22 Nisan 2024 Yazarı yhackup 2

Android Telefona Klavye Mouse Nasıl Bağlanır ?

Merhabalar,

Yanlış Hatırlamıyorsam Android tarafı 4.0.4 ten itibaren OTG Destekliyor. OTG On-The-Go kelimelerinin kısaltması aslında.

IOS’ta kimi yerde OTG desteği var yazıyor kimi yerde yok yazıyor hiç kullanmadığım için bilemiyorum ama böyle bir desteği varsa da kesin sadece apple ürünlerine bağlanıyordur 🙂

OTG Android cihazınıza harici usb bağlantı özelliği kazandırıyor.

Bir OTG Çevirici kullanarak, OTG desteği olan android cihazlara USB Flash Bellek, Mouse , Klavye vb gibi USB bağlantıya sahip cihazlar takıp kullanabilmemiz mümkün.

 

Daha geniş bir kullanım örneği vereyim , ileriki günlerde detaylı bir yazı gelecek bununla ilgili, Bukablo ile DSLR cihazınızı doğrudan telefona bağlayarak telefonunuzdan çok detaylı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Bu Kablolar oldukça ucuzlar , 5 TL – 10 TL civarında sahip olabiliyorsunuz.

Aşağıdaki videoda Mouse ve Klavye bağlayarak kullanıma bir örneğini görebilirsiniz.

Ek olarak destekleyen modellerde telefonunuzu bilgisayar ekranınıza , veya evdeki mirrorcast destekli televizyonunuza bağlayarak bilgisayar olmadan internette rahatça gezinebileceğiniz videolar izleyebileceğiniz bir ortam yaratmanız mümkün.

 

İlk fırsatta size bunun bir örneğini yapıp paylaşacağım.

Bilgilendirme
Klavyeyi bağladıktan sonra dil ayarı yapmanız gerekiyor sistem ön tanımlı olarak ingilizce Q Klavye dilini aktif ediyor ğüşiöç harfleri bulunmuyor.

Tv ile Kullanımı

Telefonunuzu HDMI ile veya Mirror Cast ile tvye bağlayarak da basit işlerinizde kolayca kullanabilirsiniz.

Örnekler;

internette sevdiğiniz yayınları takip edebilirsiniz.

Blogumda gezinebilirsiniz 🙂

Youtube’a müzik video izleyebilirsiniz.

PUBG Mobile oynayabilirsiniz, ancak not düşeyim mirror castta gecikme oluyor wifi ağınıza göre, eğer oyun oynayacaksanız telefonunuzu HDMI kablosu ile bağlamanız şart…

Kalın Sağlıcakla…