22 Mayıs 2024 Yazarı yhackup 5

Logitech MK470 Kablosuz Klavye ve Mouse Set İncelemesi

Merhabalar,

Daha önce alıp buradaki linkte incelediğim klavyem Logitech mk540 garanti süresi dolar dolmaz bozuldu.

Hemen gidip yenisini almak gerekiyor tabi , yazılımcı arkadaşlarım bilir, yazı kod yazarken klavye tuşlarının aralıkları ve özellikle derinliği çok önemli bu sebepten  notebook klavyesine yakın ince bir klavye almak istedim ve mini bir araştırma sonrası Logitech MK470’da karar kıldım.

 

ilk olarak fiyatından bahsedeyim ben klavyeyi acil ihtiyaçtan ötürü Teknosa mağazasından aldım. Bu klavye 2021 haziran ayı itibari ile

 

 

Kısa ve öz şekilde nesini sevdim nesini sevmedim artısı eksisi anlatayım. Klavyenin 2 rengi var beyaz gri ve siyah gri ben monitör renklerimle uyumlu olsun diye gri tercih ettim.

 

 

Klavye küçük minimalist ama göründüğünden daha ağır 558gram demiş sitesinde yarım kilodan biraz fazla. Resimde büyük görünüyor olabilir ancak 37cm uzunluğu var bir karıştan birazcık fazla.

Dahili pillerle geliyor, önceden içerisinde Duracell oem pil ile gelirdi şimdi GM marka bir pil ile geliyor. Klavye ve mouse’daki bantları çıkarıp doğrudan kullanabilirsiniz. Buradan yine de bir artı verelim.

Klavye kapağını açtığınızda piller ve küçük bir cep karşılıyor tablet veya telefon ile kullanım için tasarlanmış, açıkçası bunu bilerek almadım ama iyi düşünmüşler bu şekilde bir kullanım olmayacaksa yedek pil veya kalem konulabilir.

 

Klavyenin bence tek sorunu yön tuşları , sağ ve sol tamam ancak yukarı aşağı yön tuşları oldukça minik , diğer klavyelerdeki gibi shift küçültüp o araya büyük bir yukarı ok butonu konulsa daha kullanışlı olurdu kesinlikle, bunun bir alışkanlık gerektirdiği kesin, buradan kocaman bir eksi veriyorum.

Ancak tuşların derinliği hassasiyeti ve sessizliği oldukça kullanışlı.

Eleştirdiğim bir diğer kısım ise, klavye ayaklarının olmaması, yani yükseklik ayarı yok , önceki klavyem olan mk540’ta 2 kademeli bir yükseklik ayarı vardı.

onun dışında malzeme kalitesi oldukça iyi, bir kaç yakın çekimlere göz atın.

 

Gelelim Mouse’a ,  Mouse kapağı üstten açılıyor ve tırnaklı veya sürgülü değil mıknatıslı, kapağı üzerine bıraktığınızda yerini bulup oturuyor.  oldukça kaygan bir alt tabana sahip ama her mouse gibi bir gün o da tozlanıp yavaşlayacak.

Tuş sesi yok, oldukça sessizler hem sağ sol click hem de top click’ten herhangi bir ses duymuyorsunuz.

 

Mouse avucun içine oturan bir yapıda değil ince düz, bu tür mouse daha önce hiç kullanmamıştım, Kesinlikle bir alışkanlık gerektiriyor ama ben beğendim bu mouse’u

 

Teknik verilere gelirsek,

Mouse ;

  • 1000 dpi çözünürlüğünde ortalama değer daha aşağısı alınmamalı ama çizim yapmıyorum çok takmadım o yüzden.
  • Tek pil alıyor 18 ay kullanılabileceği iddia ediliyor ancak önceki tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki logitech ürünlerinde bölü 2 olarak düşünün 18 ay diyorsa 9. ayda pil bitecektir.
  • Nano alıcıya sahip, altında bir led ışığı görmüyorsunuz.

Klavye

  • İki pil ile çalışıyor sitesinde 36 ay kullanılabileceği iddia ediliyor ama yukarıda da bahsettiğim gibi bölü 2 olarak düşünün 18 ayda bitecektir pili.

Eski klavyemde yaşadığım bir sorun vardı, Nano alıcısını bilgisayarda taktığım usb girişi yanına bir harici disk veya usb bellek takıp bir dosya transfer ettiğimde klavyem ve mouse takılıyordu. Bu o klavyeye has bir sorun mu benim bilgisayarımın usb girişleri ile ilgili sorun mu bilemem ama usb alıcı yanına bir şey takmamaya özen gösteriyordum.

 

Diğer bir konu ben klavye ve mouse hiç kapamam üzerindeki tuşlardan açık durur zaten uyku moduna geçiyor, belki kapasam iddia edilen süreleri görür.

Ancak zaten bu klavyede açma kapama tuşu yok , ancak mouse’da var.

Hem klavye hem de mouse sessizliği ile gerçekten beğenimi kazandı.  bilgisayar başında çok yazı yazanlar için gönül rahatlığı ile önerebilirim Notebook klavyesi ayarında bir klavye istiyorsanız tam da sizin için.

Ek olarak boyutlarından dolayı masada oldukça az yer kaplaması da büyük bir artı oldu benim için.

Bu fiyata en azından unifying özelliği beklerdim ama yok maalesef.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar aklıma gelirse yazarım 🙂

Sağlıcakla kalın.