Motor ilk çalıştığı anda triger zincirini gerdiren zincir paleti, Motor yağ basıncı ile çalışmaktadır.

Bu sebepten zincirli araçların ilk marş esnasında hafif zincir sesi duyulabilir ancak yağ basıncı olması gereken seviyeye geldiğinde, gerdirici piston paleti iterek zinciri sıkıştırır ve ses anında kesilir.

Foroğraflar için Kamil Aslan ustamıza teşekkürler.
Foroğraflar için Kamil Aslan ustamıza teşekkürler.

Peki ne yapmalı ?

Otomobil firmaları Triger kayışını 60.000 km veya 5 yıl, Triger zincirini ise 160.000 km veya 5 yıllık periyotlarla değiştirilmesini öneriliyor marka modele göre değişkenlik gösterebiliyor.

Eğer motor yağının zamanında ve doğru yağ tipi ile değiştirilir ise bu zaman daha da yukarı çekilebilir. Çünkü triger zinciri çelikten imal edilir ve motor bloğunun içerisinde motor yağı ile yağlanarak çalışmaktadır.

Ama triger kayışı motor içerisinde yağ içerisinde çalışmaz ve çelik kadar mukavemetli olmadığı için daha kısa ömürlüdür.

Triger zincirli araçların, Kayışlı araçlardan bir diğer avantajı ise kopacağını önceden belli eder. Araç çalışırken zincir sesi duyuyor iseniz değişim zamanı gelmiş demektir.

Triger değişimleri yaklaşık 600 TL – 1500 TL Aralığında iken, eğer koparsa motorun bazı parçalarına zarar verecek ve çok yüksek masraflara yol açacaktır.

Aşağıda Fiat Linea 1.3 Multijet aracın, Nasıl Benim zincirimi değiştir diye seslendiğini dinleyebilirsiniz.  Böyle bir ses duyuyorsanız servisin yolunu tutmalısınız.

Video için Kenan BÜLBÜL arkadaşımıza teşekkür ederim.

Araca motora göre değişen ücretler var ancak bu yazı itibari ile 1.3 Multijet için konuşuyorum triger değişimi 700TL’ye kadar yapılırken , zincirin kopmasında masraf Yaklaşık 3500 TL,

Aşağıda triger zinciri kopan bir aracın motorunun aldığı hali görüyorsunuz..

Zamanı  geldiğinde , veya Ses gelmeye başladığı anda zaman kaybetmeden değiştirmenizi yağ bakımlarınızı aksatmamanızı öneririm.

Kalın Sağlıcakla…

Bu arada benim aracımda bu ses 230 binde gelmeye başladı. servise götürüp değiştirdim masraf 800 TL tuttu bunu da 5 taksit yapıldı.

Ustaya özellikle daha önce hiç değişmiş mi diye sorduğumda daha önce bu kapağın hiç açılmadığını contanın fabrikasyon conta olduğunu iletti ilk defa bu kilometreye kadar zindir kırmayan Linea geldi demişti.

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

34 comments

 • snn dedi ki:

  iyi günler yakup bey bi sorum olacak sizin video daki ses ile bu video daki ses arasındaki farkı soracaktım kışın sabah çalıştırmada buna benzer ses geliyor daha sonra kesiliyor. Niğde de düzgün bir usta bulamadığım için de baktıramadım. https://youtu.be/2X-9iXkYJSc

 • Sedat dedi ki:

  Merhaba 2014 model 67 binde 1.4 fire pop benzinli araç aldım trigier kayışı değişimi yapıldı mı nerden ögrenebilirim yani değişim zamanı geçmiş mi

 • Kayserili mağdur dedi ki:

  İyi günler kayseriden yazıyorum aracım 2015 euro 5 linea araç 73000 de trigerden bi zincir sürmesi gibi bir ses geliyordu 4 5 usta ya gösterdim sonunda gergiyi değişmeye karar verdiler değiştilerde 3 gün sonra triger küt diye koptu yapan ustanın hatası olabilirmi ben ne şanssız biriyim 70 binde aldık diye sevindik evimize incir ağacı dikti bu araba iyi niyet garantisi varmıdır

  • yhackup dedi ki:

   Merhaba toprağım, bana kızma ama haketmişsin o kapağı açmak zaten büyük iş madem açtırdın açtıktan sonra 200 liralık zinciri ne diye değiştirtmezsin.

   Bence Usta’nın da senin de hatan var, gergyi değiştirmek ihtiyacı doğmuşsa zaten zincir sünmüştür ve mutlaka değiştirilmesi gerekirdi.

   800-1000 lira’dan kaçmışsınız umarım 10 binlere ulaşmaz masrafın.

 • kreyzi dedi ki:

  hocam iyi günler. aracı 3-4 ay önce aldım sahibi değişmiş dedi. 2 ayrı ustaya başka işler için gittiğimde sordum onlarda ses yok dedi ve conta kısmı ne var işte burada işlem var belli açılmış dediler ancak bende takıntı oldu bu ses olayı. şimdi videoyu 10 kez dinledim ama dikkat etmemiz gereken ses hangisi onu anlamadım. şu 1-2 saniye ara ile gelen “tırk tırk tıkırık” diye alttan gelen ses mi problem oluyor ? öyle ise bende o ses yok ama emin olamıyorum kafam sürekli trigerde olduğu için her ses bana problem gibi geliyor nedense ustalara da güvenemedim. alırken gösterdiğim 2 ustayı da dahil edersek toplam 4 kişi motor iyi dedi sesi güzel dedi bi benim için rahat etmiyor ilk aracım olduğu için sanırım.

  • yhackup dedi ki:

   İnsan paronayak oluyor değil mi , güvendiğiniz bir fiat ustasına gidin. Motor iyi diyen o 4 kişi motordan anlıyorsa , bin arabana aç teybi kafanı takma her şey olacağına varır.

   • kreyzi dedi ki:

    haftaya tekrar sanayiye gidince gösterecem hocam ama dediğim gibi sorun olarak isimlendirilen ses hangisi bunu öğrenmek istiyorum. videodaki normal çalışma sesinin altında hafif tıkırdama sesini mi baz alacaz bunu merak ediyorum.

    • yhackup dedi ki:

     Evet, normal çalışma sesinin arkasında bir şeye çarpar gibi lokurdama sesi var asenkron bir şekilde.

 • Kadir linea dedi ki:

  2015 70 binde araba nasıl zincir koparır anlamış değilim azcık ses geldi umursamadım hangi ustaya gitsem bişer yoktur dedi zincir koptu yaptıramıyorum da

  • yhackup dedi ki:

   Çok geçmiş olsun, yağ ne kullanıyordun?

   Hiç normal değil 70 binde ses yapması ve kırılması.

 • hakan gül edirneli dedi ki:

  iyi günler 2015 90 binde dizel linea sahibiyim araba triger kopardı ve bana büyük bir masraf açtı sabahları ilk çalışmada bi para çınlaması gibi ses geliyordu edirnede ustaya götürdüm bisy yok deyince kullandım ama 10 gün sonra triger koptu ve 7000 lira masraf açtı o yüzden sese önem verin derim ben düştüm sizde düzmeyin

  • yhackup dedi ki:

   Bence bir üretim hatası bu , 90 binde bir araç triger zincirini kırıyorsa başka büyük sorunlar da açabilir kurtulun o araçtan , Ben 2011 model aracımınkini 230 binde değiştirdim motorun zincir kapağı ilk defa açılıyordu yani ilk değişimiydi.

 • Hakan Çalışkan dedi ki:

  Öncelikle güzel ve bilgilendirici paylaşımlarınız için çok teşekkürler.benim 2014 model 1.3 dizel 90.000 kmde linea var.araçta gaz vermemle birlikte hafif bir ıslık sesi veya bir üfleme gibi bir ses geliyor.servis dahil kimse ne sesi olduğunu bilemiyor.normal diyorlar,turbo diyorlar,herkes birşey diyor.en. Son birisi triger zincirinden geliyor dedi kafam karıştı.sizce ne olabilir?tşkler…

  • yhackup dedi ki:

   Turbo bir hava trubinidir aslında, evimizde kullandığımız serinletici vantilator klima gibi düşünün ama bu çok daha güçlü.
   Elektrik süpürgesi gibi havayı bir yerden vakumlar ve diğer taraftan hızla atar. Dolayısı ile bir hava trubininden bir hava sesi duymanız çok normaldir.

   Islık sesi az da olsa duyulur dikkatli bir kullanıcı tarafından , Ancak bu ses rahatsız edecek kadar yüksek ise, turbonun plastik hortumunda çatlak vs olabilir eğer böyle bir durum var ise zaten çekişte bir düşüklük hissedersin.

   Turboya bozuk diyebilmemiz için, yağlanmamış kapı gıcırtısı gibi demirin demire sürtme sesini duymanız lazım yani hava sesinden çok iğrenç bir gıcırtı duyarsın.

   Trigerden ıslık sesi geldiğini de ilk defa duyuyorum, triger zinciri sıkıntı yarattığında şıkırtama duyarsın, sanki zincir bir yerlere az az çarpıyor gibi

   • Hakan Çalışkan dedi ki:

    O zaman bu ses zincir veya turbo değil bunu garantiledik.ses git gide artıyor zaten.herkes normal diyor ama kesinlikle değil çünki ben yıllardır biniyorum.biraz daha bineyim bakalım ne olacak.belkide kayışlardan veya rulmanlardan da yapıyor olabilir.monifod contasından da olabilir.bilgilendirmeniz için tşk ederim.

 • YUSUF ERKAN dedi ki:

  Sitesinizi yakından takip etmekteyim. Özellikle linea dedim mi ilk baktığım site sizinki. Emeğinize sağlık.

 • Temel dedi ki:

  Merhaba Yakup usta, 2012 linea 1.3 m.jet 90hp E4-66kw. 84000km de aldım. triger zinciri ne zaman değişir, öncelikle yapmam gereken bakımlar nelerdir?Bilgi verir misiniz?

  • Serhat dedi ki:

   2012 1.3mjet linea sahibiyim yağ bakımı daha 2000 km önce yaptırdım ama son 1 aydır ilk marşta 2 3 saniye zincir sesi geliyor ve sonra ses kesiliyor aracım 104 binde sizce triger zincirinin değişim zamanı gelmiş midir?

   • yhackup dedi ki:

    ilk 2 3 saniyede, yani zinciri gerdiren piston, zinciri gerdirene kadar ses geliyor bu normal ancak daha fazla sürmemesi lazım 3 saniye bile fazla 1 2 saniyede o ses kesilmeli.

 • Sabahattin kara dedi ki:

  Merahaba yakup usta kolay gelsin,Gösterge panelinin 2el buldum değiştirdim sorun kalmadı .
  Şimdi yeni bir sorunum var blume çalışmıyor,km sayacı yanıp sönüyor
  Sebebi ne olabilir teşekürler.sigortalar sağlam

 • hasan dedi ki:

  merhaba aracım 2008 linea 1,3 152000 km oldu,ben 105 te aldım ve zinciri değişmedim.ses de gelmiyor,yağını filan düzenli koydum.baskı balata değişse iyi olur dedi usta.ama gerek servis,gerek ustalar kafa karıştırıyor.zincir uyarı vermeden de kopabilir diyorlar.zamanı çoktan geçmiş diyen de var.yani insanı ikilemde bırakıyorlar.yukarıdaki videodaki gibi zincir sesi benimkinde yok.alttan takoz sesi gibi bişeyler geliyor onu da motor takozu değişti motor sesi azaldı ama sabah çalıştığında giderken ses var arabada bir süre sonra kesiliyor.işin özeti zinciri değişmeden kafam rahat binebilir miyiz sizce.

 • AYHAN dedi ki:

  FİAR LİNEA ALACAM ARAÇ 90.000 DE AMA EKSANTRİK ZİNCİRİNDE EXPERDE HAFİF SES VAR BAKIM MI YAPALIM YADA BU ŞEKİLDE BİR SÜRE BİNELİMMİ

  • Sabahattin kara dedi ki:

   Merhaba yakup usta 2012 model emotion aracımın gösterge paneli servis ışığı dışında hiç bir şeyi çalışmıyor 35yıllık elektronikçiyim bütün sigortaları ölçtüm hepsi sağlam aracın başka çalışmıyan aksanı yok sorun nedir bilginiz varmı bu konuda kolay gelsin

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Merhaba,
   Zincir sesi duyduğumuzda direk değiştirdiğimiz için, Şimdiye kadar hiç zincirim koptu aracımda çok büyük masraflar oldu diyen birine rast gelmedim.
   Ama değiştirme böyle bin de diyemem tabi durumun buna müsaitse geciktirme risk sonuçta. Kayışlar kadar dandik değildir çelik zincir sonuçta doğru motor yağını kullanarak kopmasını geciktirebilirsiniz. Fiat servisleri 160 binde değiştiriyor bu kadar erken zincir sesi duyulmaması lazım aslında

 • Serkan dedi ki:

  Sizin gibi insanların olması ne güzel. Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

 • Mehmet SALİH GÖREVİN dedi ki:

  Araçlımın triger zincirini ne zaman değiştireyim

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Servis 160 binde öneriyor.
   Ben benimkinden ses gelene kadar değiştirmeyi düşünmüyorum.

   • Yahya dedi ki:

    2011 Fiat Line 1.3 multijet. 18 Haziran 2019 tarihinde 10.000 yağ bakımını yaptırdım. 199.728 km.
    Eski sahibini aradım ”Triger zincirini değişmediğini söyledi. ”Ses geliyor mu” dedi. ”Hayır ses gelmiyor” dedim. Usta ise ”triger zinciri ses yapmadan da kopabilir.” dedi.
    Triger zincirini değiştirmek için ses gelmesini mi beklemeliyiz?

    • yhackup dedi ki:

     Benim araçta triger zinciri sesi 230 bin kmyekadar hiç gelmedi , kopmadı da. zincir sesi geldiğinde aracım 230 bindeydi ve orjinal fabrikasyon triger zinciri olduğunu söylediler daha önce hiç değişmemiş.
     normal şartlarda servisler 160 diyor ama günümüzdeki güncel araçlara bakarsanız kayışlılar bile 60bin km yapabiliyorken zincirin 300km yapabilmesi lazım.
     Eğer bu kadar uzun süre dayanamıyorsa yağ bakımları uygun yağ ile ve zamanında yapılmıyor demektir Zincir sesi gelmeden kopuyorsa o zincirde üretim hatası vardır zincir normal şartlarda asla kopmaz sadece süner/uzar ve triger zincir gerdiricisi artık zinciri gerdiremez ve mutlaka ses yapar.