Fiat Linea 1.3 Multijet Kızdırma Bujisi Arızası & Değişimi

Bu yazımızda Kızdırma bujisi nasıl değiştirilir onu göstereceğim.

Merhabalar,

Geçenlerde aracım beni uyardı, “Ön Isıtma Bujilerini Kontrol Ettirin” anladım ki , bujilerden biri veya bir kaçı artık görevini yerine getirmiyor.

 

Aslında Bu bujinin ne işe yaradığını bir çoğumuz biliyoruz, Benzinli motorların kullandığı bujilerden tamamen farklı.

Kısaca aracın kontağını açtığımızda yanma odasını ısıtarak ilk yanmanın/yanmaların daha hızlı ve verimli olmasını sağlamak.

Bu bujinin çalışması hava ve motor sıcaklığına bağlı olarak değişir motor yeterli sıcaklıkta ise 1 saniye, havalar çok soğuk ise 3 dakikaya kadar çalışabilir.

Isıtma bujisi arıza yaptığında herkesin içini bir korku kaplar, çünkü çok sık arıza yapmayan bu buji  bazen 3 yıl bazen 5 yıl süre boyunca yerinden çok sökülmediğinden sıcak ile birlikte motor üst kapağına yapışabiliyor ve yanlış uygulamalar sonucunda sökerken kafası kırılıp, buji gövdesi içeride kalabiliyor.

Aslında basit bir kaç şeye dikkat etmemiz bu içi, bir ampül değiştirir gibi kolay halletmemizi sağlar. Bunlar ;

 • Bujiyi arızalandığı gün sökmeye çalışmayın ..! Bir WD40 alın ve 3 , 4 gün boyunca hatta 1 hafta boyunca bozuk bujisinin etrafına günde bir iki defa sıkın. (Aşağıdaki video’da bunun neden gerekli olduğunu animasyon ile gösterdim.)
 • Buji değişimlerinde mümkün mertebe Tork Anahtarı kullanın. Eğer yok ise elinizin hissiyatını önleyecek eldiven vs olmadan tek eliniz ile sökün , eğer sökülmüyor ise zorlamayın kafasına anahtar ile bir iki tık tık vurun wd40 sıkıp bir gün daha bekleyin.
 • Araç Soğukken sökmeyin, aracı 80c nin üzerine çıkarın ve o şekilde sökün ve dikkat edin elinizi yakmayın çünkü bu bölge aşırı sıcak olacaktır.

 

Malzemeler,

 • WD40 Pas sökücü sprey yağ,
 • Tork anahtarı veya Cırcır anahtar,
 • 8mm derin Lokma
 • ve yeni buji

Fakat oldu ki , fazla kaynamış ne kadar dikkat etseniz de açarken kırıldı, “Bir şey olmaz böyle bin” diyenlere kesinlikle aldırış etmeyin.

Acilen bu işten anlayan, motorun kapağını açmadan yerinden çıkarabilecek ustalar var doğrudan kendilerine ulaşıp bir an önce o bujiyi oradan çıkarın.

Sebebi ise buji eğer bu kadar çürüdüyse kalan kısmı da aracın yanma odasına düşecektir. Allah muhavaza.

 

Bunu yaşayanlar var, Facebook grubumuzda Bir aracın bujisi arızalanmış ve usta zorlayıp bujiyi kırınca bir şey olmaz böyle bin demiş, Aracın içine bujinin geri kalanı da düşünce piston sekman ne kısaca yanma odasında ne varsa zarar vermiş arkadaşın 130 bin kmde sıfır motor yaptırmak zorunda kalmış…

Eğer kendiniz sökmeyecekseniz , ustaya söktürecekseniz dahi ustaya gitmeden bir kaç gün önceden wd40 alarak bölgeye bir kaç defa uygulayın mutlaka…

Ben kendi aracıma bahsettiğm gibi 2 gün boyunca gidip gelip wd40 sıktım ve bujiyi değiştirmem 2 dakikamı aldı sadece, çok kolay bir şekilde söküp takabildim.

 

Bu konuda beni videolarıyla destekleyen Mustafa Tolga Olcay bey’e teşekkür ederim, videoda  Bujisi kaynayıp kırılan Umit Kırım bey’in ve diğer arkadaşların kaynayan bujisinin yerinden çıkartılma görüntüleri mevcut.

 

 

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 comments

 • mustafa dedi ki:

  ustam s.a.. bende 1.3 multijet linea var.2012 model.ona ecu pin nereden bulabilirz..diğeer malzemeler tamam

 • Hakan dedi ki:

  KİRİK ISITMA BUJİSİNİ SOKECEK USTAYİ BULMAK BUJİYİ SOKMEKTEN DAHA ZOR OLSA GEREK. ADANA MERSİN CİVARINDA ADRES VEREBİLİR MİSİN HOCAM

 • Mustafa dedi ki:

  2 haftadır canımı sıkan bir konu var video izleyince sizin araçta da aynı şeyi görüp sormak istedim . Arabayı çalıştırdığınızda devir artıp azalıyor az da olsa . Ben bunu dert edindim ama siz işin uzmanı olarak bu konuda fikriniz var mı dert etmem gerekir mi ? Neden kaynaklanır çözümü nedir ? Saygılar

  • yhackup dedi ki:

   Estağfurullah uzman değilim sadece meraklıyım ve araştırmayı ve bildiklerimi paylaşmayı seviyorum..

   Öncelikle söyleyeyim bu kafana takma kanser olursun.

   Bu hemen hemen tüm araçlarda olan bir durum kiminde hissedilir derecede fazladır kimisinde hissetmezsiniz.

   Benzinli araçlarda da olan bir durumdur rölanti dalgalanması derler bu soruna, sorunun sebebi ise aracın rolantisini düzenlemesini sağlayan sensörlerin hatalı veri ölçmesinden kaynaklanıyor.
   Alması gerekenden fazla hava alıyor ve rolanti yükseliyor, araç rolantisinin yükseldiğini görünce enjektörlerden gelen mazotu azaltıyor bu durumda da devir düşüyor bu kısır döngü sürekli tekrar edince rolanti dalgalanması oluyor.

   Eğer uğraşmak isterseniz öncelikle hava akış debimetresinin sağlam olduğundan emin olun , hava akışdebimetresinden turbo ya ve hava filtresine olan borularda çatlak var mı veya kelepçeler gevşemiş mi aralardan hava kaçırıyor mu kontrol edin kaçırıyorsa önlemini alın bunları yaparken borulara bir şey kaçırmayın.

   • Mustafa dedi ki:

    Evet haklısınız günlerdir okumadım yer kalmadı . Sanayiye girersem sökülmedik parça bırakmazlar biliyorum 😅 ayrıntılı cevabınız ve nezaketiniz için teşekkür ederim .

    • yhackup dedi ki:

     Rica ederim benim ustalardan ilk yediğim kazık budur , 2013’de Lada Vega da 450 lira harcadım (asgari ücretin yarısı ne zorlanmıştım o aylarda ) boğaz kelebeği hava debimetresi değiştirildi temizlendi falan filan sonuç 1 hafta olmadı sonra aynen devam.

     Yani bunun çözümü yok yukarıdaki dediklerimi yap baya azalır bir süre sonra hiç umursamaz olursunuz zaten .

     Muhtemelen motor ısındığında bahsettiğim borular genleştiği için hava alan yerler kapanır dalgalanma kesilir 😉

 • Akif dedi ki:

  Isıtma buji nereden alınır. Buradaki ustalar çıkma bisey taktı geçen. Yine arıza verdi. İnternetten sipariş verebileceğim bir yer var mi? Teşekkür ederim video çok faydalı oldu.

 • Fahrettin YILMAZ dedi ki:

  Ustam bu ısıtma bujilerini değiştirmesek arabaya ne gibi zararı olur. Benimde epeyi zamandır sık sık ikaz veriyorda. Genelde kontağı çevirdikten sonra ekran yazıları sönmeden arabayı çalıştırmaya çalışırsan o zaman veriyor ikazı bir dönüş yapabilirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

  • yhackup dedi ki:

   Aracın yanma odası önceden yeterince ısıtılamadığı için ,
   ✓ yakıt tüketimi yükselecek,
   ✓ gömlekteki aşınmalar hızlanacak,
   ✓ marş alması gecikecek,
   ✓ çürüyüp içine düşer ise piston gömlek üst kapak sibop ne varsa alayının içinden geçecek.

   Bunları göze alıyorsanız 20-30 liralık parçayı değiştirip zarar etmeyin 😉