31 Ocak 2023 Yazarı yhackup 11

Fiat Linea 1.3 Multijet Kızdırma Bujisi Arızası & Değişimi

Merhabalar,

Geçenlerde aracım beni uyardı, “Ön Isıtma Bujilerini Kontrol Ettirin” anladım ki , bujilerden biri veya bir kaçı artık görevini yerine getirmiyor.

 

Aslında Bu bujinin ne işe yaradığını bir çoğumuz biliyoruz, Benzinli motorların kullandığı bujilerden tamamen farklı.

Kısaca aracın kontağını açtığımızda yanma odasını ısıtarak ilk yanmanın/yanmaların daha hızlı ve verimli olmasını sağlamak.

Bu bujinin çalışması hava ve motor sıcaklığına bağlı olarak değişir motor yeterli sıcaklıkta ise 1 saniye, havalar çok soğuk ise 3 dakikaya kadar çalışabilir.

Isıtma bujisi arıza yaptığında herkesin içini bir korku kaplar, çünkü çok sık arıza yapmayan bu buji  bazen 3 yıl bazen 5 yıl süre boyunca yerinden çok sökülmediğinden sıcak ile birlikte motor üst kapağına yapışabiliyor ve yanlış uygulamalar sonucunda sökerken kafası kırılıp, buji gövdesi içeride kalabiliyor.

Aslında basit bir kaç şeye dikkat etmemiz bu içi, bir ampül değiştirir gibi kolay halletmemizi sağlar. Bunlar ;

  • Bujiyi arızalandığı gün sökmeye çalışmayın ..! Bir WD40 alın ve 3 , 4 gün boyunca hatta 1 hafta boyunca bozuk bujisinin etrafına günde bir iki defa sıkın. (Aşağıdaki video’da bunun neden gerekli olduğunu animasyon ile gösterdim.)
  • Buji değişimlerinde mümkün mertebe Tork Anahtarı kullanın. Eğer yok ise elinizin hissiyatını önleyecek eldiven vs olmadan tek eliniz ile sökün , eğer sökülmüyor ise zorlamayın kafasına anahtar ile bir iki tık tık vurun wd40 sıkıp bir gün daha bekleyin.
  • Araç Soğukken sökmeyin, aracı 80c nin üzerine çıkarın ve o şekilde sökün ve dikkat edin elinizi yakmayın çünkü bu bölge aşırı sıcak olacaktır.

 

Malzemeler,

  • WD40 Pas sökücü sprey yağ,
  • Tork anahtarı veya Cırcır anahtar,
  • 8mm derin Lokma
  • ve yeni buji

Fakat oldu ki , fazla kaynamış ne kadar dikkat etseniz de açarken kırıldı, “Bir şey olmaz böyle bin” diyenlere kesinlikle aldırış etmeyin.

Acilen bu işten anlayan, motorun kapağını açmadan yerinden çıkarabilecek ustalar var doğrudan kendilerine ulaşıp bir an önce o bujiyi oradan çıkarın.

Sebebi ise buji eğer bu kadar çürüdüyse kalan kısmı da aracın yanma odasına düşecektir. Allah muhavaza.

 

Bunu yaşayanlar var, Facebook grubumuzda Bir aracın bujisi arızalanmış ve usta zorlayıp bujiyi kırınca bir şey olmaz böyle bin demiş, Aracın içine bujinin geri kalanı da düşünce piston sekman ne kısaca yanma odasında ne varsa zarar vermiş arkadaşın 130 bin kmde sıfır motor yaptırmak zorunda kalmış…

Eğer kendiniz sökmeyecekseniz , ustaya söktürecekseniz dahi ustaya gitmeden bir kaç gün önceden wd40 alarak bölgeye bir kaç defa uygulayın mutlaka…

Ben kendi aracıma bahsettiğm gibi 2 gün boyunca gidip gelip wd40 sıktım ve bujiyi değiştirmem 2 dakikamı aldı sadece, çok kolay bir şekilde söküp takabildim.

 

Bu konuda beni videolarıyla destekleyen Mustafa Tolga Olcay bey’e teşekkür ederim, videoda  Bujisi kaynayıp kırılan Umit Kırım bey’in ve diğer arkadaşların kaynayan bujisinin yerinden çıkartılma görüntüleri mevcut.