14 Temmuz 2024 Yazarı yhackup 10

Fiat Linea Arka Kapı Hoparlör Montajı (SONY XS-GTF1639)

Merhaba Dostlarım,

Aracımda müzik dinlemeyi çok severim  , açıkcası Linea’nın ses kalitesi hiç de fena değil aracıma binenler anfi olup olmadığını sorar kalite olarak ta iyidir bass olarak ta, Ancak Arka hoparlörlerim patlayınca piyasada bir araştırma yaptım ve kafama en çok yatan  SONY XS-GTF1639 modeli oldu

Eğer başka hoparlör seçmek isterseniz hoparlör seçmeden önce , aracımızın özelliklerine bir değinelim  , Aracımızın orjinal teybi içerisindeki anfi entegresi TDA7561 entegresidir, bu entegre 35watt RMS güç sağlayabilmektedir. Frekans aralığı ise 20 Hz to 22 kHz şeklindedir.

Yani seçeceğimiz hoparlör RMS 35watt’tan daha düşük olmamalıdır bu yarı seste bile bozulmaya başlamasına sebep olacaktır.

Frekans aralığına gelince ise 20 Hz to 22 kHz arası frekansları sağlayabiliyormuş, bunlardan yüksek değerlerde almanıza gerek yok  , 

10 Hz to 22 kHz hoparlör alsanızda 20h altını duyamayacaksınız veya  10 Hz to 28 kHz aldığınızda 22khz üzeri tonları alamazsınız. bu sebebten bu frekans aralığına en yakın hoparlör size en kaliteli sesi sağlayacaktır.

Gelelim aracımızdaki hoparlör takacağımız alana

Öncelikle şunu belirtmeliyim Orjinal Lineaların ön hoparlörleri 16cm , Arka hoparlörler 13cm’dir. Ancak Arka hoparlör sac yuvası tam 13cm olduğu için 16cm de takabilirsiniz.

Tabi marka modele göre değişir.

SONY XS-GTF1639

16cm hoparlörleri araştırmaya koyuldum, piyasayı iyice kolaçan ettikten sonra fiyat performans oranı bizim aracımıza en uygun bu ürünü tespit ettim.

Ürün özelliklerinde derinliğe baktığımızda 42mm değerini görüyoruz, kapı hoparlörü olduğunu buradan anlayabilrsiniz yeterince ince bir yapıya sahip, tabi bu durum Bass severler için büyük bir dezavantaj..

 

Frekans aralığı ise 55-24,000Hz gayet yeterli bir değer (orjinal linea hoparlörleri 105-22000khz’dir.) , 

Gönül isterki 20 – 24,000Hz bir hoparlör takalım ama bu durumda bin liraya yakın para çıkması gerekir cebinizden.

Maliyet ? 

11.05.2020 tarihi itibari ile 200 TL’ye satın alındı.

piyasaya bakıldığında 3 yollu bir hoparlör için , Sony kalitesinde eşdeğer bir hoparlör bulamadım.

Bir iki pioner inceledik aynı fiyata ama kesinlikle çakma olduğu belli olduğu için almadım.

Montaj

Montaja Kapı iç pandizotu sökerek başlıyoruz.

Eğer arkalarda hoparlör var ise delici uç  ile matkaba ihtiyacınız var.

Üsteki 3’ü Alyan anahtar , Alltaki ikisi ise yıldız tornavida ile sökülür, vidaları söktükten sonra, alt kısımdan kapıyı kendinize çekin plastik tırnaklardan kurtulduktan sonra kapıyı yukarı  doğru hafif  kaldırın camın olduğu bölümden de kurtulacaktır ancak direk kendinize asılıp kabloları koparmayın.

 

Burada ki kapı mekanızmasının kolunu ve cam otomatiğinin kablolarını sökmelisiniz.


Görüldüğü üzere hoparlörleri 3 perçin tutmakta, bu perçinleri 4 , 5 numara delici uç ile ortasından delerek sökebilirsiniz.


Hoparlör kablolarında bulunan siyah çizgili kısım eksi , diğeri artı uçtur.


sonrasında hoparlörü yerine tutarak vida yerlerini işaretleyerek, hoparlörü oradan alın ve matkap veya sac vidası ile delin, sonrasında hoparlörünüzü monte edebilirsiniz.


Montaj Sonrası Test Videsosu

Ve özellikle belirtmem gereken bir durum var, Müzik zevkinin göreceli bir durum olduğunu asla unutmayın kiminin kulağına güzel gelen ses kimine kalitesiz gelebilir örneğin ben double teyplerin sesini hiç beğenmiyorum aşırı kalitesiz geliyor. 

İşte bu sebebten bir kaç farklı tür ve enstrumanlar içeren 3 parça ile video çekerek youtubea yükledim, kaliteli kulaklıkla dinlerseniz daha anlaşılır olur.

https://youtu.be/wkEeinjdVmI

Güncelleme :

Kimsenin cebinden gereksiz fazla para çıkmasını istemem, bir kaç gün kullandıktan sonra Bass performansının kötü olmasından dolayı aracımdan söküp, orjinal Linea 16cm hoparlör alıp arkalara taktım Bass olarak orjinal hoparlörler bu sony hoparlörlerin çok çok ilerisinde bir tad sunuyor.

 

Sony hoparlör 3 gün kullanımım ardından artık bagajda kutusunda geziniyor…