Fiat Linea Ön Sisleri Aktifleştirme

Fiat Linea Ön Sisleri Aktifleştirme

Evet Arkadaşlar Linea’mızda boşluk doldurmaca oyununumuza kaldığımız yerden devam

Bildiğiniz üzere aracımızda arka sis tuşu var ancak ön sis tuşu yok, aracı satın alırken diyor ki havalar sis olduğu zaman sadece arkalar yeter, öne ne gerek var canım ama yok basarsan parayı önlere de takarız…

Bizde bu boşlukları tespit edip kendimiz doldurmaya devam ediyoruz.

İlk iş olarak bazı materyallere ihtiyacımız var, Bir ECU Pimine ve 102 kodlu bir SMD dirence 1/4w 1k dirençte olur ama sığmayabilir mümkün mertebe SMD bulmaya çalışın eğer bulamazsanız evinizde bozuk alet edevatlardan sökebilirsiniz ben elimde bulunan bozuk bir Arduino’dan bulup söktüm tabi sökmeden önce bir ölçmenizde yarar var çalışıp çalışmadığından emin olun

Aslında malzemelerden iki ana ürün bu smd direnç ve ECU pimi.

Kısaca yapacağımız işin mantığından bahsedeyim,

Aracımızın solundaki menü tuşlarında eksik olan tuşu aktif edip bir direnç ekleyeceğiz, direnci ekledikten sonra bu tuşa bastığımızda Soketimizin 11. Pinine Eksi şaseleme vermekte ve tekrar bastığımızda şaseyi kesmekte,

Aracımızın motor bölmesindeki sigorta kutusunda ise ön sislerimize ait hazırda role bulunmakta onu sökmeyi unutmuşlar 😊 bu rölenin enerji bacaklarında araç çalıştığı andan itibaren +12 var ancak diğer bacağında şaseleme yok, evet tam da düşündüğünüz gibi soketimizdeki 11. Pin ’den aldığımız şase bu röleyi besleyecek ve kapalı konuma getirecek…

Bakın ne kadar basit. Burada bizi en zorlayacak durum emin olun SMD direnci buraya lehimlemek bir pirinç tanesinden küçük olduğu için ve tek başıma olduğum için ben zorlandım açıkçası, sizin de ilk olarak direnci lehimleme ile başlamanızı öneririm.

1. Adım : Tuş takımını yerinden çıkarmak

Öncelikle direksiyon altındaki alt sigorta kapağını sökün ve aşağıdaki videodaki gibi arka sağ taraftan ittirin, Yine videoda gördüğünüz gibi soketin tırnağına bastırıp siyah tutamacı çekin soket kendini bırakacaktır arabamızdaki tüm soketlerin sökme şekli budur.

2. Adım : Smd direnci lehimleme

Tuş takımı içerisinde yeri boş bırakılan R9 no’lu yuvaya 102kodlu SMD direncinizi lehimleyin, lehimledikten sonra tekrar ölçerek 1k direnç sağladığından emin olun havyanın sıcaklığından minik smd direncimiz bozulabilir.

3. Adım : Sis butonunu basılabilir hale getirme

Pasif tuşumuzu arkadan tornavida yardımı ile ittirerek yerinden çıkarın, bu butonun boyu diğerlerinden 2mm kadar uzun bu sebepten basılamıyor ucundan biraz keserek basılabilir hale getiriyoruz ve içerisini bir seviyeye kadar silikon ile dolduruyoruz çok fazla doldurmayın diğer tuşların basan plastik derinliğine bakarak doldurun.

önce tuş içerisine köpük koyayım dedim ama iğrenç bir gıcırtı sesi oluyor butona basınca bu sebepten ya sert bir şet koyun veya silikon ile doldurun.

Sonra menü tuşunun lastik ped’lerinden birini ortadan ikiye kesin, yarısını yukarı yarısını aşağıya koyun aşağıdaki fazlalığı da yeni ön sis butonumuzun yerine yerleştirin.

Ve tuş takımızı tekrar toplayıp aracınıza takın.

4. Adım : İç Tesisat

ECU Pin’imizi kablomuza takıp, resimlerde resimlerde gösterdiğim gibi 11. pine bağlantıyı yapıyoruz.

Pini taktıktan sonra tekrar soketi yerine yerleştirip kelepçe ile sıkmayı unutmayın…

5. Adım : Motor Bölmesi Bağlantısı

Yukarıda söylemiştim roleyi sökmeyi unutmuşlar , Resimde sigorta kutusunun üst kısmı sol çamurluk tarafına bakıyor , alt kısmı motor kısmına bakıyor.

Üst kısım sağdan birinci role yuvası boş , ikinciyi yuvada role var , roleyi yerinden sökün.

Araç kontağı mar konumunda iken,

B bacağında ve D Bacağında +12 Volt mevcut, ancak rolenin A bacağında Şase olmadığı için role açık konumda.

İçeriden 11 pinden aldığımız şaseleme kablosunu A bacağına giriyoruz.

Sis butonuna bir kez bastığınızda göstergede sis ışığının yandığını görmeniz gerekiyor.

Sis ışığı yandığında 11. pin motor bölmesindeki sigorta kutusundaki rolenin A bacağına şase gelecek ve roleyi çekip kapalı konuma getirecektir.

Role kapanınca , Rolenin D Bacağından, C bacağına +12 Volt enerji akacaktır işte sis lambalarınızın gücünü buradan C bacağından alacaksınız.

İki Fonksiyonu Birleştirmek ?

Peki buraya kadar tamam her şey yolunda ancak bir sorun var benim aracımdaki sisler sürücü karşılama ile çalışıyor yani hali hazırda aslında sislerim aracımın kilidini uzaktan açtığımda veya eracımı stop edip inerken sislerim yanıyor ve emin olun bu sistem çok kullanışlı.

Buradaki konudan hatırlarsınız sizlerinde bir çoğu bu sistemi aracına uyguladı.

Bu durumda sislerime iki farklı noktadan +12 gelecek ancak büyük bir sorun var iki farklı noktadan gelen 12v enerji bir noktada yani sislerde birleşiyor bu nasıl sorun doğurur.

Ben sisleri yaktığımda 12v sislere akar ancak sislere aracımın b002 soketin 32. pini de roıle ile bağlı ve bu voltaj tekrar aracımın içerisindeki ecunun 32. pinine akabilir ve büyük ihtimal büyük bir soruna yol açar.

Lafım meclisten dışarı ama emin olun bilmeyen bir elektirikçiye gitseniz bu sistemi ya yapmaz ya da ikisini birden bağlar geçer ama biz her ihtimali göz önünde bulundurarak olası problemlerin önüne geçmeliyiz.

Burada imdadımıza süper bir devre elemanı yetişiyor DİYOT’lar .

Bu devre elemanları elektriği tek yönde akıtır + voltaj A ucundan B ucuna akabilir ancak B ucundan A ucuna akamaz.

Aslında buna devre denemez sadece kablolara bir diyot ekleyeceğiz o kadar basit bir şey..

Bu diyotlarımızı ekledikten sonra eğer sürücü Karşılama(follow me) den sislerimize 12v geliyor ise sis farlarım yanacak ancak bu 12v voltajın Orjinal sis butonu devremize akmasını diyotumuz engelleyecek.

Eğer Orjinal sis butonu devresinden sislerimize 12v geliyor ise sis farlarım yanacak ancak bu 12v voltajın Sürücü Karşılama (follow me) devremize akmasını diyotumuz engelleyecek.

Ben bu şekilde delikli bir plaket üzerine uygulayıp elektrik bandı ile sardım.

Kalın Sağlıcakla…

Neden arka ve ön sislerin butonu ayrı ayrı anlamıyorum özel bir nedeni olursa yorumlarda belirtirsiniz 😉

Fiat Linea Ön Sisleri Aktifleştirme” için 24 yorum

 • 6 Kasım 2018 tarihinde, saat 17:49
  Permalink

  Şu yapıp anlattıklarınızı benim diyen elektronikçi bilmiyordur. Yakup Bey tebrik ederim.

  Yanıtla
  • 6 Kasım 2018 tarihinde, saat 17:50
   Permalink

   Teşekkürler Sedat abi

   Yanıtla
 • 8 Kasım 2018 tarihinde, saat 23:27
  Permalink

  Merhabalar Yakup hocam köy yollarında sokak aydınlatmaları yetersiz ve kısa farlar yetersiz olduğunundan dolayı Linea nın uzunlarını yakmak zorunda kalıyorum karşıdan araba gelirken de her defasında uzunları söndürmekten sıkıldım. 11.11 yanaşmışken orijinal kısa farları LED Xenon denilen farlar ile değiştirsem karşı tarafın gözünü alırmış ki ? Birde yanlış hatırlamıyorsam siz sis farı olarak 3w lık lambalardan kullanıyorsunuz bu lambalar kaç metre ileriye aydınlatıyor ?

  Yanıtla
  • 9 Kasım 2018 tarihinde, saat 08:43
   Permalink

   Merhaba ,
   https://blog.yakupulutas.com/fiat-linea-sis-karsilama-tesisati-follow-me/
   https://blog.yakupulutas.com/sisler/

   Bu konularda kullandığım led var bendeki sisler 3w + 3w bunlar düşük değerler dolayısı ile zifiri karanlıkta ne kadar ayndınlatır bilmiyorum ancak karşı tarafın gözünü almaz.

   Aslında sisler karşı tarafın gözünü almaz çünkü yere çok yakındır ve zemini aydınlatır ancak doğru ayarlanmaz sislerin yönü yukarı doğru bakarsa karşı tarafın gözünü alır. Aslında bu sebepten dolayı bir çok araçta otomatik far ayarı var araç yüküne göre otomatik ayarlanması için.

   Xenon alabilrsin ancak mercek yok ise xenon bir işe yaramaz sadece parlar. Xenon ışığı dağıtır , mercek bunu bir noktaya yönlendirerek güçlendirir. Genelde insanlar normal ampülü söküp xenon takıyorlar sadece hava için ama emin olun burnunuzun önünü aydınlatmaz o şekilde xenonda mercek şart.

   Yanıtla
   • 9 Kasım 2018 tarihinde, saat 17:26
    Permalink

    Yakup hocam çakmak soketi ne kontak dan ayrı ikinci artı tesisatı çekeceğim tesisatın şemasına ihtiyacı m var, Fiat Linea E-Learn Online parolasını öğrenebilir miyim ?

    Yanıtla
    • 9 Kasım 2018 tarihinde, saat 17:29
     Permalink

     Mail olarak gönderdim

     Yanıtla
     • 28 Kasım 2018 tarihinde, saat 09:01
      Permalink

      Banada gönderebilirmisiniz mail olarak rica etsem

    • 20 Aralık 2018 tarihinde, saat 23:22
     Permalink

     Yakup hocam ben tahir sana zahmet banada e-learn online parolasınıda atarmısın simdiden sagol

     Yanıtla
     • 21 Aralık 2018 tarihinde, saat 08:32
      Permalink

      ne yapacaksın bakalım elearnı ?
      😊

 • 28 Kasım 2018 tarihinde, saat 09:03
  Permalink

  Emailin hatalı girilmiş

  Yanıtla
 • 21 Aralık 2018 tarihinde, saat 18:40
  Permalink

  Hocam bu gösterge kabloları sonra aracın tüm kablolarını yerlerini takip Edip arıza arayacağım artı benim aracın dış ısı sensörü yakabilir miyim onu arastircam 😀😀artı her yere şifre koymuşsun yaw 😂😂nere girsem şifre istiyor bu Fiat ecu program filan içinde eğer şifre tek değilse sana zahmet onunda şifresini ver😉

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2019 tarihinde, saat 20:36
  Permalink

  Hocam bu SMD 102 direncin boyutu nedir elektronikçiler de baktıklarını * bu yıldız boyutunda başka boyutu filan varmı diyelim bulamadık cruza kullandığımız direncin aynısını araya lehim yapsak olmazmi saygılarımla

  Yanıtla
  • 20 Ocak 2019 tarihinde, saat 10:35
   Permalink

   Milimetrik ölçmedim boy ölçüsünü bilmiyorum ancak board üzerine sığmıyor ise çeyrek watt direnç kullanabilirsiniz elbette

   Yanıtla
 • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 18:53
  Permalink

  Hocam cruzda kullandığımız direnç varya fotoğrafta atıyorum bu olurmu maksat yanlış yapmayalım emin olmak için soruyorum 102 bulamadım o araya sığacak büyüklükte çok aşırı küçükleri var onuda nasıl lehim yapmam çok zor bu daha kolay bozmadan 😁

  Yanıtla
  • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 20:56
   Permalink

   Bu olmaz , bu resimdeki 1watt 330ohm

   Yanıtla
 • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 23:31
  Permalink

  Hocam elektronikçiler gidip istediğimizde ne diye isteyecegiz sen tarif etde hemen gidip alayım yada kısaca bizim oraya ne koymamiz lazım yani mantığı nedir 1 k direnç olsun da ne çeşit olursa olsun mu? Yoksa illa SMD olacaksa 102 filan mı başka çeşidi olmazmi çok soruyorum ama öğrenmeye calisiyoz👍

  Yanıtla
  • 22 Ocak 2019 tarihinde, saat 08:30
   Permalink

   Estağfrullah bu site bunun için var, yardımlaşmak için…

   Sen elektronikçiye git , yukarıda resmini koyduğum 102 yazan siyah şeyi göster anlar,
   eğer dükkanda çırağa denk gelirsen 1k smd direnç istiyorum de,
   eğer hiç bilmeyen bir çırağa denk gelirsen , üzerinde 102 yazan siyah minik dirençlerden ver de 😉

   Yanıtla
 • 30 Ocak 2019 tarihinde, saat 01:32
  Permalink

  Hocam Merhaba,

  Benim aracımda röle devresi açıkta ve aküden direk besleniyor (motor bölmesindeki kutunun dışında ve yanında) ve açma kapama anahtarı da buton grubunun hemen altındaki ıvır zıvır saklama gözünde duruyor. Sayfada İç Tesisat başlığı altında eklediğiniz resimler görünmediğinden aklımda canlandıramadım, ama kısaca sorum şu. Bu şartlar altında gösterge sis ışığını yakmak için ayrıca neyi nereye bağlamam gerekiyor.

  Fikir ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla

  Yanıtla
 • 5 Şubat 2019 tarihinde, saat 17:40
  Permalink

  Hocam cevap vermediniz yardım lütfen 😁

  Yanıtla
 • 6 Şubat 2019 tarihinde, saat 11:16
  Permalink

  Emeğinize sağlık yakup ustam sis ışığını yakmak için aktivasyon gerekiyor mu

  Yanıtla
 • 8 Şubat 2019 tarihinde, saat 12:46
  Permalink

  A ve C bacağına direk üstten mi takcaz kabloyu ?

  Yanıtla
  • 8 Şubat 2019 tarihinde, saat 12:54
   Permalink

   Ben üstten taktım siz boardı sökeniliyorsanız alttan da takabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 11 Şubat 2019 tarihinde, saat 13:14
  Permalink

  Yakup hocam teşekkür ederim sizin sayenizde yaptım ama bi türlü yoruma resimi ekleyemedim

  Yanıtla
 • 14 Şubat 2019 tarihinde, saat 12:40
  Permalink

  Hocam merhaba araç içerindeki söketin çok 11 nolu pimi taktım şasi yapıyorum sis lambası yanmıyor yardımcı olabilirmisin

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir