Fiat Linea, Punto, Fiorino, Peugeot Bipper, Cıtroen Nemo Aux Montajı Nasıl Yapılır ?

Fiat Linea, Punto, Fiorino, Peugeot Bipper, Cıtroen Nemo Aux Montajı Nasıl Yapılır ?

Teyp Versiyonu v31.01 ve üst model ise

İşleme başlamadan önce teybin kodunu bilmiyorsanız, Fiat servisinden veya yabancı forumlardan mutlaka bulunuz , teybiniz işlem sonunda kod isteyebilir. doğru girmezseniz çalışmaz. 3 defa hatalı girerseniz kullanılamaz hale gelir bu sebepten teyp kodunu hazırda tutun.

Bize lazım olacak malzemeler,

Bağlantı pinleri bu şekilde

Data pinlerimize jumperimizi attıktan sonra, Eğer Teypte takılı cd yok ise  CD ‘tuşuna basınca AUX moduna geçecektir. CD takılı ise, ilk basmada CD moduna ikinci basışta AUX moda geçecektir.

Gelelim aux modülü bağlantısına, bağlantı şekli aşağıdaki gibidir, bundaki çıkışları yukarıda teyp üzerinde gösterdiğim  teybin girişlerine bağlayacaksınız ve aux modülünüze enerjisini bağlayacaksınız.

Ek olarak Aux sesi düşük gelirse menüden offseti yükseltiniz.

Teyp Versiyonu v31.01 'den düşük ise

Eğer Teybiniz v31.01 Den eski versiyon se iş biraz daha profesyonelleşiyor. Ama gözünüz korkmasın , eli havya tutan ve titiz olan herkes yapabilir.

Bu durumda Aracımızın çıkış entegre bacaklarından ses girişi yapmamız gerekiyor.

Aracımızdaki teybimiz şu meşhur anfi devrelerinde kullanılan TDA7561’dir. Bu devrenin datashettini incelediğimizde. 4 giriş olduğunu görürüz.

Entegremiz teybimizin solunda, Soğutucu alüminyuma bağlıdır.

Pin şemamız bu şekildedir.

1112131415
LF
Sağ Ön
LR
Sağ Arka 
ORTAK
   GND
RR
Sol Arka
RF
Sol Ön

100uf kondansatörlerimizi ekleyerek girişlere sesimizi girebiliriz.

Uzaktan ve yakından entegre girişlerini yapabileceğiniz yer.

Tabi bu şekilde ses alırken diğer  cd fm seslerinin karışmaması için,

 • CD’ye boş sesli uzuuun mp3 atabilirsiniz.
 • Teybimizin arkasındaki Tel Mute ile Şase arasına köprü atarak teybi Phone moduna sokabilrsiniz.

Bu devreyi bizzat  Mustafa ALATAY bey kendi teybine yapmış ve resimleri benimle de paylaştı. Aşağıda kendisinin yaptığı bağlantıları görebilirsiniz Fotoğrafları bizimle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyorum.

 

Not : Pek ihtimal vermiyorum ama Her Teyp’te aynı TDA entegresi bulunmayabilir, farklı bir entegre var ise datasheeti incelenmelidir. Yine bu bağlantıda Teybinizin ses yükseltme ve düşürme butonları maalesefki devre dışı kalabilir sesi Auxunuzdan açıp kısabilirsiniz.

Bana mesaj ile gelen aux uygulamalarından bazıları 🙂

26. Versiyon olan teybe,  aux yapan başka bir arkadaşımız…

Seste Parazit olmasının başlıca nedenlerine gelelim..

 1. Aux modülünden teybe çektiğiniz Ses kablolarını quaxial kablo değildir. Ses kabloları mutlaka quaxial kablo olmalıdır.

 2. Aux modülü için gereken 12v+  çakmaklık veya sigorta kutusu veya teybin 12v girişinden almışsınızdır.
  Teyp içerisinde parazit gideren devreler vardır bu sebeple 12v girişini yukarıdaki belirttiğim pinden almalısınız aksi halde motorun sesini duyarsınız.

 3. Gevşek güç bağlantıları, 12v+ ve şasi kablolarınızda kırıklık veya gevşeklikte bu soruna yol açabilir. 

 4. Aux modülünüz eğer 12v girişe sahip ise üzerinde bir kondansatör bir de LM78m05 regülatör vardır bunlardan birisi arızalı ise bu da parazite sebep olabilir, aşağıdaki resimde belirttiğim parçalar.
 

Quaxial kablo Nedir Nasıl Olur

quaxial kablo

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

142 comments

 • Fatih dedi ki:

  Öncelik el emeğine sağlık ustam benim araçtaki teyp versiyon 26.20 bölüme ki olan bu teyp e bu MP3 modülü nasıl bağlarız olurmu

  • yhackup dedi ki:

   Teşekkür ederim aracın kaç model ?

   • ali dedi ki:

    resimdeki araç kiti üzerinde microfon var telefon görüşmesi yapabiliyormuyuz. piyasadaki aldığım modülde mikrofon yok.
    (ayriyetten direksiyon kumandası üzerindeki tuşlardan omaj ölçemiyoruz 3,5 volt civarı voltaj geliyor ama tuşlara basınca değer değişmiyor nasıl tesbit edebiliriz.

   • yılmaz dedi ki:

    yakup bey merhaba kondansatörün eksi ucu karta mı bağlanıyor yoksa kabloya mı bağlanıyor yardım ederseniz sevinirim

 • enes yıldız dedi ki:

  s.a öncelikle elnize sağlık benim aracım 2010 model fiat linea active plus benim teyibin versiyonuda 26.16 nasıl bağlayabilirim bu şekilde bağlayınca cd tuşuna basınca aux diye bir seçenek çıkmıyor

 • Mustafa Alatay dedi ki:

  Merhaba
  26.14 versiyonlu teybimiz için belirtilen bağlantıyı yaptım, aux kablosunun 3 ucunu da gösterilen pinlere taktım, lakin sistem yine çalışmadı, cd tuşuna basınca aux yada phone moduna geçmiyor, forum üzerinden de sormuştum, acaba burada da sözkonusu 3 aux pini haricinde köprüleme yapmak gerekmez mi, zira aux kablosunu monte edince sistemi tetikleyecek bir bağlantı yada mekanizma olması gerekmez mi acaba?

  • yhackup dedi ki:

   Merhaba Phone tesisatında köprüleme Tel Mute ile Şase üzerinden yapılmalı buraya bir buton koyup aç kapa yapmanız gerekiyor butona tıklayınca phone moduna geçecektir. Facebook gruplarında bir çok arkadaş yaptı bu şekilde, Eğer istanbulda veya Bursada iseniz bu sistemi yapanlara yönlendirebilirim yardımcı olurlar.

 • Mustafa Alatay dedi ki:

  Yakup bey tekrardan merhaba, lehim ile entegreye kablo vs girme işini beceremeyeceğim için, normal phone modu işlemini yeni kablo kullanarak tekrar ettim, eski kullanmış olduğum kablo arızalı imiş, artık phone modunda normal ses alabiliyorum.
  Yalnoz telefondan da teypten de son sesi açmama rağmen ses seviyesi epey düşük, radyoda kullandığımız 10. 12. Kademe civarı kadar, sesi nasıl yükselebiliriz acaba.
  Bu şekilde bi yarım saat civarı teybi kullandım, teybi tekrar çıkardığımda sol yan tarafı el vurulamayacak şekilde ısınmıştı, bu neden olabilir kullanımda bir sorun teşkil eder mi acaba?

  • yhackup dedi ki:

   Teybin solunda çıkış entegresi var ısınması çok normal. Benimki bazen el yakma derecesine dahi ulaşıyor datasheetinde +150 dereceye kadar çalışabilir yazıyor.
   Doğrusu benim teyp versiyonu 33.01 olduğu için o versiyon teypte arge yapamıyorum.
   İl olarak yakın olsaydınız bir hafta sonu gelirdiniz bakardık çaresine

 • Mustafa Alatay dedi ki:

  Pek yakın değiliz doğrudur, yoksa kesin gelirdim 🙂 Kenan karakaya’ nın yaptırdığı elektronik devreyi yaptıracak elektronikçi de bulamadim, orjinal teybini kullanmak istiyorum, önceden pioneer teybim vardı camı kırıp çaldılar, başka teyp takmaya da korkuyorum o yüzden, usb modülü burada 20 tl ye satan bir yer buldum ama montaj yapmıyorlar. Nasıl etsem ben de bilemedim açıkçası

  • yhackup dedi ki:

   Hmm anladım risk almak istemiyorum açıkçası yoksa kargo ile gönder yapayım geri göndereyim derdim.
   Ama kargo firmalarının nasıl paket taşıdığını düşününce güvenemiyorum doğrusu.

   Benim de aracımda 26v vardı ama 2 cd sokup cd sürücüyü kırmışlar bende çıkma aldım (150TL) ve benimkini sadece fm çalışır halde (50TL) sattım.

 • Mustafa Alatay dedi ki:

  Yakup bey tekrardan merhabalar,
  İşlerim biraz sakinledi ve bu aux işine tekrar kafa yormaya başladım, 26 versiyon için daha önce kenan karakaya’nın yapmış olduğu devrenin görüntüsünü kaydetmiştim, buradan ve sizin paylaştıklarınızdan yola çıkarak işe koyulmaya karar verdim. Aux kablosunun sağ ve sol girişlerinin kondansatör ile lehimini yaptıktan sonra şasi kablosu boşta kalıyor bu şasi kablosunı nereye bağlamak lazım acaba bu konuda fikriniz var mı

  • yılmaz dedi ki:

   mustafa bey yakup bey le yazışmalarını okudum. bende de 26 versiyon var ve aux bağlamak istiyorum tam fotoğraflarını bana atarmısın bana yardımcı olurmusun.

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Merhaba,
   TDA Entegresinin 13. Bacağı GND(-) buradan alabilirsiniz.

 • mehmet dedi ki:

  merhaba
  kondansatör leyim yaparken 1.2.3.4 diye sıralamışsınız Yakup bey ; hangisi sağ hangisi sol ??

  1ile 3 2 ile 4 mü ? birer ayağı leyimleyip diğer ayakları sağ ve sol çıkışa mı bağlayacağız. yardımcı olursanız resimde anlayamadım

 • Ahmet dedi ki:

  merhaba
  2012 active plus via 1.3 multijet. de olur mu aux?

 • Hüseyin çabuk dedi ki:

  Öncelikle herkese merhabalar yakup bey yazılarınızı okuyorum herkese bir şekilde yardım çabasındasınız tebrik ediyorum bende 2011 line linea var ve bosch un 26.14 versiyon teybi mevcut buna aux usb bağlayabilecek 1 yer var mı istanbul da ( avrupa yakası olursa sevinirim ) yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler kazasız belasız sürüşler diliyorum herkese

 • Hüseyin çabuk dedi ki:

  Teşekkür ediyorum sağolun

 • Anonim dedi ki:

  Teşekkür ettim yakup bey ilginize
  Arattım ama alakasız kişiler galiba profillerine bakınca öyle görünüyor başka bir iletişim bilgisi fln varsa paylaşırsanız sevinirim sweetyfacem01@gmail.com mail edresim tekrar teşekkürker

 • snn dedi ki:

  merhaba yakup bey 2014 linea teybe şekildeki gibi kabloyu pabuç yardımıyla taktım tetikleme yapılacak pinlerde bacaklar birbirine lehimliydi ancak çalışmadı

 • Berk dedi ki:

  Merhaba bu detaylı anlatımınız için teşekkür ederim. Benim teybimin versiyonu 26. Kondansatörlü bağlantıyı yaptım ancak teypten ses arttırıp azaltamıyorum. Bununla ilgili ne yapabiliriz.

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   Maalesef, Ses yükseltme alçaltma işlemini aux üzerinden yapmalısınız.
   Yazımda açıklamıştım bu işlem ile doğrudan entegreye ses sağlıyorsunuz. Teybin fonksiyonlarını kullanamazsınız, aslında teybi bir anfiye dönüştürdünüz.

   • Berk dedi ki:

    Cevabınız için ben teşekkür ederim. Yaptığım aux girişine telefon bağladığım zaman ses gayet net geliyor ama mp3 bluetooth lu modül bağladığım zaman cızırtı sesi geliyor bu konuda öneriniz var mı?

    • Yakup ULUTAS dedi ki:

     Merhaba,
     Maalesef piyasada satılan aux modüllerinin çoğu çakma, eğer ses kablosu olarak qoaksiel kablo kullanmadıysanız bu çızırtıyı kablo yapıyor olabilir, üzerinde voltaj regülatör var ise (genelde 78m05 var) bu arızalı olabiliyor.

 • Anonim dedi ki:

  Merhaba benim sormak istediğim aux kablosunu teybin ayaklarından değil de entegre ayaklarından bağlatısı yapılırsa extra bir anahtarlamaya ihtiyaç duymadan direk teyp menüsünden aux menüsüne(tel in) ulaşabilirmiyiz

 • Fırat dedi ki:

  Merhaba, bu uygulamayi yaptım lakin kablo birbirine değince küçük kıvılcım misali olur ya aynen öyle oldu. Ve teyp açılmadı daha ne yapmalıyım 🤔 sigorta yanında idi hemen çıkardım baktm hiç bi yanma kopma vs yok yine de sigortadan olabilir mi? Nasıl düzeltebilirim?? Acil yardim

 • Mustafa dedi ki:

  S.a Arkadaşlar,
  Microfonlu Aux modül bulamadım, nerden bakabilirim link verebilir misiniz?

 • Mustafa dedi ki:

  Modülü buldum arkadaşlar 6$ civarı ihtiyacı olan olursa buradan bakabilir.

  https://tr.aliexpress.com/item/Kablosuz-Bluetooth-12-V-5-V-Mikro-USB-MIC-3-5-MM-AUX-Kulakl-k-Out/32681180341.html?spm=a2g0s.8937420.0.0.436b2e0eiXSXT4

  [url=https://hizliresim.com/76DbNv][img]https://i.hizliresim.com/76DbNv.jpg[/img][/url]

 • Uğur dedi ki:

  Merhaba yakup bey bağlantı tm yapdim ama usb veya sd kart takinca sarkida bas vurdukca cızırtı yapıyor ama Bluetooth la baglayinca sıkıntı yok neden olabilir acaba sizin dediğiniz kabloyu kullanmadim ama Bluetooth da sonuna kadar aciyorum bangır bangır çalıyor

 • Enes dedi ki:

  S.a yakup bey 100uf kondansatörler kaç vatt olması gerekiyor

  • yhackup dedi ki:

   kondansatörlerin wattı olmaz ki

   • Enes dedi ki:

    Bir resimde 14v yazıyor diğer resimdekinin yazmıyor volt yada watt tam olarak bilemiyorum aralarındaki farkı volt ta olabilir

    • yhackup dedi ki:

     16v 100uf – 12v 100uf kullanabilirsiniz.

     • enes dedi ki:

      teşekkür ederim ikisini 14v diğer ikisini 10v kullandım çalıştı elimde onlar vardı ses kalitesi güzel tek problem sesi telefondan açıp kapatmak teyp devre dışı kalıyor kapattıktan sonra bile bir kaç saniye ses gelmeye devam ediyor hiç yoktan iyidir tabi facebook guruplarında 26 versiyon teyplere ses açma kısma özelliğini teypten yapabileceğiniz şekilde bağladıklarını söyleyenler var ama 250 tl ye kadar fiyat çekiyolar ve kargoyla teybi göndermemiz gerekiyor sizin yöntemle 3-5 tl ye hallettim tekrar teşekkürler

 • Ugur gules dedi ki:

  Hocam yaptiklarin gercekten cok guzel ellerine saglik yanliz soyle bi problemim var bosch 26 14 versiyonda aux tarifin olmuyor. Bana nasil bi yol gosterebilirsin lehim becerim yok jack la ulasabilicegim bir cozum varmidir. ? Mail yada bi sekilde yardimci olursaniz cok minnettar olurum.

 • Ugur gules dedi ki:

  Oncelikle kolay gelain usb auc modulde genelde kirmizi olan 4. Kablo nereye baglaniyo bana bluetoth kabloau denee baglantiyi yapmadim henuz onu nerwye baglivagiki bulamadigim icin bilginiz varmidir yakip bey ?

  • yhackup dedi ki:

   Tükrçeniz çok kötü , hiç bir şey anlamadım.

   • Ugur gules dedi ki:

    Aceleyle yazdim k.bakmayin usb aux modul aldim 4. Bi kablo var kirmizi renk biraz arastirma sonrasi bunun bluetoth kablosu oldugunu ogrendim yanliz bunu nereye baglamam gerektigini cozemedim bununla alakali bi fikriniz varmidir ?

 • Ugur gules dedi ki:

  Resim temsili ama ayni aux baglantilarinin yanindaki kirmizi kablo.

  • yhackup dedi ki:

   Resimde pek bir şey anlaşılmıyor ama anten olabilir boşta bırakın , telefonla bağlanabiliyor musunuz.

   • Ugur gules dedi ki:

    Nereye baglamam gerektigini bilmedigim icin baglanti yapmadim. Aksam yapicam olursa sonucu paylasirim.

 • Aydın dedi ki:

  Merhaba Yakup Bey. Ben 26 versiyon teybime gösterdiğiniz yerlere kondansatörlerin – uçlarını ve kablomun şasi ucunu lehimledim. yalnız resimlerden pek anlayamadım + uçlar nasıl olacak sağ sol kablolarım hangi uçlara değecek

 • Ahmet dedi ki:

  Hocam merhaba, konuyla alakasız olacak ama 4lü flaşörün bulunduğu kısım olan orta havalandırma difüzörünü nasıl söktünüz? Elime kırılmış parça halinde gelmesin diye fazla zorlamak istemedim.

  Teybin bulunduğu haznedeki 4 vidayı söktüm yine çıkmadı. Sadece üstten hafif çıkmış gibi oluyor ama tamamen gelmiyor. Sanki içten başka bir vida tutuyormuş gibi.

  • yhackup dedi ki:

   Üst taraftan tutan bir tırnak var korkmayın vidaları söktükten sonra üstten gayretli asılın gelir 😉 benimkinde üstte vida yoktu sertçe asıldım geldi.

 • Ömer Faruk dedi ki:

  Teybin arkasına kabloları bağlarken lehimlediniz mi yoksa kabloyu pine direk sararak makoronla izole mi ettiniz?
  Aux modülü için 12v için kablonun artı(+) ucunu gösterdiğiniz yere bağlıyoruz ama eksi(-) ucunu nereye baplayıyorsunuz.

  • yhackup dedi ki:

   Direk lehimledim , makaron ile izole ettim. – ucu farketmez istediğiniz yerden alabilirsiniz sağlam bağlamak şartıyla arabanın şasesi, teybin şasesi – olur. Ben Teybin arkasındaki uzun vidadan aldım – ucu.

 • Ömer Faruk dedi ki:

  Teşekkür ederim.

 • Hakan dedi ki:

  Merhaba, 12v güç alınan yerden ufak bir bluetooth aparatı için güç alabilir miyiz ?

  5v, usb girişi ile çalışan bluetooth aparatım var. Diğer aracımda çakmaklık üzerinden güç alıyordum fakat lineada çakmaklık yeri çok ters yere koyulmuş sürekli elim değiyor ve alet kapanıyor. Aux kablosu için çıkışı gösterdiğiniz yöntemle aldım fakat güç için henüz tam karar veremedim. Sorunsuz bir işlem için nasıl bir yöntem izlemeliyim ?

  Şu cihazı kullanıyorum; https://tr.aliexpress.com/item/Bluetooth-4-0-Hands-Free-Car-kit-with-NFC-Function-3-5mm-AUX-Receiver-Music-Aux/32609629370.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dLN0f9r

  • yhackup dedi ki:

   Maalesef lineanın çakmaklığı kadar dandik bir yeri daha yok, çakmaklıkta bir şey kullanılamıyor ben başka bir aracınkini uydurmaya çalışacağım ileriki süreçlerde.

   Konuya gelirsek evet aux için kullandığım pinden enerji alabilirsin ancak bu pin 12v gerilime sahip, eğer elindeki cihaz 800ma’dan fazla güç çekmiyor ise LM7805 transistorü ile 5 volta düşürerek kullanabilirsin.

   • Hakan dedi ki:

    Cevap için teşekkür ederim. Sanırım en mantıklı çözüm dediğiniz gibi LM7805 ile çıkış almak. Elektronik konusunda çok bilgi sahibi değilim. bu transistoru board olmadan direk kabloları giriş çıkış olarak bağlayarak kullanabilir miyiz?

    • yhackup dedi ki:

     Evet kullanabilirsiniz, zaten 3 bacaklı birisi Eksi, diğer iki bacağın birisi 12v giriş diğeri 5v çıkış, eksi bacağın şaseye sağlam bağlanması gerekir aksi halse çıkışa 12v akabilir.

 • Hakan dedi ki:

  Kullanilan makaron boyutu nedir hatırlıyor musunuz?

 • Aziz dedi ki:

  Hocam merhaba.Youtube paylastiginiz video uzerine buraya geldim.Ayni urunden siparis vermek istiyorum.stereo ses giris pinleri typede afr/af-/afl uclarina baglandiktan sonra datalar jumper yapilacak doğrumu hocam?.stereo cikis pinleri boş birakilacak.+12 v boosterden, -de teyibin sasesinden alinacak doğrumu hocam ? Kolay gelsin

 • Aziz dedi ki:

  Hocam paylaştığınız videoda 8 pin var 2 si 12 v girisi.Kalan 6 pinin 3u stereo giris 3ude stereo çıkış yazmissiniz.Stereo çıkış pinleri bosta kalicak.stereo ses giris pinleri typede afr/af-/afl uclarina baglandiktan sonra datalar jumper yapilacak.12 voltuda +sini boosterden -sinide saseden alicaz dogrumudur

  • yhackup dedi ki:

   Hayır doğru değil.

   -Stereo çıkış pinleri bosta kalicak- ise siz teype sesi nasıl vereceksiniz ?

 • Aziz dedi ki:

  Hocam Lo-Ag-Ro uçları baglanmayacak mi teyibe.Boş kalacaklarda Inl-Ag-Inr degilmi.

 • Hakan dedi ki:

  LM7805 için – ucu nereye bağladınız acaba ? Resimlerde bağlantı noktası işaretlenmemiş sanırım. 12v için güç aldım ama şase boşta kaldı 🙂

  • yhackup dedi ki:

   Aracın her yanı (şase) – kutuptur o yüzden belirtmedim.

   Teybin dış kasasına bağlayabilirsin ancak dikkat et çok sıkı bağla, lm7805in şase ucunda temassızlık olur ise çıkış voltajı yükselir.

   • Hakan dedi ki:

    Arkadaki pinlerde direk şase ucu ayrılmış mıdır? Makaron ile oraya bağlarsak daha sağlıklı olur gibi.

 • Ahmet ÖZTÜRK dedi ki:

  Saygıdeğer ustam.Bende 2014 Linea Activ Plush aracım var.Üzerinde Boch Marka Radyo Cd çalar var.Yılbaşından beri Erkan aydınlatma çalışmıyor.Radyo kanallarını yazıyor.Gündüz okunuyor fakat gece ekran aydınlanmadığı için hangi kanal radyoyu yada Cd de çalan parçayı göremiyorum.Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • yhackup dedi ki:

   Teybin arka sketini sökün temizleyip yeniden takmayı deneyin bakalım olacak mı

   • Ahmet ÖZTÜRK dedi ki:

    Evet dediğinizi yaptım hatta 12 volt kontrol kalemi yaparak radyo açıkken tüm görünün uçları arkasından kontrol ettim tek bir yerde elektrik var başka uçlarda elektrik yoka.Hala ekran rengi yok.Radyonun tuş takımının ışıkları gece gündüz yanıyor.Gündüz radyo istasyonlarını görüyorum.Ama gece ekran aydınlanmadığı için hiçbir şey görülmüyor.

 • Ahmet ÖZTÜRK dedi ki:

  Siz nerdesiniz?

 • halit dedi ki:

  Merhabalar . Bu aux usb aparatı dan ben de aldım. Ancak montaj konusunda bir kaç sıkıntım var aydınlatırsanız sevinirim.
  1. Öncelikle araca aux montajı yapılmış şimdi bu aux u iptal edip ucundaki 3.5 mm cakı kesip kabloları aparata bacağım. Bu yöntemle bir sıkıntı yaşar mıyım?
  2. Araç 2008 Grande Punto. teyp biraz farklı. Bağlantı şemasında + ve – kutuplar hangileri acaba ?

 • Aziz uçak dedi ki:

  Merhaba f323 kodlu teyibim var aux aparatindan aldim.aux kitinden cikan 3 kablo (Ro-ag-lo) uclari teyipte auxr-auxsase-auxl uclarina mi bağlanacak.Yardimci olursaniz sevinirim

 • Aziz uçak dedi ki:

  Hocam baglantilari yaptim dediginiz sekilde fakat teyibin sesi 40 ta aux modulunun sesi 30 da.Derinden cok az ses duyuyorum sebebi nedir

  • yhackup dedi ki:

   Ben Aux sesi sondayken teybin sesini 20’nin üzerine çıkaramadım

   • Murat dedi ki:

    Merhaba, modül sesi 30 iken teyp sesi 15-20 yi geçince bir uğultu başlıyor. 40a filan getirince zaten akıllara zarar. bu durum normalmi ?

    • yhackup dedi ki:

     Normal değil , kablolarını kontrol etmelisin.

     • Mehmet dedi ki:

      Yakup bey merhaba,

      Kullanmış olduğunuz ses kabloları aracın ses kabloları ile aynı kablomu. Ben ürünün içinden çokan aux kablosunun ucunu kesip papuçlarla bağlantı yaptım ama genede parazit var gaza basarken motor sesi geliyor nasıl çözerim bu durumu yardımınızı rica ederim.

  • yhackup dedi ki:

   Şaseyi bağlamamışsın sanırım , sesi duymadan yaptığın bağlantıyı görmeden bir şey diyemem.

 • Aziz uçak dedi ki:

  Hocam F323 kodlu teyip.Aux kitinden cikan 3 damar kablolari (beyaz/ro – siyah/ag – kirmizi/lo) teyipte beyaz damari auxr’ye siyah damari auxsase’ye kirmizi damari auxl’ye bagladim.datalari jumperladim.12v u booster ve teyibin sasesinden aldim.Baglantilari dt8 kablo ile yaptim.Teyibin ve aux kitin sesi sonda cok derinden ses aliyorum neyi yanlis yapiyorum hocam.Bi yardim edersen sevinirim

 • Aziz uçak dedi ki:

  Hocam aux kitte bosta kalan inl-ag-inr kablolarinida baglayacakmiyim teyipte afr-afsase-afl uclarina ?

 • Aziz uçak dedi ki:

  Hocam fotograf aktaramiyorum ya boyuttan yada ben kaynakli.Mail adresin varsa yada telefonun bi konussak hocam 0507 147 83 39 ucak35@hotmail.com

  • yhackup dedi ki:

   Maalesef böyle bir hizmet vermiyorum (1 Mb boyut sınırı mevcut yorumlarda)

   • Adnan dedi ki:

    Mrb Yakup bey Fiat Punto var bende de 2004 menüde aux olmadığı için gittiğim yerler tesisatçılar yani olmaz dediler bununla ilgili çalışmanız oldu mu Kocaeli’de yım

 • Aziz uçak dedi ki:

  Mail atayim hocam her tarafini actim arabanin hava izgaralari teyip sokuk durumda aux yapcam diye dara düştüm bi sekilde irtibat kuralim mail yada telefonla.1mb altina dusmuyo ne yapsam.

 • Aziz uçak dedi ki:

  Kendi faceme yukluyorum hocam Aziz uçak resimde kucagimda kizim var ordan fotolara bakabilirsiniz

 • Aziz uçak dedi ki:

  Hocam ozel numaradan ara bi goruselim insan insana yardim eder hocam yardiminiz lazim

 • Ahmet dedi ki:

  Hocam benim teyp blaupunkt. Kontrol ettiğimde sadece kırmızı, siyah ve beyaz kablo bağlantıları var. Yani AFR sağ, afr sol ve ortak kısımları. Data pinlerine köprü atılmamış. Fakat cd tuşuna iki kez bastığımda aux açılıyor ve telefonumu bağlayıp müzik dinleyebiliyorum. Bu nasıl oluyor?

 • osmann dedi ki:

  bosch marka 32 versiyon ve etiketinde AUX yazmayan teybim bu yöntemle çalıştı. her halükarda denemenizi tavsiye ederim.

 • Melih dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle bilgiler ve desteğiniz için teşekkür ederim.
  Ben kondansatör kullanmadan entegra bacaklarına lehim yaparak çalıştırdım. Kondansatör kullanmanın avantajı nedir ve kondansatör kullanmadan uzun vadede bir zarar olur mu.

 • ALİ dedi ki:

  Yakup Ulutaş beye bu güzel bilgilendirici sitesi için çok teşekkür ederim. Faydalandım. Teyp sökmekten korkuyordum, en ince ayrıntısına kadar anlatmış.
  Sorunum motor sesinin teypte duyulmasıydı. Yakup Beyin tavsiyeleri beni aydınlattı.
  Benden önceki şahıs hangi akla hizmet, bluetooth ses kablolarının şasesini gitmiş başka TOPRAK pininden almış. Onu çıkarıp AF-toprak pinine taktım. Motor sesini duymuyorum artık.
  Ayrıca, yine hangi akla hizmet, bluetooth 12 voltu kontaktan kablo çekerek almış. Onu da BOOSTER pinine bağladım. Şimdi her şey normale döndü.
  Not: Bluetooth ses kablolarım coaxial kablo da değil, yine de motor sesini duymuyorum artık.
  İrtibat kurmak isteyen için reisali81@gmail.com

  • yhackup dedi ki:

   Harika, bu gibi yorumlar inanın çok mutlu ediyor beni kazasız belasız günler dilerim.

   Ses ve görüntü işlerinde daima coaxial kablo kullanılır sebebi dış paraziti engellemektir örneğin çanak anten kablosu gibi. Ama seste parazit yoksa şart değil elbette

 • Kurtulus dedi ki:

  Abi sema falan varmı ben kendim yapacağım resim falan varsa

 • Selç dedi ki:

  Elinize sağlık güzel anlatım olmuş, uygulayacağım. Fakat ben modül değilde direk aux kablosunu kesip sağ sol şase uygun şekilde bağlasam yine de çalışır mı?

 • Altan dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bende Delphi f250 fl var ve durum biraz farklı. Önce aux sistemini yazdığınız şekilde kurdum, her şey güzeldi. Sonra sisteme bir amfi bağladım, amfinin tetik ucunu ise booster yazan uçtan aldım. Daha doğrusu, boosterdan aux’a giden kablodan paralelledim. Bu aşamadan sonra, kapıları açınca aux çalışmaya başladı, teyp kapalı olmasına rağmen. Eskiden teyp kapalıyken aux çalışmazdı. Aux çalışıyor ve amfiye de tetik vererek çalıştırıyor ve hoparlörlerden parazit sesi geliyor.

  Aklınıza gelen bir çözüm var mıdır?

  Teşekkürler.

  • yhackup dedi ki:

   Anfi fazla akım çekiyor veya ters akım akıyor olabilir, önce anfi tarafa giden tetik kablosuna bir diyot bağla test et çözmezse başka çare arayalım.

 • CANER CAN dedi ki:

  Merhaba Yakup Bey ,

  Dediğiniz gibi montajı yaptım , gayette güzel çalışıyor fakat ortalama 5 dakika sonra ses sadece sol taraftan geliyor sağ taraftaki hoparlörlerden ses gelmiyor. Teyp blaupunkt 937 . Acaba ısınınca mı ses gidiyor yoksa başka bir sorun mu var yorumunuz nedir ?

  Teşekkürler

  • yhackup dedi ki:

   Isınmayla ilgisi yok dostum.

   2 seçenek var , ya ses kablolarında temassızlık var ya da kablolarda kısa devre var

   • CANER CAN dedi ki:

    Bugün bağlantıları kontrol ettim. Tekrardan izole ettim ve taktım. Yine aynısı oldu ilk başta sağ taraftaki hoparlorlerden ses gelmedi. Sonra iki taraftan da ses gelmemeye başladi. Komple bluetooth un bağlantılarını çıkardım . Fakat teypten radyo da da hiç ses gelmemeye başladı. Aradan yarım saat geçti sıkıntı yok radyo da iki taraftanda ses geliyor. Acaba teyp in ses çıkışlarında mı sorun var yoksa bluetooth modul birseyleri bozuyor mu ?

    • yhackup dedi ki:

     Eğer modülü söktüğünde de yapıyorsa %100 kısa devre var çıkışlarda teyp kendini korumaya alıyor

     • CANER CAN dedi ki:

      Yakup hocam dediğiniz gibi kısa devre var fakat kolonlarda kısa devre cikti. Hoparloru degistim sorun kalmadi.

      Yardim icin tesekkur ederim.

     • CANER CAN dedi ki:

      Ben de yedek orjinal teypte var. Şimdi onu taktım komple ses yok. Teyp aciliyo fonksiyonlari aktif ama ses komple gitti. Hoparlöre giden kablolarda sorun var sanirim 🤔

      • yhackup dedi ki:

       Arka soketteki hoparlör switchlerini sök, sonra tek tek takarak devam et bulursun kısa devreyi.

       bu arada evet teypde kısa devre koruması var ama sen yine de fazla sınama sesi 5 in üzerine çıkarmamaya çalış test ederken.

 • Amet dedi ki:

  İyi günler, benim sorum şöyle olacak, aux üzerinden şu ürün ile https://www.hepsiburada.com/autoline-fiorino-nemo-bipper-i-cin-bluetooth-modul-pm-HB00000K50ZG#reviews bu ürünü satın almayı düşünmekteyim, fakat montajının nasıl olacağı konusunda bilgim yok, aracım 2011 bipper, teyp ise Bosch marka 32.04 versiyondur, nasıl montaj yapabilirim, boşta olan siyah ve kırmızı kablolar nereye takılmalı, şimdiden teşekkürler, iyi çalışmlar..

  • yhackup dedi ki:

   Montaj aynen yukarıda anlattığım gibi, o boştaki kabloları yukarıda anlattığım yerelere bağlayabilirisiniz.

   • Amet dedi ki:

    Kırmızı kabloyu Booster pinine takıyorum, siyah kabloyu ise plastik kısmın altına takıyorum değil mi, ayrıca bu üründe sizin belirtiğiniz data ın, data out un bağlantısı üründe yapılmamış gibi, bir sorun yaşar mıyım? https://www.hepsiburada.com/autoline-fiorino-nemo-bipper-i-cin-bluetooth-modul-pm-HB00000K50ZG#reviews yanlış anlamadım ise. Teşekkürler, iyi çalışmalar

    • yhackup dedi ki:

     Bildiğim bir ürün değil nasıl çalışıyor bilmiyorum,

     “Kırmızı kabloyu Booster pinine takıyorum, siyah kabloyu ise plastik kısmın altına takıyorum değil mi” sanırım öyle, normal şartlarda kırımızı +, siyah – dir. Sen yine de satıcıya sor bence, başkasının yaptığı ürünün bağlantısını tahmin edemem yanlış olmasın sonra.

     Neden aux modülü değil de bu , bu daha pahalı, aux modülünden, ayrıca bunda telefon görüşmesi de yok

 • Hayri dedi ki:

  yakup senin sayende usb aux montajını yaptım. hiç parazit de almadım. çok teşekkürler

 • Mücahit dedi ki:

  Merhabalar Yakup Bey. 28 version teybime yaklaşık 6 ay önce bu sistemi sizin sayenizde kurdum. 6 aydır aux ve Bluetooth sorunsuzca kullanıyorum. Öncelikle tekrar teşekkür ederim. Ancak geçen gün sd kart ve usb flash takmak istedim. Usb takınca kendi kendine sürekli reset atıyor ve geçmiyor bir türlü şarkıya. Yani sürekli açıp kapanıyor. Sd kart takınca ise music diyip aux a geçiş yapıyor. Sizde de durum böyle midir ? Veya sizce sebebi ne olabilir. Teşekkür ederim

  • yhackup dedi ki:

   Genelde bellek sorunundan dolayı böyle yapıyor kartları formatlayın. düzelmez ise aux modülünüz arızalanmış olabilir.