24 Haziran 2024 Yazarı yhackup 2

1.4 Fire & 1.3 Multijet Hangi Motor Hangisini Seçmeliyim ?

Son zamlarla birlikte artık orta ve alt gelirli vatandaşların tek tercihi Fiat Egea…

Egea dış görünüşü ile oldukça da etkileyici fiyat olarak da maalesef en iyisi.

Bu segmentte bu fiyata bu dolulukta ve kalitesinde bir araç maalesef yok günümüzde bulunduğu konum itibari ile rakipsiz.

Ancak bu yazıda en çok satılan iki motora değineceğiz…

Maalesef insanlarımız Eea alırken sadece belirli rakamlara bakarak araç alıp sonrasında hüsrana uğruyorlar.

Çekmiyor gitmiyor bayılıyor yağ yakıyor…

Fiat’ın Egea’da kullandığı 1.4 fire ve 1.3 Mjet motoru aynı beygire sahipler.

Fiyat listesine baktığımızda
an itibari ile 1.4 fire 110.900 TL ve 1.3 Mjet 140.900 TL her ikisi de Easy olan en boş model.

Arada 30 bin lira gibi devasa bir fark var.

Araç seçerken tek başına beygirin bir şey ifade etmediğini özellikle belirteyim.

 

Peki beygir aynı ise aradaki fark nedir ?

Cevap vereyim 1. tork 2. bu torku ve beygiri kaç bin devirde üretebildiği.

Beygir ile Torku şöyle örneklendireyim, İki arkadaş boks makinesinin önüne geçtiniz aynı boy aynı yaş aynı kilodasınız siz yumruk atıyorsunuz 127’ye kadar çıkıyor, o yumruk atıyor 200’e kadar çıkyor 🙂

1.4 fire motoru, 95 beygir güç üretebilmek için 6000 devire çıkmanız gerekiyormuş, aracınız 6000 devirde iken 95hp güç ve 127nm tork üretebiliyormuş.

Şimdiye kadar kullandığınız araçlarınızda aracınızı kaç defa bu devire çıkardığınızı bir düşünün..?

Kendi kendime cevap vereyim bir kere Lada Vega ile 5500 civarına çıkmıştım yaklaşık 170km/h hızda idi.

Açık konuşalım günlük kullanımda normal şartlarda , hiç kimse bu devirlerde aracını kullanmaz hatta halk arasında bu tür devirli kullanımlara aracını sıkıştırmak deniyor 🙂 ve siz hiç bir zaman 95 hp almayacaksınız o motordan normal şartlarda.

Dönelim 1.3 Multijet motoruna, 95hp üretebilmek için , 3750 devire çıkmanız yetiyor , ayrıca 200 nm torku 1500 devirde üretebiliyor evet sadece 1500 devir, 1.4 fire motorumuz max torku olan 127 nm torka 4500 devirde üretebiliyordu.

Kısaca günlük kullanımda dahi aracın gücünü her aman hissedeceksiniz düşük devirlerde dahi, hem de aracınızı daha  düşük devirlerde kullandığınız için yakıt ekonomisi yapacaksınız.

Bazen derler ya yav benzinli sessiz dizel gürültülü, max torklara çıkın uzun yolda ölçün iki motorun da sesini, bakalım yüke bindiği zaman hangisi daha gürültülü 🙂

 

Kullanım alanları ve Acizane önerilerim.

Konya Kayseri gibi düzlük bir yerde yaşıyorsanız 1.4 sizi tatmin edebilir, ancak düzlük bir yerde kullanmayacaksanız kesinlikle 1.4 tavsiye etmem.

Her iki aracı da aynı yokuşta aynı şartlarda beraber gittiğinizde benzinlinin yokuşta nasıl bayıldığını göreceksiniz. 

Örneğin bir yokuşa 130 ile aşağıdan kaptırıp, yokuşun ucuna vites düşe düşe 80’lerde yokuşu tamamlamak sizi üzmüyor ise benim için sorun değil diyorsanız 1.4 fire hayırlı olsun.

Ama sizde benim gibi ben 130’la başlarım 140’la biterim o gücü altımda hissetmek isterim diyorsanız 1.4 fire size göre değil.

Daha önce dizel kullandıysanız 1.4 size göre değil

Aracıma doldururum ailemi arkadaşlarımı dağ taş gezerim diyorsanız 1.4 fire size göre değil 

 

Tabi maliyet çok büyük etken , 30 bin lira iyi para açıkcası bazen 29 çıkar 30 çıkmaz e o zaman yapacak bir şey yok. Dediğim gibi sınıfının lideri ve çeyrek altın gibi istediğiniz anda satabilirsiniz. 

Bu arada belirteyim Fiat Egea’da 120 beygir güç ve 215 nm tork üretebilen 1.4 motorun T-Jet versiyonu da bulunuyor ancak Türkiye’de şu an satılmıyor bildiğim kadarı ile, sitesinde göremedim. Ancak sahibinden sitesinde bulabilirsiniz.

Bu yazı sadece güç odaklı olarak yazılmıştır, arac kendini yakıt vs olarak ne zamanda kendini amorti eder lpg takınca yakıtı ne olur dizel ile kıyasladığımızda onlara bir şey diyemem.

Şunu net söyleyebilirim Fiat’ın 1.3 motoru tam bir fiyat performans motorudur ve uzun ömürlülüğü ile kendin ıspatlamış bir motordur.

Ek olarak siz kullanıcıların da yorumlarını bekliyorum, kıyaslama yaparken her iki aracı da deneyimlemiş olarak yazdığımı unutmayın. 😉