Arduino ile Kendi Park Senösürünü Kendin Yap :)

Arduino Genel Yazılım

Merhabalar,

Belki hazırını daha ucuza mal edebilirsiniz , Belki hazırlaır daha fonksiyonludur , Fakat kendi sensörünüzü kendinizin yapması ayrı zevk bir vereyecektir.

 

Ön park sensörü genelde park ederken önümden haberim olması için gerekli , tabi bir çok yeni nesil araçta adaptive Cruise Control için de bir görevi bulunuyor.

Elimdeki malzemeler alixpressten alınma çokta kaliteli olmayan ürünler , Arduino pro’yu 2 Dolara almıştım mesela ,

Zaten asıl çıkış amacım Adaptive Cruise Control nasıl yapabilirim di .

Kısaca ACC  , Cruise Controlü devreye aldığınızda şehir içi trafiğinde dahi kullanabilmeniz , aracınız öndeki aracınızla aradaki mesafeyi ölçerek Aracı durdurup devam eder (Otomatik viteslerde olur.)

Bunu bize uyarlarsak otobanda önümüze araba geldiğinde , frene basıp cruise controlü devreden çıkarmak yerine , otomatik olarak araç Cruise Control hızını hızlı hızlı düşürüp motor freni ile yavaşlarmak , sollamaya çktığınızda aracın önü boşaldığında ise kaldığı hıza geri dönmek , bu işlem çok da zor değil.

Fakat bunun için öndeki sensörlerin çok kaliteli ve 100 – 200 metreleri bulan bir mesafeyi ölçebilmesi gerekli.. henüz bu sensörler çok pahalı ucuzladığında inşallah onu da yapacağım…

 

Şimdilik park sensörü ile yetinelim 🙂

Montaj ve silikon kaplama öncesi fotoğrafları ,

Malzemeler,

  • Arduino Pro Mini 2$
  • Hc-sr04 Ultrasonik Mesafe Sensörü  6 TL
  • LM7805 5 TL

Çalışma videosu , Buzzer aracın içinde olduğu için biraz az duyuluyor .

 

Arduino Kodları,

Ben kod tarafında 100cm’e kadar duyarlı olması için ayarladım daha fazlasına gerek yok , Siz isterseniz aşağıdaki kodlardan düzeltebilirsiniz.

 

Kodda anlamadığınz noktalar olur ise sorun…

 

 

2 thoughts on “Arduino ile Kendi Park Senösürünü Kendin Yap :)

  1. Yakup bey Merhaba, HC-SR04 sensörünü dış etkenlere karşı nasıl korudunuz? Benzer bir projem, hcsr04 yerine park sensörlerindeki sensörden kullanmayı düşünüyordum sizin makalenizi görünce elimdekileri dğerlendirmeyi düşündüm açıkcası.

    1. Özel bir şey yapmadım sadece dışını silikon ile kapladım su geçirmemesi için , Zaten taktığım bölge iç kısımda kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir