Fiat Linea Arka Kapı Hoparlör Montajı (SONY XS-GTF1639)

Merhaba Dostlarım,

Aracımda müzik dinlemeyi çok severim  , açıkcası Linea’nın ses kalitesi hiç de fena değil aracıma binenler anfi olup olmadığını sorar kalite olarak ta iyidir bass olarak ta, Ancak Arka hoparlörlerim patlayınca piyasada bir araştırma yaptım ve kafama en çok yatan  SONY XS-GTF1639 modeli oldu

Eğer başka hoparlör seçmek isterseniz hoparlör seçmeden önce , aracımızın özelliklerine bir değinelim  , Aracımızın orjinal teybi içerisindeki anfi entegresi TDA7561 entegresidir, bu entegre 35watt RMS güç sağlayabilmektedir. Frekans aralığı ise 20 Hz to 22 kHz şeklindedir.

Yani seçeceğimiz hoparlör RMS 35watt’tan daha düşük olmamalıdır bu yarı seste bile bozulmaya başlamasına sebep olacaktır.

Frekans aralığına gelince ise 20 Hz to 22 kHz arası frekansları sağlayabiliyormuş, bunlardan yüksek değerlerde almanıza gerek yok  , 

10 Hz to 22 kHz hoparlör alsanızda 20h altını duyamayacaksınız veya  10 Hz to 28 kHz aldığınızda 22khz üzeri tonları alamazsınız. bu sebebten bu frekans aralığına en yakın hoparlör size en kaliteli sesi sağlayacaktır.

Gelelim aracımızdaki hoparlör takacağımız alana

Öncelikle şunu belirtmeliyim Orjinal Lineaların ön hoparlörleri 16cm , Arka hoparlörler 13cm’dir. Ancak Arka hoparlör sac yuvası tam 13cm olduğu için 16cm de takabilirsiniz.

Tabi marka modele göre değişir.

SONY XS-GTF1639

16cm hoparlörleri araştırmaya koyuldum, piyasayı iyice kolaçan ettikten sonra fiyat performans oranı bizim aracımıza en uygun bu ürünü tespit ettim.

Ürün özelliklerinde derinliğe baktığımızda 42mm değerini görüyoruz, kapı hoparlörü olduğunu buradan anlayabilrsiniz yeterince ince bir yapıya sahip, tabi bu durum Bass severler için büyük bir dezavantaj..

 

Frekans aralığı ise 55-24,000Hz gayet yeterli bir değer (orjinal linea hoparlörleri 105-22000khz’dir.) , 

Gönül isterki 20 – 24,000Hz bir hoparlör takalım ama bu durumda bin liraya yakın para çıkması gerekir cebinizden.

Maliyet ? 

11.05.2020 tarihi itibari ile 200 TL’ye satın alındı.

piyasaya bakıldığında 3 yollu bir hoparlör için , Sony kalitesinde eşdeğer bir hoparlör bulamadım.

Bir iki pioner inceledik aynı fiyata ama kesinlikle çakma olduğu belli olduğu için almadım.

Montaj

Montaja Kapı iç pandizotu sökerek başlıyoruz.

Eğer arkalarda hoparlör var ise delici uç  ile matkaba ihtiyacınız var.

Üsteki 3’ü Alyan anahtar , Alltaki ikisi ise yıldız tornavida ile sökülür, vidaları söktükten sonra, alt kısımdan kapıyı kendinize çekin plastik tırnaklardan kurtulduktan sonra kapıyı yukarı  doğru hafif  kaldırın camın olduğu bölümden de kurtulacaktır ancak direk kendinize asılıp kabloları koparmayın.

 

Burada ki kapı mekanızmasının kolunu ve cam otomatiğinin kablolarını sökmelisiniz.

Görüldüğü üzere hoparlörleri 3 perçin tutmakta, bu perçinleri 4 , 5 numara delici uç ile ortasından delerek sökebilirsiniz.

Hoparlör kablolarında bulunan siyah çizgili kısım eksi , diğeri artı uçtur.

sonrasında hoparlörü yerine tutarak vida yerlerini işaretleyerek, hoparlörü oradan alın ve matkap veya sac vidası ile delin, sonrasında hoparlörünüzü monte edebilirsiniz.

Montaj Sonrası Test Videsosu

Ve özellikle belirtmem gereken bir durum var, Müzik zevkinin göreceli bir durum olduğunu asla unutmayın kiminin kulağına güzel gelen ses kimine kalitesiz gelebilir örneğin ben double teyplerin sesini hiç beğenmiyorum aşırı kalitesiz geliyor. 

İşte bu sebebten bir kaç farklı tür ve enstrumanlar içeren 3 parça ile video çekerek youtubea yükledim, kaliteli kulaklıkla dinlerseniz daha anlaşılır olur.

Güncelleme :

Kimsenin cebinden gereksiz fazla para çıkmasını istemem, bir kaç gün kullandıktan sonra Bass performansının kötü olmasından dolayı aracımdan söküp, orjinal Linea 16cm hoparlör alıp arkalara taktım Bass olarak orjinal hoparlörler bu sony hoparlörlerin çok çok ilerisinde bir tad sunuyor.

 

Sony hoparlör 3 gün kullanımım ardından artık bagajda kutusunda geziniyor…

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

0 0 votes
Bu yazıya oy ver
Subscribe
Bildir
9 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
2 yıl önce

Eline sağlık güzel çalışma.

Hasan Eryaman
2 yıl önce

Bütün linelarda arkada hoparlör var mı? Sanki bende yok araç 2013 klasik kasa aktif plus.

Melih
1 yıl önce

Öncelikle sitenize hayran kaldım. Paylaşımlarınız çok iyi.Benim bir sorum olacak. Fiat linea teybime gömülü bluetooth modül entegre edeceğim. Aux soketinde AF (-) piminin Pcb’deki karşılığını bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

7 ay önce

Bu yaz puntomun arka kapı hoparlörlerini yeniledim. Üzerinde rms değeri yazmayan ucuz yollu dc-6997 model aldım eski kağıtları puntolarından patlatıp çıkardım. Soketi kesmeden siyah başlığın üst kısmını kaldırıp içindeki kabloları uçlarına zarar vermeden çıkardım. İnce uçlu tarafı maket bıçağıyla genişletip taktıktan sonra pense ile sıktım.Kalın kısım direk oturuyor. Kapı sacındaki mevcut üç deliğin sadece biri denk geliyor hoparlör çevresindeki montaj deliklerine..
Diğer ikisini akıllı vida attım. Çalıştırdım..
Basslar boğuk tizler yetersiz.Üzerindeki tweeter süs diye konmuş.Sanki tek yollu hoparlör gibi çalıyor.Arka kapı kabloları ince olduğu için mi yoksa orjinal teybin arka çıkışları zayıf olduğu için mi bilemiyorum. Bas-tiz sonda iken 17 ye kadar sorun yok. 17 den sonra her kademe bası bir kademe kısmak gerekiyor.
18 bass +5
19 bass +4
20 bass +3

şeklinde.. yön ayarını da fader 4 veya 5 yaptım. Yani arkaya çok öne az ses.

Önler orjinal 16cm + tweeter sesi çok verirsem tizler aşırı parlak çalıyor. Rahatsız oluyorum. Önlere giden sesi azaltıp o şekilde optimum ayar yaptım kendimce.. Kapı içlerinde yalıtım yok. Anfi yok. Woofer yok. Eldeki imkanlarla ancak bu kadar.

Serhat
1 ay önce

Bence sen teybini sorgula. Bende taktım ilk başta kötü çalıyordu sonra teybin çıkışının sadece arka 2 kanalı bass çıkışı olarak verdiğini farkettim ve normal ses çıkışı olarak ayarladım. Teyp Sony , ses mükemmel berrak , basslar bu çapta hoparlör için normal seviye.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x