22 Nisan 2024 Yazarı yhackup 11

Fiat Linea 1.3 MJET E4 (2011) Rutin 10 Bin Bakımı

Aracımız bizi gezdiriyor uzakları yakın ediyor ,

Kimimiz için eli ayağı kimimiz için birikim aracı, aracımıza gözümüz gibi bakıyoruz ancak öyle yakıtı koyup gezmekle bitmiyor rutin bazı bakımlara sokmamız gerekiyor.

Her aracın bakımları belirli periyodlarla yapılması gerekiyor..

Eğer aracınızın kitapçığı yok ise öncelikle aracın kitapçığını aşağıdaki Fiat sitesinden edinilen linklerden online olarak indirerek bakım ile ilgili önerileri okuyun her aracın ve modelin farklı olabilir.

 

10 Bin bakımı

10 Bin bakımında değişmesi gerekenler, (10 bin kilometrede bir defa)

 1. Motor Yağı,
 2. Motor Yağı Filtresi,
 3. Hava Filtresi,
 4. Polen Filtresi,

20 bin bakımı

20 bin bakımında değişmesi gerekenler,(20 bin kilometrede bir defa)

 1. Motor Yağı,
 2. Motor Yağı Filtresi,
 3. Hava Filtresi,
 4. Polen Filtresi,
 5. Mazot Filtresi
 6. Araç E5 ise DPF temizliği,
 

Euro 4 mü ? Euro 5 mi ?

Fiat Linea 1.3 Multijetlerde 2 tip dizel motor kullanılıyor.

 • 2008 – 2011 Model Arası Euro 4 Motordur.
 • 2012 Euro 4 veya Euro 5 olabilir aşağıdaki resimden anlayabilirsiniz.
 • 2013 + Modeller Euro 5 Motordur.

Başlamadan evvel dikkat etmeniz gereken hususlar

1- Motor Yağı

Konu motor yağına gelince dertliyim, Sözüm meclisten işini hakkıyla yapanlar vardır ama henüz karşıma çıkmadılar, hangi araç malzemecisine gitsem elinde hangi yağ varsa onu ittirmeye çalışıyor Ben önceki aracımda sürekli kullandığım ve memmun olduğum Castrol markasını kullandım hep ve Castrol ile devam etmek istiyorum ama beni bana bırakmıyorlar. Getiriyorlar X markası Abi bu da aynı işi yapıyor hemde yarı fiyatına, onunki marka fiyatı tüm özellikleri aynı vs vs. Bu sebepten genelde internetten sipariş veriyorum kendi yağımı kendim alıyorum.

Eğer benim gibi aracınızı Castrole emanet edecekseniz, Motor Yağı modelinin C2 olmasına ve arkasında Fiat spesifikasyon kodunun yazmasına dikkat ediniz.

Fiatın desteklediği spesifikasyonların Castroldeki tam karşılığı aşağıdaki yağ oluyor.

 
2021 Güncelleme…
Bu sene aracımda Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 Motor Yağı kullandım ve şimdiye kadar kullandığım en iyi yağ oldu.
Daha Fazla Detay için Bu linki okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

2- Motor Yağ filtresi

Bu konu önemli çünkü 2 tip yağ filtresi kullanıyor Linea’lar UFI ve PURFLUX birisi tırnaklı diğeri tırnaksız, Sanayi tabirinde ise buna tırnaklı ve çük’lü diyorlar duyarsanız şaşırmayın 🙂 Aradaki farkı aşağıdaki gibidir.

Aracınızda hangisinin olduğunu yağ filtresi kapağının üzerinden anlayabilirsiniz.

Bu yağ filtresi kapağının lokma boyutları farklı Linealarda,

 • Linea Euro 4 motorda 27 Lokma
 • Linea Euro 5 motorda 32 Lokma

Kullanmanız gerekiyor.

Eğer #Filtron Marka kullanacaksanız filtre tip kodları bu şekilde,

 

3- Hava ve Polen Filtresi

Bu filtrelerde diğerleri gibi dikkat etmeniz gereken bir durum bulunmuyor 15 – 20 TL civarındalar elinizden geldikçe 10 bin km bile bekletmeden değiştirmenizi öneririm.

10 bin km beklerseniz klimayı/kaloriferi açtığınızda sağdaki filtreden geçen havayı solursunuz.

Aynı şekilde aracınızda bu pis havayı solur. Hava filtresinin temizliği ile turbonuzun ömrü doğru orantılıdır. Turbomuz çok güçlü bir vakum aracıdır bu filtreden hava çeker ve binlerce devir hızlarda döner, eğer bu filtreniz toz kaçırır ise bu minik zerreler süratle turbo fanlarına çarpacaktır ve bu da turbonuza zarar verecek ve doğrudan bu tozlar yanma odasına giderek piston ve gömlekleri çizerek zarar verecektir mümkün olduğunca kısa periyotlarla değişin.

Tabi bu malzemeleri değiştirmeye başlamadan önce tüm ekipmanınızın tam olduğundan emin olun.  Bu malzemelerden biri bile yoksa bu işten vazgeçin.

Ben değişim işinde bir problem yaşadım, Yağ filtresi kapağı zamanla çürümüş ve sökmeye kalkarken kapağın kafasını kırdım. ve bu durum beni çok zorda bıraktı. zincirli anahtar olsa iyi olur.

Tavsiyem yağı boşaltmadan önce bu kapağı bir yoklayın. Alt tıpa vidasının yenisi 5 TL gibi bir rakam mutlaka değiştirin ve yağ sızıntı ihtimalini kafanızdan silin.

02.12.2017 tarihi itibariyle, malzeme fiyatları aşağıdaki gibi, İllere göre belki farklılık olabilir zira bir sokak önceki ile sonraki oto parçacıda yağ fiyatı 25 TL değişiyor aynı cadde üzerinde bu motor yağı için 3 fiyat aldım 100, 110, 125 en pahalı fiyatı da Castrol’un kendi bayisi verdi, neymiş sabah zam gelmiş sanki malı hemen o sabah aldılar dolar artar artmaz.

fiat linea bakım seti

Diyeceksiniz ki neden uğraşıyorsun 3 kuruş fazla ver usta yapsın, uğraşma yorulma. Bende size diyeceğim ki kendim yapabileceğim şeyi parasıyla başkasına yaptıracak kadar aptal değilim.

En son gittiğim bakımcı aracın al tıpasını sıkmamıştı evimin ve işyerimin önü damla damla yağ olunca farkettim. 5 TL’lik vidanın parasını istedi de ben mi vermedim.

Tekrar gittim yağı boşalttılar, tekrar yağı koyarken, yağı motor gergi kayışlarının üzerine döktüler, 3 balata spreyi ile anca temizlediler tamamen rezillik yani.Bunlara ek olarak aracım bazen geri vitese geçmiyordu, yağı değiştirdikten sonra bu sorun ortadan kalktı. Yağının daha önce ne zaman değiştiği ile ilgili bir bilgim de yoktu bu sebepten Şanzıman yağını da değiştirdim, emin olun aracın en kolay değiştirilen yağı şanzıman yağı. her 100 bin’de veya her 2 yılda değiştirilmeli.

Yağ tapalarını açın güzelce boşalsın, sonra 1 no’lu tıpadan bir hortum vasıtasıyla 1.8lt yağınızı boşaltın, zaten dolduğunda dışa akmaya başlayacaktır.Güncelleme 2021 Bakımı…