Fiat Linea Kapı Açma ve Kapama Butonu

Merhabalar,

Bu yazıda da Linea için içeriden kapıları açmak veya kilitlemek için bir buton yapmanın basit bir yolunu anlatacağım

Biliyorsunuz Linea araç hareket edip 20km ulaşınca kapıları siz kilitlemediyseniz kendisi otomatik kilitliyor ancak açmak için bir çok araba da da olduğu gibi iç kapı kolunu çok az çekmek gerekiyor. 

Ancak bu benim hiç hoşuma gitmiyordu bazen kapı kilidini açacağım diye kapıyı komple açıyordum sinir bozucu bir durum. 

Buna çözüm olarak ön göğüste bulunan boş butonlardan birini bu işe adadım.

Öncelikle aşağıdaki videodan nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz. 

Nasıl Yapılır ?

Malzemeler;

 • 1, 1,5 Metre kadar kablo
 • bulabilirseniz minik boyutlarda dişi soket olmasa da olur.

Yazıya başlamadan önce, kullanmamız gereken pinler aşağıdaki resimde belirttiğim gibi, aynı pinler sürücü kapısının içerisine kablo ile taşınmakta isteyen kapı içerisinden kablo alarak ta yapabilir.

Bu pinlerde devreyi kapattığınızda yani kısa devre yaptığınızda kapı kapalıysa açılır açıksa kapatılır.

ben ön göğüse yapmayı tercih ettim. 

4’lüler ve cam ayna ısıtıcının bulunduğu buton kısımını sökerek arka sokete ulaşın alışık olduğunuz gibi iç soketi tırnaktan kurtararak sürgüden çıkarın

Benim elimde böyle eski ıvır zıvır elektronik eşyalardan kalma bir soket vardı üst konsolun soketinin içine tam uydular , ama olması şart değil olmazsa siz direk kablo lehim yapabilirsiniz.

aşağıda gördüğünüz gibi soketleri 2. ve sonuncuya bağlamalısınız. göğüsteki rezidans yanındaki butonu kullanmak istiyorsanız.

Sonra 16 28. pinden aldığımız kabloyu bağlayıp soketi kapatabilirsiniz.

sonrasında buton grubunun içindeki boardı söküp  4’lülerin altında bulunan 4 lastikten birini keserek, residans butonunun hemen yanındaki boşta duran butona yapıştırdım.

Plastik buton kısmına gelince biliyorsunuz bu buton sabit basılamaz durumda bu butonu çıkarmanız gerekiyor. Arkasından tornavida ile ittirirseniz ön taraftan çıkar.

Rezidans butonunu da sökerek aynı hizada aynı derinlikte bir kesik atın. bu butonu basılabilir hale getirecektir.

ancak butonun içi boş olduğu için rezidans butonundaki gibi lastiklere bastırması gereken çıkıntılara ihtiyacınız var

küçük bir dal parçası  + sıcak silikon ile rezidans düğmesi ile aynı hizada bir çıkıntı yapın.

Ve dağıttıklarınızı toplayın… işlem bu kadar.

 

Kafanıza takılanları yorumlardan sorabilirsiniz.

Kalın sağlıcakla…

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 comments

 • Burak dedi ki:

  Yakup usta selam sol taraftaki 16 ve 28 pin demissin ama 16 siyah mi 28 kirmizimi onu belirtmemissin bir bilgi verirmisin sinyal grubundaki siyah ve kirmiziyi resimle desteklemissin ama sol taraftakini goremedim tesekkurler

  • BURAK dedi ki:

   tornavida ile bastırmayın orada tuşu tutan bir tırnak var orası kırılıyor. o tırnağa bastırıp itin yoksa tuş yerinde durmuyor.

 • ALİ RIZA EROL dedi ki:

  BEN İZMİRDEYİM VE 2010 MODEL LİNEAM VAR BANA NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ.

  • yhackup dedi ki:

   yukarıdaki makaleyi paylaşarak yardımcı olamadıysam başka türlü yardımcı olamam olamam maalesef.

 • A.T dedi ki:

  4lü flaşörün orada ECO modu tuşu bekliyoruz.

 • Kazım YAVUZ dedi ki:

  2015 yeni linealar da belirttiğiniz 16 ve 28. pinler aynı sırayla mı acaba. ben aynı pinlere kablo bağladım ancak herhangi bir işlem olmadı. yukarıda yazanları harfiyen yerine getirdim. acaba bir farklılık olabilir mi?

  • yhackup dedi ki:

   Aynı ben yaptım o model araca, sigorta kutusundaki aldığınız kabloları kısa devre yapınca kapılar kilitleniyor ve açılıyor mu ?

   • Kazım YAVUZ dedi ki:

    Evet bağlantıları hallettim şimdi 4 lü bölümünü söktüm ancak benim araç yeni linea modeli multimedyalı (grande punto ya benzeyen)
    panelde bagaj açma, asr ve flaşör var değirlerinde direnç ve bağlantı yapılmamış sokette ise 6 adet dolu pin var diğer pinlerin erkekleri de yok. Nasıl yapabilirim.

 • Sedat dedi ki:

  16 ve 28 pindeki kabloların renklerini paylaşır mısınız. Doblo için bu çalışmayı yapmak istiyorum fakat D3 kasa için e-learn kataloğuna servis dışında ulaşmak mümkün olmadığı için bulması zor oluyor. Fakat soket sırası farklı olsa bile kablo renkleri aynı oluyor. Diğer çalışmalarınızı yaparken kablo renkler aynı olduğu için kabloları kolayca buldum.

 • Lineacı dedi ki:

  Hocam merhabalar
  16 ve 28. Pimlerde kablolar var bu kablolardan köprü mü alacağız

 • erkan dedi ki:

  benim araç 2015 linea burada anlattığını harfiyen uyguladım buton çalışmadı ancak kısa devre yapınca çalışıyor buton gurubu fotoğrafta ki gibi devre kartı kısa değil 7 buton aktif edilebilir durumda kart üzerinde o butonu nasıl bulurum kısaca anlatırsanız sevinirim ayrıca belli kmh de kapılar kilitleniyor kapılar koldan sadece sürücü tarafı açılıyor diğer kapılar kilitli neden olabilir şimdiden teşekkürler

  • yhackup dedi ki:

   Valla çalışmadığına göre harfiyen uygulamamışsın 🙂 Kabloları değidirince çalışıyor ise dörtlü buton gurubunda bir şeyleri eksik yapmış olmalısın. multimetre ile bu iki bacağı ölç o butona bastığında o gösterdiğim pinler kısa devre olmalı