31 Ocak 2023 Yazarı yhackup 0

Tırnak Morarması – Bir Tırnak Hikayesi

Küçüktüm, Pek net hatırlamam ancak sanırım sünnet olurken bile böyle acı çekmedim…

 

Geçtiğimiz gün poğaça almak için bir pastanenin önünde durmuştum. Aracın kapısını elimle arkamdan kapatırken bir an acı hissettim sanırım parmak koptu ve yere düştü.

ilk yere baktım o derece bir acı. Baş parmağım aracın kapısına sıkışmıştı ve inanılmaz bir acı vardı.

Pastane önünde adam elinde kova ve maşrapa dükkanın önünü suluyor bir can havli ile elimi kovaya soktum. Adam abi ne yapıyorsun diyor, gösterdim parmağı adam kovayı bana bıraktı.

 

Allahımmm, bu nasıl bir acıdır. 34 Yaşına geldim böyle acı görmedim. Parmağımdan başlıyor dirseğimden omzuma kadar sancıyor. Özellikle de aşağıda işaretlediğim yerler…

 

 

Bu arada, arabada terminale yetiştirmem gereken annem var. Tek elle vites atarak yol üzerinde bir eczane buldum. Sporcuların kullandığı spreyden sıktı daha fazla acımaya başladı bayılacağım nerdeyse,  sonra iki kremi karıştırdı sürdü sanki biraz hafifledi gibi oldu.

Birisi , Hirudoid Forte %0.445 Jel Diğeri Reparil Gel N,

  • Hirudoid Forte  Pıhtı önleyici ve yangı önleyici bir kremmiş.
  • Reparil Gel N  ise şişmeyi önleyen ağrı kesici imiş. Ezilme, yaralanma, burkulma, incinme ve morarma durumlarında ayrıca sporcu yaralanmalarında bu jel krem kullanılıyormuş.

Tabi aslında öncelikle doktora gitmekte fayda var ama o an can havliyle ne yapacağımı şaşırdım.

 

Sonrasında işe döndüm krem sürdüm bir süre sonra ağrısı geçer diye ancak daha da artmaya başladı acı , işim yazılım ve elimi kullanamıyorum. Bir süre sonra elim titremeye başladı acıdan. İzin alıp Acile gittim.

Gençten yeni mezun kadın doktor hemen röntgen istedi.  Aşağıdaki filme baktı kırık yok iki oda yan tarafa geç Atele alınsın dedi Sonra gel ben sana ağrı kesici yazacağım. Kremleri gösterdim tamam bunları kullan dedi. Bir de antibiyotik yazacaktı ancak zaten 5 gündür boğaz iltihabı için 1000mg antibiyotik kullanıyordum söyledim tamam onu kullanmaya devam et dedi.

 

Geçtim yan tarafa bir abi geldi Atel alınacakmış dedim. Ne var bunda kırık mı var dedi.  Yok dedim. O zaman Atele gerek yok bunu delmek lazım dedi.

ZONK…. NE DELMESİ…

 

Abi ne delmesi neyi deliyon dedim. Bu tür şeylerde delip kanı akıtmak basıncı almak lazım sen bana güven dedi elimden tuttu sürükledi başka odaya aman abi etme getme diyorum elimi bana vermiyor bana dua edecen diye.

 

Bir an aklıma testere filmi geldi, kadın adamın kafasındaki ağrıyı azaltmak için, beyinde yükselen basıncı düşürmek için beynini deliyordu.

 

Sana  burada en güçlü ağrı kesiciyi yapsam bu ağrıyı dindiremezsin kıvranırsın gece boyu dedi. Ben acıdan titrerken adam allem gallem etti yatırdı beni , içi kan pamuk dolu kovanın üstüne aldı elimi baticon sürdü. Enjektör iğnesi  aldı ve tırnağımı üstten delmeye başladı. Matkapla deler gibi oya oya deliyor.

Sağlık görevlisi deldikçe ben kıvranıyorum bir yandan kan akıyor, Adam bu kanı boşaltmazsak gece uyuyamazsın sabaha kadar kıvrandırır seni diyor ve bir yandan deliyor 5 tane delik açtı kan aktı sonra artık acıdan şoka girecektim herhalde bayılıyordum dedim ver aldım elimi almasam daha devam edecekti sanırım.

yine baticonla temizledi. Bu tekniği o doktorlar bile bilmez sor istersen 30 yıldır bu işi yapıyorum dedi.

 

Velhasıl kelam çıktım Doktorun yanına ağrı kesici yazacaktınız dedim bilgisayarda yapıyor bir şey, ne yazıyorsunuz dedim Parol diyor, Acıdan kıvranıyorum ne parolu???  Bu acıyı parol dindirir mi dedim yazma dedim çıktım.

Bu delme işlemi sonrası parmak bu şekildeydi.

 

Sonrasında internette araştırdığımda gerçekten böyle bir prosedürün olduğunu öğrendim.  O gün boyunca Özgürlük anıtı gibi elim havada geziyorum, elimi kalbimden ne kadar yükseğe koyarsam o kadar hafifliyor yanlışlıkla kalp hizası veya altına indirince sanki kalbim orayı pompalaya pompalaya patlatacak gibi acı veriyor.  E biraz da şişti tabi.

 

 

İlk gece elime kalın bir yastık aldım elimi yastığın üstüne koyarak yattım ağrı yarı yarıya düşmüştü artık bir de Evde Aprol Fort ağrı kesici varmış ondan aldım ara ara ağrıdan uyansam da uyuyabildim.

Bu gün ikinci gün elimi kalbimin altına indirmedikçe veya dokunmadıkça hafif sızı var çekilmeyecek  bir acı değil en azından. Ara ara birden bir sızı giriyor sanki bıçakla kesiliyor gibi sonra geçiyor.

Bu tırnak daha iflah olmaz alttan yenisi çıkacak ve bunu ittirerek düşürecek ve bu en az 1 yıl sürecek.

 

18 Gün sonra geldiği durum.

 

Allah düşmanımın başına vermesin. Sizin de başınıza geldiyse ve güzel bir yöntemle acıyı dindirip iyileşme sürecini hızlandırabildiyseniz aşağıda yorumlarda benimle paylaşırsanız sevinirim.

Herkese Sağlıklı günler dilerim.

 


Yukarıda belirttiğim ilaçlar öneri değildir başımdan geçen kazayı anlatmaktayım doktor size özel yazmadıkça ilaç kullanmayınız.

Kazadan 2 ay sonra üstteki tırnak öldüğü için kalkmaya başladı , biraz da siyah göründüğü için ara ara ben kestim hızlıca çıksın diye.

Sonra aşağıdan yavaş yavaş yeni tırnak yürüdü, tamamen düzelmesi 5 6 ay sürdü. Tabi bu insansan insana değişecektir Tırnak uzamasında en önemli etken Keratin maddesidir. Keratin maddesi bulunan sebze meyceler tüketmek süreci hızlandıracaktır örn: Lahana, brokoli, soğan, pırasa ve sarımsak gibi sebzelerde bol bulunur.