19 Mayıs 2024 Yazarı yhackup 4

Bir aracın boyalı (macunlu) olduğu anlamanın basit bir yolu

Merhabalar,

Geçen sene 7 Martta bir video yayınladım youtube’da haber ajanslarında twitterda falan da yayınlandı.

Ama çok garip yorumlar alıyorum bununla ilgili bazı insanlar ya bilerek trollemek için yorum yazıyor ya da bilmiyor sırf laf söylemek için yazıyor yorum sizin.

 

 

Araç Kaporta ekspertizinde kaportada işlem var mı anlamak için aşağıdakine benzer bir alet kullanılır.

 

Bu aletler , Araç sacı ile aletin ucundaki sensör arasındaki mesafeyi ölçer (manyetik bir şekilde) , dolayısı ile bileceğiniz üzere sadece sac yani metal yüzeylerde çalışır. (Bir nevi elektromıknatıs devresi ile çalışır.)

 

Normal Şartlarda aracın sacı ile bu aletin sensörü arasında fark az ise, bu araç boyasıdır. Eğer çok fazla ise aracın sacı ile bu aletin sensörü arasında boya haricinde macun katmanı vardır.

Bu Aletler belirli ölçüler ile bunu gösterir. (genelde mikron hesabı ile gösterir milimetrenin binde biridir.1/1000mm)

Aracın kaportasını tek tek gezerek bu ölçümlere bakılır eğer her tarafta ölçümler düşükse araç MACUNSUZ’dur. Bakın boyasızdır demiyorum.

Çünkü Araçta çok hafif yüzeysel sıyrık olduysa iyi bir kaportacı güzelce hafif zımpara atıp üzerine boya atar ve aracı güzelce cila çeker, bu durumda fazla kalınlık olmayacağı için bu aletler bunu ayırt edemezler bunu sadece usta gözlerle belki ayırabilirsiniz. Zaten bu kadar hafif boya var ise o araçta ciddi hasar yoktur.

Ama olağan üstü ölçümlerde çıkıyor ise , örneğin aracın boya olmayan alanında 80-100 arası ,  ama kapıda 400 – 500 civarı bu durumda bu aracı tamir eden usta macun çekmemiş harç karmış anlamına geliyor 🙂

Bu şekilde yüksek ölçümler aldığınız araçlardan uzak durmaya çalışın veya ona göre fiyatta pazarlık yapın.

 

En başta bahsettiğim benim videomda ise, hani yukarıda demiştik ya boya ile sac arasındaki farkı anlıyor diye, bunu aletsiz anlamanın da bir bast yolu var.

 

Restoran Bakkal Market vs den aldığımız magnet kartlar, bu magnetler çok güçsüz mıknatıstır. direk saca tutturmazsanız olduğu yerde durmaz düşerler. Eee Tabi aracınızın sacına yapıştırdığınızda eğer saca çok yakınsa yapışır yok arada bir mesafe varsa (yani boya ile sac arasında macun varsa) bu magnet yapışmaz düşer veya çok çok az tutar bunu elinizle çok kolay anlarsınız.

 

Fakat demiyorum ki bu kesin çözüm, bu sadece sizin için ön eleme unsuru olacaktır, çünkü maalesef ki dolandırıcılarla dolu dünyada yaşıyoruz adam ekspere açık hiç bir şeyi yok diyor , sizde zaman harcıyor ekspere götürüyorsunuz para veriyorsunuz ve sonuç aracın her tarafı macun boya …

Almadan önce bu magnetlerle kısaca bir kontrol etmeniz aracınız hakkında size ilk bilgileri verecektir.

Sağlıcakla kalın..

 

Bu arada bu şekilde saçma sapan hakaret içeren yorumlar yazıp, beni uğraştırmayın , yakında Kayseri belediye başkanı gibi açtığım hakaret davalarından sucuk dağıtacağım herkese 🙂