Heyner Multifix Aero Plus 9 – 36 kg Isofix Oto Koltuğu İncelemesi

Merhabalar,
Çocuklarımız bizim gözbebeğimiz, bize zarar gelsin ama onlara zarar gelsin istemeyiz.

Ama Araçlarımızda Oto koltuğu kullanımı zorunlu tutmasalar bir çok kişi bu koltuklardan almaz, almıyorlarda trafikte görüyoruz çocuk ön koltukta hemde ayakta, Allah Korusun bir kaza anında tenekenin içerisinde ne kadar zarar görecektir.

Benim kızım da artık pusete sığmamaya bağlayınca oto koltuğu arayışına girdim, piyasada bir çok marka mevcut ve türlü türlü fiyatlar var, Bu tür koltuklar 400 TL – 2.500 TL arası değişmekte.
uzun bir arayıştan sonra yerlerinde de inceleyerek Aşağıdaki koltukların arasında seçim yapmam gerekti.

 • Babyhope Beep Isofix Oto Koltuğu 9-36 kg Siyah
 • Casual Kudofix 9-36 Kg Isofix Ana Kucağı Bebek Çocuk Oto Koltuğu
 • HEYNER Multifix Aero PLUS 9-36 KG İSOFİX OTO KOLTUGU
 • 16.11.2017 itibari ile HEYNER Multifix Aero PLUS 9-36 KG İSOFİX OTO KOLTUGU ürününü HepsiBurada ‘dan 789.90 TL ‘ye aldım.Satıcı hemşehrim çıktı sohbeti iyi yani 😉 Her türlü kafama takılan sorularıma cevap verdi. Ürün 2. Gün Elime Geçti. (Kayseri -> Sakarya)Korktuğum konulardan biri kargo esnasında kırılması zarar görmesi idi, ama herhangi bir zarar görmemişti.Büyük bir kutu içerisinde Şeffaf poşet içerisinde kurulum bilgilerinin de yer aldığı kitapçıklarla birlikte geldi.İlk bakışta,
 • Ürün Ağır ve yapılı
 • Plastik Kalitesi bir çok üründen kat kat iyi,
 • Kumaşı gayet kaliteli, Terletmeyi en aza indiren bir kumaş yapısı var kadife gibi. (Benim kendi aracımın koltukları daha dandik 🙂 )
 • Isofixi dışarıda değil içeri gizlenmiş bir butonla dışarı çıkarılıyor.
 • Emniyet kemeri ve başlık ayarları gayet kolay.
 • Çok merak edilen bir konu da yatma derecesi, Isofixli koltuklar doğrudan aracın şaseye monte olduğu için yatma seviyesi hiç birinde çok fazla yatmaz hafif eğilir çocuğun başı öne düşmeyecek kadar. Bu modelde 4 seviye yatıyor.
 • Top Tether Özelliği mevcut (Oto koltuğunu arkadan ek bir kanca ile aracın koltuğuna bağlayabilirsiniz.)
 • ECE R44/04 Avrupa Güvenlik Sertifikası var.

 

Kutu Açılışı ve ilk Kontroller

 

 

Araca Montajı ve İlk izlenimlerim

İsofixi bulunan araçlarıon arka koltuklarında isofix etiketleri bulunmaktadır, elinizle koltuğa bastırdığınızda Aracınızın şasesine bağlı kancaları görebilirsiniz.

 

Koltuğun beraberinde gelen plastik parçaları isofix kancalarının bulunduğu yere geçiriyoruz.

Koltuğumuzun isofix demirleri koltuğun içinde gizli,

 

İsofix demirlerini dışarı çıkarmak için Buradaki butonlara parmağımızla bastırıyoruz.

Aşağıdaki şekilde çıkıyorlar.

Ve koltuğumuzu aşağıdaki biçimde oturtuyoruz.

Koltuğu önden iterek isfox demirlerinin, isofix kancalarına tamamen oturduğundan ve işaretli bölümün artık yeşil göründüğünden emin olun.

 

Daha Sonra Buradaki demiri Sola çevirerek plastik kancadan kurtarın ve demiri kendinize çekerek çıkarın.

Ve koltuğu öne doğru çekin.

 

Ve Güvenlik kancasını (Top Tether) Koltuğunuzun arkasında bulunan kancaya takarak emniyet kemerini iyice gerdirin.

Bu kemer benim araca göre biraz uzun , çünkü benim aracın top tether kancası koltuk başının tam ortasında, bir çok araçta koltuğun tam arkasında bu sebebten daha iyi gergide olması için ben bir düğüm attım .

Ve son Koltuğu araca bağlamak max 5dk sürdü çok aşırı kolay.

Aşağıda normal ve yatar pozisyonunun fotoğrafını attım. Şimdiye kadar oto koltuklarında gördüğüm en iyi yatış pozisyonua sahip oto koltuğu olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

İçerisindeki yumuşak malzemenin adını bilmiyorum ama gerçekten çok rahat bir koltuk. Burası uç kısmı olduğundan ince görünüyor oturma kısmı daha kalın.

 

Ve Kızım mışıl mışıl uyurken, Doğru bir tercih yaptığımı bir kez daha anladım.

 

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 comments

 • ercan dedi ki:

  yakup bey merhaba,
  bende bu kızım için bu markanın isofixli modelini almayı düşünüyorum. kayseri firması imiş. ön sipariş kaydı yaptırdım. bizim kız şuan kullandığımız pusette çok terliyor ve bu durumdan pek rahat değil. kullandığınız süre içerisinde ki gözlem ve tecrübenizi paylaşır mısınız? terletme yapıyormu, yatış pozisyonu, kumaş kalitesi, plastik malzemenin durumu, oturuş ve uyku pozisyonları yeterlimi vb konulardaki tecrübenizi paylaşır mısınız?
  yoksa başka bilindik markalara mı yönelmeliyim. teşekkür ederim.

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Merhabalar,
   Aldıktan sonra en uzun yolculuğum 4 saat oldu İstanbul trafiğinde sürekli dur kalk yaptım bu sürede hava da sıcaktı. Kızım hiç rahatsız olmadı terleme Vs de yapmadı tabi henüz yaz ayları gelmedi ama yapacağını sanmıyorum naylon bir kumaş değil de sanki daha çok kadifemsi bir kumaşı var.

   Yatış pozisyonu diğer bir çok oto koltuğundan bir kademe daha fazla yatıyor kızım mışıl mışıl uyuyor çoğu yolculuğumda..

   Arkadaşım casual’in bir koltuğunu aldı onlar yaklaşık 1100-1200tl incelediğimde hem plastik kalitesinin aynı olduğunu gördüm hemde kumaşının aynı olduğunu gördüm yani arada fark varsa da görerek dokunarak anlayamazsınız o kadar benzer her ikisi de çok ağır olduğundan plastik kalitesinin iyi olduğu kanısına varıyorum. Casual’in sadece yan kısımları suni deri idi bu iyi mi kötü birşey mi bilmiyorum bence suni deriler kumaştan daha dayanıksız sert cisimde daha çabuk yırtılır.

   Kısaca ben pişman olmadım, umarım sizde olmazsınız.

 • TEOMAN GÖÇEN dedi ki:

  Merhaba Yakup Bey,

  Konuyu hortlatmış gibi olacağım ama şimdiki düşünceleriniz , ürünü kullanım süreniz göz önüne alındığında çok çok daha değerlidir. 7 aylık bir bebeğim var. Bütçeden dolayı bende aynı oto koltuğundan almak istiyorum fakat daha uygun diye yanlış karar vermek istemiyorum. Aşağıda belirttiğim husular hakkındaki son düşüncelerinizi rica etsem öğrenebilir miyim ?

  – Yaz ayını geçirdiğiniz için; oto koltuğu terleme yapıyor mu ?
  – Bu süre zarfında araç haraket halinde iken koltukta çocuğu rahatsız edecek şekilde sarsıntı oluyor mu? Koltuk güven veriyormu?
  – Koltuk yeterince yüksek mi ? Çocuk dışarısını rahat bir şekilde seyredebiliryor mu? (Malum araç içinde çocukların sıkılmasını engelleyen en önemli özellik)
  – Koltuk yatış açısı için bir problem yaşadınız mı ?
  – Çocuğunuz konfor konusunda bir problem yaşadımı ?
  – Bu süre zarfında koltuğun herhangibir parçasında (kumaşı, plastiği vb.) aşınma – bozulma meydana geldi mi ?
  – Bunların dışında yaşadığınız herhangibir olumsuzluk veya beklemediğiniz olumlu bir durum var mıdır?
  – Son olarak bu koltuk Almanya üretimi midir veya Çin (fason) üretimi midir? Bazı yorumlarda bu koltuğun fason olarak Çin ‘de üretildiğini okumuştum.

  Alınacak bu koltuk uzun süre kullanılacağı için sizin bu son 15-16 ay içinde yaşadığınız tecrübe bizim için altın değerindedir. Konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • yhackup dedi ki:

   – Yaz ayını geçirdiğiniz için; oto koltuğu terleme yapıyor mu ?
   * Ben uzun yolu sürekli yapan birisiyim, memleketim bana 650km başka bir oto koltuğu kullanmaığım için terleme az mı çok mu oluyor kıyaslayamıyorum ancak kızımın rahatsız edici derecede terlediğini görmedim.
   fileli yapısından dolayı hava alıyor sanırım bu terlemeyi baya azaltıyor, ancak tabi orada biskuvi çikolata vs yediğinde temizliği çok zor oluyor fieli yapısı içerisine kaçıyor ve sürekli elektrik süpürkesi ile çektirmen gerekiyor.

   – Bu süre zarfında araç haraket halinde iken koltukta çocuğu rahatsız edecek şekilde sarsıntı oluyor mu? Koltuk güven veriyormu?
   * Sarsıntı olmuyor zaten alttan isofix üstten toptehter ile bağlandığı için aracın bir parçası gibi oluyor.
   Koltuk oldukça kaliteli, zaten elinize aldığınızda o kaliteyi hissediyorsunuz plastiği sağlam ve baya ağır.

   – Koltuk yeterince yüksek mi ? Çocuk dışarısını rahat bir şekilde seyredebiliryor mu? (Malum araç içinde çocukların sıkılmasını engelleyen en önemli özellik)
   * Sanırım bu durum araca göre değişir, benim aracımda ışıkları seyrede seyrede uyuyor net bir şekilde görebiliyor ancah bilirsiniz hb araçların çoğunda omuz mesafesi yüksektir arkadaşımım
   kia rioda benim omzuma geliyor cam mesafesi sanırım böyle bir araçta net olarak göremezdi.

   – Koltuk yatış açısı için bir problem yaşadınız mı ?
   * Koltuk yatış açısı benim bu koltuğu almamdaki büyük etkenler birisiydi, benim aldığım zamandaki emsallerinden daha fazla yatıyordu kesinlikle şu anki güncel modelleri bilmiyorum, hatta arkasındaki toptehteri çok iyi gererseniz
   aracın koltuğu biraz daha eziliyor ancak çocuğun yatış açısı biraz daha artıyor.

   – Çocuğunuz konfor konusunda bir problem yaşadımı ?
   * Benim kızımda böyle bir rahatsızlık yaşamadım ancak sürekli oturmaktan dolayı sıkıldı bazen otobanda ara ara indirip yürütüyorum ben , 6 7 saatlik yolculuklarda 1 2 defa kenara indirip yürütüyorum bu da çok normal bence,
   1 2 saatlik kısa gezilerde (benim için kısa oluyor 🙂 ) hiç bir rahatsızlık duymadım hatta istanbul trafiğinde boğazda 4 saat takıldım o anda da kızımın bir rahatsız olduğunu hissetmedim.
   Bu durum çocuktan çocuğa değişir muhtemelen ilk doğduğu andan itibaren oto koltuğuna bindiği için oraya binmek zorunda olduğunu biliyor belki ondan ses çıkarmıyor , arkadaşımın oğlu koltukta hiç oturmak istemiyor
   hatta ben bu koltuğu aldığımda onlar daha kalitelibir ürün almışlardı kampanyadan markasını tam hatırlamıyorum.

   – Bu süre zarfında koltuğun herhangibir parçasında (kumaşı, plastiği vb.) aşınma – bozulma meydana geldi mi ?
   * Hayır ancak temizliği zor, elektrik süpürgesi ile çırpmak gerekiyor veya söküp ters çeviri temizlemek e ağır olduğu için o da zor oluyor.

   – Bunların dışında yaşadığınız herhangibir olumsuzluk veya beklemediğiniz olumlu bir durum var mıdır?
   * Olumsuz diyebileceğim şey dediğim gibi temizlik, öyle bezle sileyim flan yapamıyorsun yiyecek kırıntıları fileli kumaşın içerisine kaçıyor süpürge ile çektirmek gerekiyor,
   ve bir de şunu söyleyebilirim muhtemelen normal bir şeydir ancak kızım 27 aylık oldu yatar pozisyonuna getirdiğimde kızın ayakları benim koltuğuma değiyor artık koltuğu öne çekmek zorunda kalıyorum, hangi
   aracı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama tam yatış pozisyonunda öne doğru geliyor sanırım bu da isofixten dolayı böyle oluyor bir olumsuzluk mu bilemiyorum tabi.

   – Son olarak bu koltuk Almanya üretimi midir veya Çin (fason) üretimi midir? Bazı yorumlarda bu koltuğun fason olarak Çin ‘de üretildiğini okumuştum.
   * Çin malı veya maalesef ki türk malı olmadığına neredeyse eminim , çinde üretiliyor dahi olsa bir alman fabrikasınd üretiliyordur kaliteli olduğu her halinden belli , sanki telefonlar gibi General Mobile ‘da çinde üretiliyor
   Iphone’da çinde üretiliyor önemli olan üretici ve emin olun bu koltuk benim aracın koltuğundan daha sağlam bence.

 • TEOMAN GÖÇEN dedi ki:

  Öncelikle vakit ayırıp sorularımı bıkmadan cevapladığınız için çok çok teşekkür ederim

  – Aracım VW POLO HB. Yüksekliği sıkıntı olabileceğini düşündüğüm için sormuştum. Şöyleki kardeşim arabası HB ve yeğenim önceki koltukta çok sıkıldığı için mecburen maxi cosi tobi ile değiştirdi. Tobi koltuk emsallerine göre biraz yüksek fakat kullandığınız koltuğa göre başka dezavantajları var.

  – İzmirde yaşıyorum ve Hafta sonları genelde 2 saatlik bir mesafeye gidiyorum. Çocuk için mecbur mola vereceğiz tabiki 🙂 ama en azından kısa sürede terleme yapmadığını sayenizde emin oldum.

  -Çin malı konusuna gelince, ister istemez bir önyargı olduğu için sormuştum. Ama dediğinizde çok haklısınız. Almanlar basit kalitede iş yaptırmazlar.

  Size yardımınız için tekrar tekrar teşekkür ederim. 🙂

 • Caglar dedi ki:

  merhaba,
  detaylı incelemeniz çok faydalı öncelikle teşekkür etmek isterim.
  İsofix li bir araçtan çıkarıp isofix i olmayan bir araca emniyet kemeri ile bağlamak mümkün müdür acaba?

 • Ahmet dedi ki:

  Merhaba Heyner Multifix Aero Plus 9-36kg oto koltuğu aldım boyun desteği olarak 9 kademe diyor. mandala basınca 5 kademe yükseliyor. 5 nokta emniyet kemeri çıkartıldığında 9 kademe yükseltiliyor dendi ama yükseltemedim. sizin ürün kaç kademe yükseliyor boyun desteği olarak. Bu konuda yardımcı olurmusunuz. Şimdiden teşekkür ederim.

 • isimsiz dedi ki:

  güzel günlerde kullanın. ancak ADAC testini duydunuz mu? ADAC testine girmemiş bir ürünü neden aldınız? yazınızın başında “Çocuklarımız bizim gözbebeğimiz, bize zarar gelsin ama onlara zarar gelsin istemeyiz.” demişsiniz. güzel…

  • yhackup dedi ki:

   Hayır duymadım araştırmadım da , bu koltuğun aldığı sertifikalar beni memmun etti açıkcası, bir sürü standart ve test ver her testi en üst düzeyde geçmiş ürün almak isteriz ama maalesef her zaman bütçe ayrılamıyor ve aldığım yıl içerisinde benim çıkabileceğim bütçeye alınabilecek en güvenli üründü.

   Aldım, inceledim, yazdım kızım 3 buçuk yaşında 100 cm 15 kg hala da rahat bir şekilde Seyehat edebiliyoruz seyahatten kastım 650km mesela memlekete gidiş şundan eminim koltuk benim aracımın koltuğundan daha rahat ve sağlam 😉

   Zaten parası olan kişi gider 10 bin liralık ürünü alır geçer buraya gelip yazımı okumaz muhtemelen…

   Edit Merak ettim baktım yorumlarda adac testinin olduğunu söylemiş kullanıcılar.