17 Temmuz 2024 Yazarı yhackup 0

TCL Elite TAC-12CHSD/XA51I 12000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima İncelemesi

Her geçen yıl kışı daha sakin yazı daha sıcak geçirmeye başladık. Konum itibari ile Sapanca gölünün de etkisiyle buralarda yazın gece uyunmaz hale geliyor özellikle gündüzleri evin içi sauna gibi. Dolayısı ile Klima şart oldu.

İnsanın uyku kalitesi de etkileniyor gece sıcaktan uyuyamıyorsun. Sabah güneş vurunca sıcaktan uyanıyoruz. Camı açıyorum sanki biri karşıma geçmiş fön makinesi tutuyor 🙂

Araştırmalar sonucu Bütçeme uygun , Dairemi soğutabilecek, Özellik olarak istediğim özellikleri barındıran ve nispeten az elektrik harcayan klima arayışına girince karşıma bu cihaz çıktı.
İstediğim özellikler ise;

  • Isı pompalı olması, (olmayanı var mı hala bilmiyorum özellikle ısıtma modunda elektrik tüketimi düşük olur)
  • Uyku modu olması. (en çok bunu kullanıyorum sıcaktan gece uyuyamadığınız zamanlar uyku modunu açıp yattığınızda sıfır gürültü ile insanı rahatsız etmeyecek serinlikte tutuyor.)
  • Wifi özelliği. (Günümüzde bir çok klima bunu ek modüllerle satarken bu modelde dahili varmış, hani uzaktasınız eve gidiyorsunuz ama ev şimdi yanmıştır sıcaktan uzaktan açalım serinlesin diye cep telefonundan uzaktan açabiliyorsunuz.)
  • Elektrik kesintisinde otomatik devam etme (eski klimamda (Baymak) bu özellik yoktu mesela yazın evden çıktınız bir yere gitmeden önce saat kurdunuz 2 saat sonra çalışsın ben gelene kadar soğutsun ama bir geliyorsunuz ev yanıyor elektrik gitmiş gelmiş sizin ayarınız puff)
  • İnverter Klima olması, (Bunu bilmeyenler olabilir. klasik klimalarda dış kompresör ya çalışır ya durur ortası devir ayarı yoktur. harr diye birden çalışır birden durur bu yüzden elektrik tüketimi ve gürültüsü daha fazladır. Inverter klimalarda kompresör devirlidir hızını kendi ayarlar, ilk açıldığında soft start aşırı yük bindirmeden çalışır sizin soğukluk isteğinize göre hızlanır veya yavaşlar.)

ana başlıkta benim olmazsa olmazlarım bunlardı. özelliklerinde bunların olduğu yazıyordu. Deneyeceğiz gelince..


Cihazı bu linkten 22.700 TL ‘ye (tüketici kredisi ile) almış bulundum. Link referanslı değildir herhangi bir işbirliği yoktur tamamen son kullanıcı deneyimlerimdir.

Kullanıcı yorumlarına baktığımda ise, herkes cihazdan çok memnun ancak kurulum montaj servis ağından herkes illallah etmiş.

Beyaz eşya deyince akla ilk gelen isime de sorduğumda , bu cevabı aldım. https://inceleriz.com/forum/konular/tcl-elite-tac-12chsd-xa51i-12000-btu-a.8196/post-120523

Süreç Akışı & Tarihler;

  • Sipariş Tarihi : 24/06/2024 10:38
  • Kargoya Veriliş Tarihi : 24/06/2024 16:23 (Sipariş Tarihinde)
  • Kargo Teslim Tarihi : 27/06/2024 16:00 (Sipariş Tarihinden 3 Gün Sonra)
  • Kurulum Talebi Oluşturma Tarihi : 27 Haziran 2024 16:00
  • Ön Görülen Kurulum Tarihi : 20 Temmuz 2024 (Sipariş Tarihinden 23 Gün Sonra)

Teslimatı Horoz lojistiğin yapacağını duyunca bir korktum bir kaç arkadaşımdan hiç iyi şeyler duymamıştım. Özellikle kendilerini arayıp evde kimse yok gelecekleri zaman 10 15 dakika önceden haber vermelerini not alın dedim. Buna rağmen mahallenin başına gelip aradılar. Boşuna 10 dakika beklettim. İç üniteyi ben aldım dış ünite ağırdı onu da Türkçesi kıt bir eleman sırtlandı 3. kata çıkarttı. Bir çok yorumda kapının önüne bırakıp gidiyorlar diye okumuştum. Hava sıcak olduğu için 2 buz gibi soda açtım helalleştik sonuçta sağ salim teslim aldım. Horoza bir artı atalım, sıkıntı olsa arabaşı çorbasına kurban ederdim 🙂

Servis Kurulumunu Sakarya’da Özdemir Soğutma yapacakmış. Sakarya’daki TCL yetkili servisi Özdemir soğutma imiş.

Klima kurulumu diğer beyaz eşya kurulumlarına benzemez. Çok önemli bir detay var VAKUMLAMA meselesi.
Klima montajında vakum yapmadan kurulum yapmak. Sıfır aracın içine motor yağı koymadan çalıştırmakla eşdeğer zarar veren bir durum ve dış ünite sıfırı ile değiştirilmedikçe asla bir çözümü bulunmuyor.
Adem beyin mala anlatır gibi anlattığı videosunu aşağıya ekliyorum.

Gelişmelerden sürekli bu konuda haberdar edeceğim saygılar..