Arduino ile Kendi Park Senösürünü Kendin Yap :)

Merhabalar,

Belki hazırını daha ucuza mal edebilirsiniz , Belki hazırlaır daha fonksiyonludur , Fakat kendi sensörünüzü kendinizin yapması ayrı zevk bir vereyecektir.

 

Ön park sensörü genelde park ederken önümden haberim olması için gerekli , tabi bir çok yeni nesil araçta adaptive Cruise Control için de bir görevi bulunuyor.

Elimdeki malzemeler alixpressten alınma çokta kaliteli olmayan ürünler , Arduino pro’yu 2 Dolara almıştım mesela ,

Zaten asıl çıkış amacım Adaptive Cruise Control nasıl yapabilirim di .

Kısaca ACC  , Cruise Controlü devreye aldığınızda şehir içi trafiğinde dahi kullanabilmeniz , aracınız öndeki aracınızla aradaki mesafeyi ölçerek Aracı durdurup devam eder (Otomatik viteslerde olur.)

Bunu bize uyarlarsak otobanda önümüze araba geldiğinde , frene basıp cruise controlü devreden çıkarmak yerine , otomatik olarak araç Cruise Control hızını hızlı hızlı düşürüp motor freni ile yavaşlarmak , sollamaya çktığınızda aracın önü boşaldığında ise kaldığı hıza geri dönmek , bu işlem çok da zor değil.

Fakat bunun için öndeki sensörlerin çok kaliteli ve 100 – 200 metreleri bulan bir mesafeyi ölçebilmesi gerekli.. henüz bu sensörler çok pahalı ucuzladığında inşallah onu da yapacağım…

 

Şimdilik park sensörü ile yetinelim 🙂

Montaj ve silikon kaplama öncesi fotoğrafları ,

Malzemeler,

  • Arduino Pro Mini 2$
  • Hc-sr04 Ultrasonik Mesafe Sensörü  6 TL
  • LM7805 5 TL

Çalışma videosu , Buzzer aracın içinde olduğu için biraz az duyuluyor .

 

Arduino Kodları,

Ben kod tarafında 100cm’e kadar duyarlı olması için ayarladım daha fazlasına gerek yok , Siz isterseniz aşağıdaki kodlardan düzeltebilirsiniz.

 

Kodda anlamadığınz noktalar olur ise sorun…

 

 

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments

  • Yakup bey Merhaba, HC-SR04 sensörünü dış etkenlere karşı nasıl korudunuz? Benzer bir projem, hcsr04 yerine park sensörlerindeki sensörden kullanmayı düşünüyordum sizin makalenizi görünce elimdekileri dğerlendirmeyi düşündüm açıkcası.

    • yhackup dedi ki:

      Özel bir şey yapmadım sadece dışını silikon ile kapladım su geçirmemesi için , Zaten taktığım bölge iç kısımda kalıyor.