31 Ocak 2023 Yazarı Süleyman ŞENGÜL 3

Bagaj lambası arızasının çözümü (Bagaj kilidi tamiri-Lambası olmayanlara fikir)

Grande Punto ve Punto EVO larda genelde belli bir zaman sonra bagaj lambası yanmamaya başlıyor. Sorunun nedeni genelde Bagaj kilidin den çıkıyor. Ancak bu kilit tamirine girmeden önce ilk olarak aşağıda kontrolleri yapmamız lazım.

1. Ampulun sağlam olup olmadığını test ediyoruz.

2. Lambaya gelen kabloların bir tanesine +12 voltun gelmesi lazım gelmiyorsa direksiyonun sol tarafındaki sigorta panelini kontrol ediyoruz.

3. +12 volt gelen ucu tespit ettikten sonra bagaj açık konumda iken bir kablo yardımı ile diğer uçuna şase veriyoruz eğer lamba yanıyorsa lambaya şase gelmediğini tespit etmiş oluyoruz.

4. Şase 2 problem nedeni ile gelmez. ilk olarak bagaj kilidi ile lamba arasındaki kablo bagajın sol üst tarafında bulunan geçiş hortumunun içinde kırılmış olabilir. Bunuda test etmek için ölçü aletini buzer konumuna alip lambaının ucundaki şase kablosunun ucuna değdirin diğer ucunuda kilid üzerindeki aynı renk kabloya değdirin buzer ötüyorsa aradaki kabloda sağlamdır.

5. Bu işlemleri yaptıktan sonra halen lamba yanmıyorsa Sorun kilitte kalıyor.

Şİmdi gelelim bizde hiç lamba yok diyenlere

Forumda konusu vardı ama ben kısa yoldan size mantık olarak çok fazla yer sökmeden nasıl bagaj lambası yapacağınız anlatayım.

1. Bagaj kilitinin söketinde bir tane boş uç göreceksiniz buraya bağlayacağınınz kabloyu geçiş hortumundan geçirerek bagajda lamba koyacağınız yere kadar getirin. Bu işlem sayesinde lambanızın Otomatik -voltajı yani şasesi hazırlamış olacaksınız.

2. +12 volt için genelde arkadaşlar sigorta panelindeki soketten almayı tercih etmişler ama aracın sol tarafındaki plastikler komple söküleceği ve sigorta panelinde işlem yapacağınız için bana gereksiz iş ve birazda eli yatkın olmayanlar için tehlikeli geliyor.

3. +12 volt için kapıların tavan birleşim noktasındaki fitilleri çekip bir tane kabloyu on tarafta bulunan tavan aydınlatmasına bağlayarak zahmetsiz bir şekilde bagaj lambasına getirebilirsiniz.

4. Orjinalini yapmak isterseniz Sigorta panelinde sigortaların yanında bulunan dikey 32 uçlu kablo soketinde Grande puntolar için 28 uç Punto Evol ar için ise numarasını hatırlamıyorum ama sokete arkasından bakarken sağ üstten 3 uç rengi sıyah-turuncu kabloya bağlantı yapılacak.

BAGAJ KİLİTİ TAMİRİ

Tamir anlatımına geçmeden önce ilk olarak bu kilide sıktığımız WD40 ve sıvı gresler iletken özelliğe sahip olduğu için elektronik plaket içinde oksitelenmeye ve kısadevreye neden oluyor. Resimlerdede bunu göreceksiniz. Tamircilere gittiği

nizde genelde hemen bu işlem için sıvı gres kullanırlar ama bu doğru bir uygulam değil. Elektronik aksamlara kesinlikle sürdürmeyin. kapılarımzıdada kilit mekazmasının iç kısmına mesela çok sıvı gres sürdürmeyin ordada aynı durum gecerli. Normal katı gres ile çok az miktar kullanılsa yıllarca sorun yaşanmaz.

1. BAGAJ kapağında bulunan plastik kapağı yerinden söküyoruz. Kilit üzerindeki soketi çekip kiliti tutan vidaları 10 numara anahtar yada lokma ile söküp kildi alıyoruz.

2. Kilitin üst kısmında siyah bir plastik kapak var. Bu kapağı tutan tırnakları göreceksiniz küçük düz tornavidalar yardımı ile bu kapağı kastırarak yerinde sökeceksiniz. Bir tarafı kolay cikar metal taraf ise zor cıkar orda kastırma işlmini dengeli yapın çünkü metal yüzeyde yuvarlak tırnaklar kırılabilir buna çok aldırış etmeyin zaten arızalı kilit ya yenisini alacaksınız yada tamir edeceksiniz..

3. Kapağı açınca motoru ve plaketi göreceksiniz. Motoru kendinize doğru yukarı şekilde asılın cıkacaktır..

4. Motoru cıkardıktan sonra plaketi yerinden çıkarmak için normalde metal perçinleri sökmek lazım ama bu işlem çok zahmetli ve kilidin mekanik aksamınıda dağıtacağımız için risk taşımaktadır. Plaketi sökmek için tutan tırnaklardan motora yakın olanı kırın sonra kenarlardan kastırarak plaketi sökün ancak burda dikkat edin plaketi kırmayın.

5. Plaketi söktükten sonra oksitelenmiş yerleri temizleyerek yeni swıchi takın. Swıchi elektronik parça satan yerlerde bulabilirsiniz. Ev telefonlarında bulunan swıchlerle aynıdır. Ev telefonu tamiri yapan tamircelerdede vardır.

6. Swichi yerine taktıktan sonra yerıne koyup kiliti kitleme pozisyonuna alın. Bu pozisyona gelirken eğer swiche deyen tırnak swichin plastik kısmına gelirse o tırnağı eğe yardımı ile törpüleyin yalnız bu işelmi yaparken çok hassas yapın fazla yaparsanız bu sefer swıche değmez.
7. Swıchleme işleminde bir problem yoksa plaketi yerine tam montajını yapmadan önce bakır plaket tarafına sıcak silikon ile o yüzeyi silikonlayın bu sayede sıvı iletkenlerden ve oksitlenmeden korursunuz. Swıchın bozulmasının en büyük nedeni sıvı teması ile ark yapması ve oksitlenmesindir.

8. Plaketi yerine takıp motoruda yerine takın. Sonra plastik kapağı söktüğünüz gibi yerine takın etrafınada silikon çekerseniz iyi olur. Kilit mekanizmasının kitlenme yerinede katı gres sürerseniz hem içine su almaz hemde saat gibi çalışır. Bundan sonrada asla o kısımlara sıvı gres yada wd 40 sıkmayın. Zaten resimlerdeki oksitlenmelerdende ne durumda olduğunu acık ve net görüyorsunuz. 9. Kiliti bagaj kapağına monte edin ve test edin göreceksiniz artık çalışıyor. Böylelikle 1 TL lik swich ile 150 TL kilit masrafından kurtulmuş oluyoruz. Ayrıca yaptığımız işlem sayesinde kilitin ömrü orjinaline göre daha fazla olacaktır.