Torque Pro (OBD 2) Uygulaması ile Aracınıza Hükmedin…

Merhabalar,

OBD,  On-Board Diagnostic Systems  – Araç Tanı/Teşhis  Sistemi Araç üreticileri, Araçların Motor/Elektronik vs arızalarını daha hızlı tespit edebilmeleri için ve Temiz Hava Yasasının kurulması ile aracın emisyonunu sensörlerle kontrol ederek emisyonu düşürmek için geliştirilen bir porttur. Daha çok 1990’dan sonra yaygınlaşmaya başlamıştır.

OBD’yi Bilgisayarlarımızdaki USB soketler gibi görebiliriz , aracımız ile aramızda bir veri transferi yapmaya yarar. 2001 öncesi araçlarda OBD 1 sonrasında OBD 2 bulunmaktadır.

OBD 2 cihazları Normal kullanıcılar için günümüzde oldukça küçülmüş, ve Yurt dışı sitelerden 20 TL’ye Yurt içinde 60 TL’ye kadar düşmüştür.

Tabi bu fiyatlardaki OBD cihazları ReadOnly’dir Sadece veri okuyabilirsiniz.  ReadWrite Yapabilmek için bazı modifikasyonlar gerekmektedir. modifikasyonlar da her obd cihazında yapılamamaktadır.

Benim Kullandığım cihaz aşağıdaki Bluetooth’lu olan,

Bu Port genelde sürücü tarafında direksiyonun altında veya sigorta kutusu bölümü içerisinde bulunuyor.

Benim Aracımda (Linea) sigorta kutusu altında.

Nasıl Kullanıldığını Aşağıdaki videodan görebiliriz.

OBD verilerini okuyabilen bir çok uygulama var ben Android uygulaması olan Torque Pro (OBD 2 & Car) uygulamasını kullanıyorum.

Google Play Linki  Diğer Android OBD uygulamaları Linki

https://www.youtube.com/watch?v=FnOORKdIg1E

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

21 comments

 • Tuncay ÇAKMAZ dedi ki:

  Yakup bey ben daha önce 2009 emotion araç için beyaz mini olanlarından almıştım fakat araçla iletişim kuramadım, siz bu ürünle başarabilmişsiniz. Ürünü nereden ve nasıl aldığınızı paylaşabilirmisiniz.

 • Tuncay ÇAKMAZ dedi ki:

  Teşekkür ederim

 • Mustafa İŞLEMEK dedi ki:

  Merhaba,
  Bende ELM 327 ile E4 motor araca bağlanamadım. E5 motora bağlanıyor fakat E4 ile bağlantı kuramıyorum nasıl bağlantı kurabilirim?

  • Yusuf dedi ki:

   Öncelikle bende aynı sıkıntı yi çekmiştim. Torque programından ayarlardan bluetooth ayarlarından obd2 cihazını seçin. Yoksa ecu okuma hatası bağlanma sorunu oluyor. 2015 1.3 linea da bu şekilde bu cihazla çözdüm.

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Merhabalar,
   Benim aracımda E4 aralarında bir fark yok aslında her ikisine de bağlanabilmesi gerekiyor.

 • Muharrem Er dedi ki:

  Yakup bey video uçmuş. Sizdeki elm327 den alıp Linea ya takıp sigorta kapağını üzerine kapatıp vidalarını sıktırabilirmiyim.

 • Muharrem Er dedi ki:

  Merhabalar Yakup bey öncelikle çektiğiniz video uçmuş. Ben sizdeki elm327 nin ebatlarına sahip olanlardan alsam Linea ya takıp sigorta kapağını kapatıp vidalarını sıktırabilirmiyim,

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Merhaba, Fark etmemiştim kontrol edeyim, bizim aracın soketi derinde olduğu için sorun olmuyor.

   • Muharrem Er dedi ki:

    Peki bluetooth yerine wifi versiyonunu alsam bağlantı mesafesinin daha fazla olması amacıyla, belirgin bir fark oluşurmu.

    • Yakup ULUTAS dedi ki:

     Merhaba Muharrem Bey,
     Bluetooth Teknolojisini açık alanda 10 metre menzili bulunuyor , araç içerisinde kulandığım için böyle bir şeye ihtiyaç duymadım.
     ELM’nin wifi versiyonunun çıkmasının sebebi , İphone telefonlarda Bluetooth ile iletişim kuramıyor olması.

 • Mehmet Tatar dedi ki:

  Bağlantı kuramayanlar belkide şu gereklidir

  Multiecuscan bağlantı sorunu olduğunda 6.pin ile 14. pin arasındaki kısa devre yaptıran direnç kırılması gerekiyor olabilir..

  Bazı forumlarda ise şu ürünün https://tr.aliexpress.com/item/Yeni-OBDII-Te-his-Aray-z-S-per-ELM327-Bluetooth-V1-5-Donan-m-PIC18F25K80-ip/32846998449.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.hddDk2 aradaki direncin olmadığı sorunsuz bağlandığı ve elm327 v1.0 2.2 arası tüm protokolleri ve AT komut setlerini destekliği belirtiliyor.

  Yinede sanırım multiecuscan ile ABS sistemine bağlanamaz onun için A1 GREEN (yeşil) kablo lazım (http://www.multiecuscan.net/SupportedVehiclesList.aspx)

  A1 de toggle anahtar ile halledilebilir sanırım.

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey,
   Bilgilendirmeler için teşekkürler.

   Bunu okuyabilmek için , HC-05 aldım ama At komutlarına ilginç cevaplar verdi , robotistan’a sorunu ilettim hala onlar da çözememiş. çözdüklerinde beni de bilgilendirecekler.

   • Mehmet Tatar dedi ki:

    Oooo siz işi dahada ileri götürmüşsünüz 🙂 Kolay gelsin

    • Yakup ULUTAS dedi ki:

     İnşallah cevap gelirse , Araçta göstergede olmayan, fakat ELM’den okuyabildiğim verileri , bir ekrana aktaracağım.

 • Muharrem Er dedi ki:

  Merhabalar Yakup bey Bluetoothlu elm327leri telefona bağlayıp aracın turbo basıncı, akü voltajı gibi bilgileri görüp, aynı zamanda da teyp deki Bluetooth aparatına telefonun bağlantısını yapıp müzik dinleyebilir miyiz.

 • EMRE ÇAVLIK dedi ki:

  Yakup bey Merhaba Bloğunuzda Bu Elm327 cihazlarla ilgilibir yazı yapsanız nasıl olur yada bu cihazları nasıl hem okuma hem yazdırma moduna çeviririz gibisinden bir çalışma yapabilirmisiniz bir çok arkadaşın işine yarar kolay gelsin İyi çalışmalae

 • furkan dedi ki:

  arkadaşlar bir sorum olcak..Bu cihazla PLC yi haberleştirebiliyor muyuz?

 • serkan t dedi ki:

  merhaba yakup bey bahsi geçen donanımdan wifi versiyonundan aldım paylaştığınız makaledki ile birebir ancak aracım linea 2013 makyajlı resimdeki liena odb ile ayni fakat elm327 cihazı o odb sokete oturmuyor siz denedinizmi oturduğunu gördünüzmü