21 Haziran 2024 Yazarı yhackup 3

Lada Vega’dan Fiat Linea’ya Geçiş…

Merhabalar,

Yıllar Önce , dolmuşçulara kızıp araba almaya karar verdim, elde var 8 bin lira, Bu para dönemin Renault Broadway , Tofaş Doğan Şahin dahi etmiyor neredeyse ,

Bu paraya elimde bu seçenekler vardı.

 • Renault Broadway , Eurpoa Hb
 • Tofaş Doğan , Şahin , Tempra,  Uno ve Tipo
 • Lada Samara, Vega

 

Geniş bir aile arabası istediğim için kafadan HB araçları eledim, geriye kalan araçlardan bir kaçına baktım içime sinen iki araç kaldı birisi tempra diğeri  vega

 

Temprayı kullanan tanıdıklarıma Vega mı ? Tempra mı ? sordum, “Tempra Süper araba abi sorunsuz fişek gibi Lada da neymiş parana yazık olur son sahibi olursun” cevabı aldım.

Vegayı kullanan tanıdıklarıma Vega mı ? Tempra mı ? sordum, “Vega Süper araba abi sorunsuz fişek gibi Tofaşa paramı verilir kağıt, parana yazık olur son sahibi olursun” cevabı aldım.

 

Başkalarına sordukça kafa iyice çorba oldu zaten elde kısıtlı para var onu da çarçur etmekte istemiyorum. Forumları geziniyorum Tempra çok şekil bir araç fakat forumlarda bir çok kişi yakıtından ve masrafının diğer tofaş araçlarına nazaran daha pahalı olmasından şikayetçi , Vega’yı forumlarına bakıyorum milletin tek derdi orjinal parça ve iyi usta sıkıntısı.

 

Bir süre düşündükten sonra her aracın mutlaka masraf çıkaracağından yola çıkarak masrafı en uygun hangisi olur düşüncesiyle yola çıktım, Tofaşın parçası bol ama sanıldığı gibi ucuz değil bu halk arasında yayılmış saçma bir bilgi , ladanın parça fiyatları tofaş ile aynı neredeyse lada daha ucuz.

Bu kanı ile gidip temiz lada aramaya başladım,

Veganın motor seçenekleri  1.5 8v ,1.5 16v  ve 1.6 .16v

 •  8V Motor 78hp gücünde ve maksimum torka 2700 devirde ulaşabiliyor 118nm tork üretebiliyor.
 • 16V Motor 94hp gücünde ve maksimum torka 3600 devirde ulaşabiliyor 130nm tork üretebiliyor.

Buradan şunu anlayabiliriz 8v motor daha düşük devirlerde maksimum gücüne ulaşabiliyor, şehir içi kullanımda daha atik bir performans sergileyecektir. Öte yandan 16v motor çok daha güçlü. yine bir yol ayrımı hangi motoru seçeceğiz. hemen asraf maliyet araştırmalarına girdim araç motorunda  olabilecek en ciddi sıkıntı aracın hararet yapıp conta yakması , 8v tamiri 500 TL – 700 TL bandında iken (2014) 16v tamiri 2000 TL bandında. bu da motor seçeneğinde de 8v’de karar kılmamı sağladı.

Ve malum sitelerde araştırdıktan sonra bir araç buldum 1999 model bindim gezdim tipsiz ama geniş ve gerçekten beklenmeyecek derecede atik, ve 7900TLye el sıkıştık.

 

Altın sarısı 8v henüz 162Bin km’de araç,

Aracı diğer araçlardan öne çıkaran diğer özellikleri ise,

 • Geniş iç hacim,
 • 4 cam otomatik,
 • Sıralı sistem enjeksiyona sahip, (Tofaşlardaki enjeksiyon gibi tek noktadan değil 4 noktadan enjeksiyon)
 • Daha düşük yakıt tüketimi (LPG 2,20 TL olduğu zamanda 730 km yol yaptım  kilometrede 14 kuruş yakmıştı)
 • Sıralı sistem lpg olduğu için ilk çalışma daima benzinde ısındıktan sonra LPG’ye otomatik geçiş yapar. (bazı ladalarda masraftan kaçmak için hava filresine lpg vererek montaj yapıyorlar araba mahvoluyor buna dikkat etmelisiniz.)
 • Ve OBD1  OBD2 protolu desteklemesi, araç elektronik kontrol ünitesi her türlü arızayı size önceden bildirir.
 • Eski nesil otomatik kalorifer. (Bu ne demek oluyor normalde araçlarda bir kol olur onu kullanarak kaloriferin sıcak soğuk vermesini ayarlarsınız ve sıcağa alırsanız sürekli sıcak verir ara ara siz kapatırsınız. Ama Vegada kaloriferin derecesini ayarlarsınız örneğin  25c bu dereceye kadar hızla ısıtır bu dereceye ulaşında motor yavaşlar bazen durur ısı düşünce tekrar çalışır yani sıcaklığa göre hepsini kendisi ayarlar..) ve öyle bir ısıtır ki en sıcak konumda kalorifer peteğinde elinizi 10 saniye tutamazsınız. (ciddiyim)

Kötü yanları ise motoru emsali diğer araçlarına göre daha gelişmiş ama ilk teknolojilerden olduğundan bazı problemleri olmuyor değil

 • Otomatik rolanti motoru çok çabuk kirleniyor ve bu da araçta rolanti dalgalanmasına sebep oluyor. 3 4 ayda bir söküp temizlemek gerekiyor sökmesi takması basit. Bu sorun 2013 2014 model Golflerde bile hala yaşanıyorken vegada yaşanmasını çok görmüyorum en azından rolanti motoru 30 – 40 TL bu golfte bu kadar ucuza kurtarabileceğinizi hiç sanmıyorum.
 • 4 cam otomatik ama maalesef diğer araçların camına göre çok yavaş inip kalkıyor , (söküp komple bakım yapsanızda durum aynı motor dişli yapısı gereği yavaşlar bir de kirli ise zaten keşke kol olsa onla kaldırsam dersiniz 🙂 )
 • Lada motor – elektrik ustası bulmak gerçekten zor Türkiye’de gerçek anlamda lada ustası 10 tane ya var ya yok gerisi sök-tak’çı parça değiştire değiştire arızayı bulmaya çalışan insanlar. benim bu aracı satmamdaki tek unsur.Bu araç yapısı gereği yüksek sıkıştırma oranına sahip bu da ortaya aşırı ısı çıkaran bir motor demek oluyor, bu araç 105 dereceye kadar soğutma fanını bile açmıyor ama bilmeyen (lafım meclisten dışarı) cahil ustacıklar “Abi bu araba kış arabası Rusyaya göre tasarlandı bu araba su kaynatır conta yakar”  diye insanları korkutarak araca sonradan bir ısı müşürü takarak soğutma fanının 85-95 derece açılmasını sağlarlar  araç daha iyi yanma olması , daha çok ısınmak için fazladan yakıt püskürtürken , fan bir yandan motoru soğutmaya çalışır ve fan hiç susmaz ve yakıt yükselir haliyle bu aracın Soğutma sistemindeki varsa kaçakları önleyin ve antifiriz kullanın hiç bir şey olmaz… Eğer bu araçtan almayı düşünüyorsanız bu gibi saçma şeyler yaptırmayın aracınıza..

Yaklaşık 3 yıl gezmedik yer koymadım araçla , dağ taş ama genelde şehir içi tabi , ilk iki yıl rolanti motoru ve teker bilyası haricinde sorun yaşamadım , uzun yol yaptım bir günde 1100 km yaptım ki araçta yatak döşek gibi ağır eşyalar vardı arka koltuklar ve bagaj full dolu şekilde ve bu aracı bilmeyenler belki inanmaz ama 140 – 160 km hızlarda yaptım bu yolu ve korkumdan daha fazla basamadım cesareti olanlar 200 km’ye rahat bir şekilde ulaşabiliyor.

Bu süre içerisinde söktüm taktım , bir süre sonra ustaya götürmeden bir çok yedek parçayı kendim temin ederek hallettim.

Son 6 ay ön takımı bozdum sanırım sesler gelmeye başlayınca masraftan korkup satmaya karar verdim bu zaman aralığında maddi yönden de rahatladığım için bahane oldu aracı galeriye ön takım bozuk halde verdim.

Aracımdan Kareler.

 

Minik bir hız denemesinden kare..

Ve tabi aracımı satma düşüncelerim oluşmaya başladığında araç bakmaya da başladım, Hedef bu sefer belirli  Renault Megane 2 çünkü daha önce kullanmıştım pri. modelini geniş rahat bir araçtı be sonuçta renault beni üzmez dedim.

Uzun araştırmalar sonucunda , Belki Megane kullanıcıları kızacak ama kronik sorunlarının çok olduğunu okudum gruplardan forumlardan ,ek olarak kuzenim de bu aracı kullanan birisi olarak 140binde turbo ve enjektörleri bozunca bana bayağı kötüledi “zaten 3 ayda bir direksiyon kutusu bozuluyordu şimde de turbo gitti…” 2004 model dci modellerine bile 35 – 38 bin lira isteyince satıcılar vazgeçtim , velhasıl kelam başka arayışlar içine girdim.

 

Bir Galeriye gittim adam elinde bir Linea (2011) olduğunu ve temiz bakımlı olduğunu söyledi , hiç aklımda olmayan bir araçtı.

Araca ilk bakışta gayet diri duruyordu, bir kaç sıyrık var ama macunsuz local boya ile kapatılmış, zaten hasara takılan birisi değilimdir.

Km’si yüksekti aldım aracı alıp Fiat Motor ustasına götürdüm. (Eksper Değil) Ustam motoru turboyu dinledi kontrol etti vs sonra bu motorun bakımlarını zamanında yap yıllarca binersin 600 – 800 bini rahat götürür dedi şaşırdım doğrusu benzinli motorlar bile bu kadar km’ye ulaşamadan rekteviye isterken.

Sonrasında iyi bir kaportacıya gittim , usta güzelce incelede muhtelif yerlerinde boya var ama bu aracın kazası yok , sürtmeden dolayı local boyanmış vs vs.

Aracı aldım ve yaklaşık 15 ay olmuş şimdiye kadar yağ filtre bakımı dışında bir defa ısıtma bujisi arızası verdi 15 TL çakma 30 TL Bosh ve alıp kendim taktım (Maşallah diyin 🙂 )

Pişman etmedi beni..

Peki bence Linea nasıl bir araç , (Söyledikleri gibi kağıt mı ? teneke mi ?)

 • 30 Bin Lira civarında hem modelli olsun, hemde taş gibi sağlam olsun. yok öyle bir dünya, ikisinden birini seçeceksin ben modelli olsun teneke de olabilir seçeneğini seçtim.
 • Dış kaportası ince sacdan imal edilmiş lada’dan daha ince o kesin ama araç dış sacdan ibaret değil kaputu açtığınızda altındaki kalın sac kolonlarını görebilirsiniz. Kaza anında zaten dış sacdan ziyade sizi karoser korur şasisi ana gövde korur.  tabi dış sacda kalın olsa iyi olur fakat ne kadar ekmek o kadar köfte
 • Parçası ucuz mu  ? Parçaya göre değişiyor arka tamponuma çarptılarında servis sadece plastik tampona 550 TL + 200 TL boya istediler. Renault fluancenin yan çamurluğunun orjinali 150 TL iken plastiğe o parayı vermek zoruma gitti doğrusu… Triger değişimi ise 700-1100 TL arası değişiyor 2018-03 tarihi itibari ile (1.3 Multijetlerde zincir kullanılıyor) buna göre kendi aracınız ile kıyaslayabilirsiniz.
 • Yakıt az yakıyor mu ?  Fiat bana bedava vermedi aracı neyse olduğu gibi söylüyorum ,
  • Uzun yolda, Sakarya > Bolu > Ankara > Kayseri  yol yaptım temmuz ayında klima 1. kademede ve Cruise control 115 kmh’ye sabitlenmiş şekilde yol aldım. Yol bilgisayarı bana 100 km’de 4.9 litre yaktığını gösteriyordu.
  • Şehir içinde ise yol bilgisayarı en yüksek 100 km’de 7 litre en düşük 100 km’de 6.4 lt görebildim. şehir içinde sakin kullanırım yaklaşık 2500 devirde vites değiştiririm ve gezindiğim bölgeler çok yokuş iniş çıkışlı bölgeler. Aracı ilk aldığımda hesaplamıştım 31 kuruşa tekabül ediyordu şimdi mazot yükseldi tabi 35 – 36 kuruş yakıyordur muhtemelen.
 • Yol tutuşu ? Belki kullanıcıları bana kızacak ama Maalesef daha önce yol tutuşu bu kadar kötü olan araca binmedim. Lada vega ile 160 km’ye ne ara çıktığımı anlamaz iken Linea ile 130 sonrasında dizlerim titriyor. Belki ben artık hız yapmaya korkar oldum çoluk çocuğa karışınca kim bilir… Zira bir arkadaşım linea ile hız yaparken fotoğraf attı bana…
 • Donanımı ? Benim araç Aktive plus model piyasada en çok bulunan bu modeldir ne en boşu ne de en dolusu. bazı özellikler kırpılmış araçtan bende onları tek tek geri ekliyorum Cruise Control , Aux modülleri gibi doğrusu keşke şu da olsaymış dediğim şey otomatik klima olurdu sanırım. o da tipinden dolayı manuel klima kontrol düğmeleri pek şık değil.. ve elbette ki arkada da hava yastığı olsun isterdim.
 • Direksiyon ve Vites topuzu ve Teyp tuşları çok çabuk deforme oluyor maalesef 1 yaşına gelmiş araçta da 10 yaşında araçta da.
 • Atik bir araç mı ? Maalesef değil 1.3 Mjet motoru kendisini kanıtlamış uzun ömürlü bir motor Doblo fioraino Opel Astra Corsa modellerinde problemsiz kullanılan motor fakat linea için biraz küçük
  Aracın Turbosu yeni nesil değişken geometrili Turbo tiplerinden,  Lineadaki minik turbo  gücünü 1700-2300 devirde gayet iyi bir şekilde hissettiriyor. ve turbo lagı çok yüksek oranda, kısaca şehir içinde atik olamazsınız maalesef (sırf bu yüzden bana hızla gelen araçtan kaçamadım ve bana çarptı) Fakat bu kadar da gömmeyelim 2200-3000 devirlerde bu el kadar turbo kıç kadar motora gayet güzel güç veriyor yokuş yukarı vites yükselte yükselte çıkabiliyorsunuz o minicik motor kükrüyor önde ,
  Hayır şaka değil baya baya kükrüyor yalıtımı o kadar kötü ki 3000 devirlerde motor baş ağrısı yapmaya başlıyor bir süre sonra..
 • Ama benim en beğenmediğim kısmı, Şanzuman oran dağılımı. mühendislerin bu araçta yaptığı en kötü şey sanırım 1. vitesi ne diye koymuşlar anlamak güç hiç bir şeye yaramıyor sanki 🙂 Araç dolu iken yokuş yukarı klimayı açın yarı debriyajla kaldırırsınız arabayı oran 1. vites için çok yüksek bence

 

Genel olarak her iki Araçtanda çok memmundum beni hiç yolda bırakmadılar.

Biraz uzunca yazı oldu buraya kadar okuyabildiyseniz gözlerinize sağlık, yazmayı unuttuğum bir şey varsa yorumlarda bana hatırlatırsanız sevinirim.

 

Ek olarak 0’dan 100kmh hıza çıkma denemesi yaptım max 3500 Devire çıkarak hızlandım 14 saniye sürdü.