Fiat Linea 1.3 MJ E4 (2011) Aux Montajı

Genel İpucu Otomobil Sabit Tamirat Tadilat

Aux Nasıl Yapılır ?

Teyp Versiyonu v31.01 ve üst model ise

İşleme başlamadan önce, havya kullanmayı bilmiyorsanız. hiç bu işe başlamayın titiz çalışılması gereken bir iş.
Son olarak teybin kodunu bilmiyorsanız. Fiat servisinden veya yabancı forumlardan mutlaka bulunuz , teybiniz işlem sonunda kod isteyebilir. doğru girmezseniz çalışmaz. 3 defa hatalı girerseniz kullanılamaz hale gelir.

Bize lazım olacak malzemeler,


Ek olarak, eğer bağlantıları yaptınız ama bir cızırtı veya motor devir sesini duyuyorsanız.

 • Önlelikle ses kablolarının coaxiel kablo olmasına dikkat edin.
 • Auxa sağladığınız 12v kabloları sağlam bağlanmış ve ses kablolarından uzak tutun
 • Aracınızdaki Akünün kutup başlarını kontrol edin (sıkı olsun)
 • Alternator Diyot tablasındaki diyotların sağlamlığını kontrol edin (Bu biraz meşakatli ustanızdan rica edin o kontrol etsin) ama bunu anlamanın en basit yolu eğer var ise volrmetre ile aracınız çalışırken gaz verin ve voltajı ölçün 14,5v’nin üzerine çıkacaktır.

Daha net görmeniz için bu şekilde bağlantı yaptım daha sonra makaron ile izole edilmiştir bu konuya dikkat edin.

Data pinlerimize jumperimizi attıktan sonra, Eğer Teypte takılı cd yok ise  CD ‘tuşuna basınca AUX moduna geçecektir. cd takılı ise, ilk basmada CD moduna ikinci basışta AUX moda geçecektir.

Gelelim aux modülü bağantısına, bağlantı şekli aşağıdaki gibidir, bundaki çıkışları yukarıda yetp üzerinde gösterdiğim  teybin girişlerine bağlayacaksınız ve aux modülünüze enerjisini bağlayacaksınız.

Ek olarak Aux sesi düşük gelirse menüden offseti yükseltiniz.

Teyp Versiyonu v31.01 'den düüşük model ise

Örneğin v26 olan teybe de aux montajı videosu

Eğer Teybiniz v31.01 Den eski versiyon se iş biraz daha profesyonelleşiyor. Ama gözünüz korkmasın , eli havya tutan ve titiz olan herkes yapabilir.

Bu durumda Aracımızın çıkış entegre bacaklarından ses girişi yapmamız gerekiyor.

Aracımızdaki teybimiz şu meşhur anfi devrelerinde kullanılan TDA7561’dir. Bu devrenin datashettini incelediğimizde. 4 giriş olduğunu görürüz.

Entegremiz teybimizin solunda, Soğutucu alüminyuma bağlıdır.

Pin şemamız bu şekildedir.

1112131415
LF
Sağ Ön
LR
Sağ Arka 
ORTAK
   GND
RR
Sol Arka
RF
Sol Ön

100uf kondansatörlerimizi ekleyerek girişlere sesimizi girebiliriz.

Uzaktan ve yakından entegre girişlerini yapabileceğiniz yer.

Tabi bu şekilde ses alırken diğer  cd fm seslerinin karışmaması için,

 • CD’ye boş sesli uzuuun mp3 atabilirsiniz.
 • Teybimizin arkasındaki Tel Mute ile Şase arasına köprü atarak teybi Phone moduna sokabilrsiniz.

Bu devreyi bizzat  Mustafa ALATAY bey kendi teybine yapmış ve resimleri benimle de paylaştı. Aşağıda kendisinin yaptığı bağlantıları görebilirsiniz Fotoğrafları bizimle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyorum.

 

Not : Pek ihtimal vermiyorum ama Her Teyp’te aynı TDA entegresi bulunmayabilir, farklı bir entegre var ise datasheeti incelenmelidir. Yine bu bağlantıda Teybinizin ses yükseltme ve düşürme butonları maalesefki devre dışı kalabilir sesi Auxunuzdan açıp kısabilirsiniz.

Bana mesaj ile gelen aux uygulamalarından bazıları 🙂

26. Versiyon olan teybe,  aux yapan başka bir arkadaşımız…


Fiat Linea Direksiyondan Aux Kontrolü

 • 9
  Shares

109 thoughts on “Fiat Linea 1.3 MJ E4 (2011) Aux Montajı

 1. Öncelik el emeğine sağlık ustam benim araçtaki teyp versiyon 26.20 bölüme ki olan bu teyp e bu MP3 modülü nasıl bağlarız olurmu

   1. yakup bey merhaba kondansatörün eksi ucu karta mı bağlanıyor yoksa kabloya mı bağlanıyor yardım ederseniz sevinirim

     1. sağol yakup bey sağ sol kablo fark eder mi? birde siyah şase galiba

    1. yakup bey ben yeni bir bagaj ışık kaydırıcı aldım bunun elektriğini bagajdaki park lambasından mı alacağız yoksa başka bir öneriniz varmı

   2. resimdeki araç kiti üzerinde microfon var telefon görüşmesi yapabiliyormuyuz. piyasadaki aldığım modülde mikrofon yok.
    (ayriyetten direksiyon kumandası üzerindeki tuşlardan omaj ölçemiyoruz 3,5 volt civarı voltaj geliyor ama tuşlara basınca değer değişmiyor nasıl tesbit edebiliriz.

 2. s.a öncelikle elnize sağlık benim aracım 2010 model fiat linea active plus benim teyibin versiyonuda 26.16 nasıl bağlayabilirim bu şekilde bağlayınca cd tuşuna basınca aux diye bir seçenek çıkmıyor

 3. Merhaba
  26.14 versiyonlu teybimiz için belirtilen bağlantıyı yaptım, aux kablosunun 3 ucunu da gösterilen pinlere taktım, lakin sistem yine çalışmadı, cd tuşuna basınca aux yada phone moduna geçmiyor, forum üzerinden de sormuştum, acaba burada da sözkonusu 3 aux pini haricinde köprüleme yapmak gerekmez mi, zira aux kablosunu monte edince sistemi tetikleyecek bir bağlantı yada mekanizma olması gerekmez mi acaba?

  1. Merhaba Phone tesisatında köprüleme Tel Mute ile Şase üzerinden yapılmalı buraya bir buton koyup aç kapa yapmanız gerekiyor butona tıklayınca phone moduna geçecektir. Facebook gruplarında bir çok arkadaş yaptı bu şekilde, Eğer istanbulda veya Bursada iseniz bu sistemi yapanlara yönlendirebilirim yardımcı olurlar.

   1. Merhaba tel Mute ile şase arasına köprü yapınca phone modu aktif oldu, ses aldım lakin sesin kalitesi çok kötü, bununla ilgili bir fikriniz var mıdır? Düzgün ses alabilme ihtimalimiz nedir peki?

 4. Yakup bey tekrardan merhaba, lehim ile entegreye kablo vs girme işini beceremeyeceğim için, normal phone modu işlemini yeni kablo kullanarak tekrar ettim, eski kullanmış olduğum kablo arızalı imiş, artık phone modunda normal ses alabiliyorum.
  Yalnoz telefondan da teypten de son sesi açmama rağmen ses seviyesi epey düşük, radyoda kullandığımız 10. 12. Kademe civarı kadar, sesi nasıl yükselebiliriz acaba.
  Bu şekilde bi yarım saat civarı teybi kullandım, teybi tekrar çıkardığımda sol yan tarafı el vurulamayacak şekilde ısınmıştı, bu neden olabilir kullanımda bir sorun teşkil eder mi acaba?

  1. Teybin solunda çıkış entegresi var ısınması çok normal. Benimki bazen el yakma derecesine dahi ulaşıyor datasheetinde +150 dereceye kadar çalışabilir yazıyor.
   Doğrusu benim teyp versiyonu 33.01 olduğu için o versiyon teypte arge yapamıyorum.
   İl olarak yakın olsaydınız bir hafta sonu gelirdiniz bakardık çaresine

 5. Pek yakın değiliz doğrudur, yoksa kesin gelirdim 🙂 Kenan karakaya’ nın yaptırdığı elektronik devreyi yaptıracak elektronikçi de bulamadim, orjinal teybini kullanmak istiyorum, önceden pioneer teybim vardı camı kırıp çaldılar, başka teyp takmaya da korkuyorum o yüzden, usb modülü burada 20 tl ye satan bir yer buldum ama montaj yapmıyorlar. Nasıl etsem ben de bilemedim açıkçası

  1. Hmm anladım risk almak istemiyorum açıkçası yoksa kargo ile gönder yapayım geri göndereyim derdim.
   Ama kargo firmalarının nasıl paket taşıdığını düşününce güvenemiyorum doğrusu.

   Benim de aracımda 26v vardı ama 2 cd sokup cd sürücüyü kırmışlar bende çıkma aldım (150TL) ve benimkini sadece fm çalışır halde (50TL) sattım.

 6. Yakup bey tekrardan merhabalar,
  İşlerim biraz sakinledi ve bu aux işine tekrar kafa yormaya başladım, 26 versiyon için daha önce kenan karakaya’nın yapmış olduğu devrenin görüntüsünü kaydetmiştim, buradan ve sizin paylaştıklarınızdan yola çıkarak işe koyulmaya karar verdim. Aux kablosunun sağ ve sol girişlerinin kondansatör ile lehimini yaptıktan sonra şasi kablosu boşta kalıyor bu şasi kablosunı nereye bağlamak lazım acaba bu konuda fikriniz var mı

  1. mustafa bey yakup bey le yazışmalarını okudum. bende de 26 versiyon var ve aux bağlamak istiyorum tam fotoğraflarını bana atarmısın bana yardımcı olurmusun.

 7. merhaba
  kondansatör leyim yaparken 1.2.3.4 diye sıralamışsınız Yakup bey ; hangisi sağ hangisi sol ??

  1ile 3 2 ile 4 mü ? birer ayağı leyimleyip diğer ayakları sağ ve sol çıkışa mı bağlayacağız. yardımcı olursanız resimde anlayamadım

 8. Öncelikle herkese merhabalar yakup bey yazılarınızı okuyorum herkese bir şekilde yardım çabasındasınız tebrik ediyorum bende 2011 line linea var ve bosch un 26.14 versiyon teybi mevcut buna aux usb bağlayabilecek 1 yer var mı istanbul da ( avrupa yakası olursa sevinirim ) yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler kazasız belasız sürüşler diliyorum herkese

   1. Ulaşamadım malesef alakasız kişiler galiba profillerine bakınca öyle görünüyor başka bir iletişim bilgisi fln varsa paylaşırsanız sevinirim teşekkürler yakup bey

 9. Teşekkür ettim yakup bey ilginize
  Arattım ama alakasız kişiler galiba profillerine bakınca öyle görünüyor başka bir iletişim bilgisi fln varsa paylaşırsanız sevinirim sweetyfacem01@gmail.com mail edresim tekrar teşekkürker

 10. merhaba yakup bey 2014 linea teybe şekildeki gibi kabloyu pabuç yardımıyla taktım tetikleme yapılacak pinlerde bacaklar birbirine lehimliydi ancak çalışmadı

 11. Merhaba bu detaylı anlatımınız için teşekkür ederim. Benim teybimin versiyonu 26. Kondansatörlü bağlantıyı yaptım ancak teypten ses arttırıp azaltamıyorum. Bununla ilgili ne yapabiliriz.

  1. Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   Maalesef, Ses yükseltme alçaltma işlemini aux üzerinden yapmalısınız.
   Yazımda açıklamıştım bu işlem ile doğrudan entegreye ses sağlıyorsunuz. Teybin fonksiyonlarını kullanamazsınız, aslında teybi bir anfiye dönüştürdünüz.

   1. Cevabınız için ben teşekkür ederim. Yaptığım aux girişine telefon bağladığım zaman ses gayet net geliyor ama mp3 bluetooth lu modül bağladığım zaman cızırtı sesi geliyor bu konuda öneriniz var mı?

    1. Merhaba,
     Maalesef piyasada satılan aux modüllerinin çoğu çakma, eğer ses kablosu olarak qoaksiel kablo kullanmadıysanız bu çızırtıyı kablo yapıyor olabilir, üzerinde voltaj regülatör var ise (genelde 78m05 var) bu arızalı olabiliyor.

 12. Merhaba benim sormak istediğim aux kablosunu teybin ayaklarından değil de entegre ayaklarından bağlatısı yapılırsa extra bir anahtarlamaya ihtiyaç duymadan direk teyp menüsünden aux menüsüne(tel in) ulaşabilirmiyiz

 13. Merhaba, bu uygulamayi yaptım lakin kablo birbirine değince küçük kıvılcım misali olur ya aynen öyle oldu. Ve teyp açılmadı daha ne yapmalıyım 🤔 sigorta yanında idi hemen çıkardım baktm hiç bi yanma kopma vs yok yine de sigortadan olabilir mi? Nasıl düzeltebilirim?? Acil yardim

 14. Merhaba yakup bey bağlantı tm yapdim ama usb veya sd kart takinca sarkida bas vurdukca cızırtı yapıyor ama Bluetooth la baglayinca sıkıntı yok neden olabilir acaba sizin dediğiniz kabloyu kullanmadim ama Bluetooth da sonuna kadar aciyorum bangır bangır çalıyor

   1. Bir resimde 14v yazıyor diğer resimdekinin yazmıyor volt yada watt tam olarak bilemiyorum aralarındaki farkı volt ta olabilir

     1. teşekkür ederim ikisini 14v diğer ikisini 10v kullandım çalıştı elimde onlar vardı ses kalitesi güzel tek problem sesi telefondan açıp kapatmak teyp devre dışı kalıyor kapattıktan sonra bile bir kaç saniye ses gelmeye devam ediyor hiç yoktan iyidir tabi facebook guruplarında 26 versiyon teyplere ses açma kısma özelliğini teypten yapabileceğiniz şekilde bağladıklarını söyleyenler var ama 250 tl ye kadar fiyat çekiyolar ve kargoyla teybi göndermemiz gerekiyor sizin yöntemle 3-5 tl ye hallettim tekrar teşekkürler

 15. Hocam yaptiklarin gercekten cok guzel ellerine saglik yanliz soyle bi problemim var bosch 26 14 versiyonda aux tarifin olmuyor. Bana nasil bi yol gosterebilirsin lehim becerim yok jack la ulasabilicegim bir cozum varmidir. ? Mail yada bi sekilde yardimci olursaniz cok minnettar olurum.

 16. Oncelikle kolay gelain usb auc modulde genelde kirmizi olan 4. Kablo nereye baglaniyo bana bluetoth kabloau denee baglantiyi yapmadim henuz onu nerwye baglivagiki bulamadigim icin bilginiz varmidir yakip bey ?

   1. Aceleyle yazdim k.bakmayin usb aux modul aldim 4. Bi kablo var kirmizi renk biraz arastirma sonrasi bunun bluetoth kablosu oldugunu ogrendim yanliz bunu nereye baglamam gerektigini cozemedim bununla alakali bi fikriniz varmidir ?

 17. Merhaba Yakup Bey. Ben 26 versiyon teybime gösterdiğiniz yerlere kondansatörlerin – uçlarını ve kablomun şasi ucunu lehimledim. yalnız resimlerden pek anlayamadım + uçlar nasıl olacak sağ sol kablolarım hangi uçlara değecek

 18. Hocam merhaba, konuyla alakasız olacak ama 4lü flaşörün bulunduğu kısım olan orta havalandırma difüzörünü nasıl söktünüz? Elime kırılmış parça halinde gelmesin diye fazla zorlamak istemedim.

  Teybin bulunduğu haznedeki 4 vidayı söktüm yine çıkmadı. Sadece üstten hafif çıkmış gibi oluyor ama tamamen gelmiyor. Sanki içten başka bir vida tutuyormuş gibi.

  1. Üst taraftan tutan bir tırnak var korkmayın vidaları söktükten sonra üstten gayretli asılın gelir 😉 benimkinde üstte vida yoktu sertçe asıldım geldi.

 19. Teybin arkasına kabloları bağlarken lehimlediniz mi yoksa kabloyu pine direk sararak makoronla izole mi ettiniz?
  Aux modülü için 12v için kablonun artı(+) ucunu gösterdiğiniz yere bağlıyoruz ama eksi(-) ucunu nereye baplayıyorsunuz.

  1. Direk lehimledim , makaron ile izole ettim. – ucu farketmez istediğiniz yerden alabilirsiniz sağlam bağlamak şartıyla arabanın şasesi, teybin şasesi – olur. Ben Teybin arkasındaki uzun vidadan aldım – ucu.

 20. Merhaba, 12v güç alınan yerden ufak bir bluetooth aparatı için güç alabilir miyiz ?

  5v, usb girişi ile çalışan bluetooth aparatım var. Diğer aracımda çakmaklık üzerinden güç alıyordum fakat lineada çakmaklık yeri çok ters yere koyulmuş sürekli elim değiyor ve alet kapanıyor. Aux kablosu için çıkışı gösterdiğiniz yöntemle aldım fakat güç için henüz tam karar veremedim. Sorunsuz bir işlem için nasıl bir yöntem izlemeliyim ?

  Şu cihazı kullanıyorum; https://tr.aliexpress.com/item/Bluetooth-4-0-Hands-Free-Car-kit-with-NFC-Function-3-5mm-AUX-Receiver-Music-Aux/32609629370.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dLN0f9r

  1. Maalesef lineanın çakmaklığı kadar dandik bir yeri daha yok, çakmaklıkta bir şey kullanılamıyor ben başka bir aracınkini uydurmaya çalışacağım ileriki süreçlerde.

   Konuya gelirsek evet aux için kullandığım pinden enerji alabilirsin ancak bu pin 12v gerilime sahip, eğer elindeki cihaz 800ma’dan fazla güç çekmiyor ise LM7805 transistorü ile 5 volta düşürerek kullanabilirsin.

   1. Cevap için teşekkür ederim. Sanırım en mantıklı çözüm dediğiniz gibi LM7805 ile çıkış almak. Elektronik konusunda çok bilgi sahibi değilim. bu transistoru board olmadan direk kabloları giriş çıkış olarak bağlayarak kullanabilir miyiz?

    1. Evet kullanabilirsiniz, zaten 3 bacaklı birisi Eksi, diğer iki bacağın birisi 12v giriş diğeri 5v çıkış, eksi bacağın şaseye sağlam bağlanması gerekir aksi halse çıkışa 12v akabilir.

   1. Sağ sol diyemem, bendeki ürün ile sizdeki farklı olabilir , cihazı alınca arkasını çevirin arkasında kutuplar işaretlenmiştir.

 21. Hocam merhaba.Youtube paylastiginiz video uzerine buraya geldim.Ayni urunden siparis vermek istiyorum.stereo ses giris pinleri typede afr/af-/afl uclarina baglandiktan sonra datalar jumper yapilacak doğrumu hocam?.stereo cikis pinleri boş birakilacak.+12 v boosterden, -de teyibin sasesinden alinacak doğrumu hocam ? Kolay gelsin

 22. Hocam paylaştığınız videoda 8 pin var 2 si 12 v girisi.Kalan 6 pinin 3u stereo giris 3ude stereo çıkış yazmissiniz.Stereo çıkış pinleri bosta kalicak.stereo ses giris pinleri typede afr/af-/afl uclarina baglandiktan sonra datalar jumper yapilacak.12 voltuda +sini boosterden -sinide saseden alicaz dogrumudur

 23. LM7805 için – ucu nereye bağladınız acaba ? Resimlerde bağlantı noktası işaretlenmemiş sanırım. 12v için güç aldım ama şase boşta kaldı 🙂

  1. Aracın her yanı (şase) – kutuptur o yüzden belirtmedim.

   Teybin dış kasasına bağlayabilirsin ancak dikkat et çok sıkı bağla, lm7805in şase ucunda temassızlık olur ise çıkış voltajı yükselir.

   1. Arkadaki pinlerde direk şase ucu ayrılmış mıdır? Makaron ile oraya bağlarsak daha sağlıklı olur gibi.

 24. Saygıdeğer ustam.Bende 2014 Linea Activ Plush aracım var.Üzerinde Boch Marka Radyo Cd çalar var.Yılbaşından beri Erkan aydınlatma çalışmıyor.Radyo kanallarını yazıyor.Gündüz okunuyor fakat gece ekran aydınlanmadığı için hangi kanal radyoyu yada Cd de çalan parçayı göremiyorum.Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.

   1. Evet dediğinizi yaptım hatta 12 volt kontrol kalemi yaparak radyo açıkken tüm görünün uçları arkasından kontrol ettim tek bir yerde elektrik var başka uçlarda elektrik yoka.Hala ekran rengi yok.Radyonun tuş takımının ışıkları gece gündüz yanıyor.Gündüz radyo istasyonlarını görüyorum.Ama gece ekran aydınlanmadığı için hiçbir şey görülmüyor.

 25. Merhabalar . Bu aux usb aparatı dan ben de aldım. Ancak montaj konusunda bir kaç sıkıntım var aydınlatırsanız sevinirim.
  1. Öncelikle araca aux montajı yapılmış şimdi bu aux u iptal edip ucundaki 3.5 mm cakı kesip kabloları aparata bacağım. Bu yöntemle bir sıkıntı yaşar mıyım?
  2. Araç 2008 Grande Punto. teyp biraz farklı. Bağlantı şemasında + ve – kutuplar hangileri acaba ?

 26. Merhaba f323 kodlu teyibim var aux aparatindan aldim.aux kitinden cikan 3 kablo (Ro-ag-lo) uclari teyipte auxr-auxsase-auxl uclarina mi bağlanacak.Yardimci olursaniz sevinirim

 27. Hocam baglantilari yaptim dediginiz sekilde fakat teyibin sesi 40 ta aux modulunun sesi 30 da.Derinden cok az ses duyuyorum sebebi nedir

 28. Hocam F323 kodlu teyip.Aux kitinden cikan 3 damar kablolari (beyaz/ro – siyah/ag – kirmizi/lo) teyipte beyaz damari auxr’ye siyah damari auxsase’ye kirmizi damari auxl’ye bagladim.datalari jumperladim.12v u booster ve teyibin sasesinden aldim.Baglantilari dt8 kablo ile yaptim.Teyibin ve aux kitin sesi sonda cok derinden ses aliyorum neyi yanlis yapiyorum hocam.Bi yardim edersen sevinirim

 29. Hocam aux kitte bosta kalan inl-ag-inr kablolarinida baglayacakmiyim teyipte afr-afsase-afl uclarina ?

 30. Mail atayim hocam her tarafini actim arabanin hava izgaralari teyip sokuk durumda aux yapcam diye dara düştüm bi sekilde irtibat kuralim mail yada telefonla.1mb altina dusmuyo ne yapsam.

 31. Kendi faceme yukluyorum hocam Aziz uçak resimde kucagimda kizim var ordan fotolara bakabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir