14 Temmuz 2024 Yazarı yhackup 0

J-HOOK Bağlantı Aparatı 3d Yazıcı Baskısı

Geçtiğimiz gün kullandığım kask kamerasının J-Hook Bağlantı aparatının tırnağı kırıldı. Hemen yenisini aldım sürekli kullandığım için. Ancak 2. veya 3. günü kameramı şarj etmek için çıkaracaktım kameraya dokunur dokunmaz elimde kaldı. Çekmedim bile sadece tuttum. 😱

Yoldan yeni gelmiştim Allah’tan sürerken düşmedi gürültüden duymazdım bile 🙁 Bu yüzden kameranın bir yerine numaramı yazmaya karar verdim belki düşer ve hayırlı biri bulur da arar iade eder.

Ama baktım olacak gibi değil, SJcam Türkiye distribütörüne ulaştım onların da elinde yok, çünkü bu modelin bağlantı aparatı diğerlerinden farklı.
SJ8 Plus Modelinin bağlantı bölümü üçgene benzer bir alana oturuyor, ama diğer aldığım tüm modeller kare şeklindeydi. tam yerine de uymuyor.

Araştırırken bir an aklıma geldi, Arkadaşımın 3D yazıcısı emanet olarak bendeydi, neden kendim basmıyorum dedim.

Acaba hazırı var mı diye ararken Go-Pro için çizilmiş bir örneğini buldum. Ve üzerinde çalışarak SjCam bağlantısına uyumlu hale getirdim. Tabi bir kaç iyileştirme de yaptım.

Peki ek olarak neler yaptım ?

Aldığım J-Hooklarda yaşadığım sorunlardan en büyüğü,

Kamera ile bağlantı arası (1) dar olduğu için , Kamera yeterince arkaya yatmıyor (2). Dolayısı ile Kamera açısı (3) biraz daha yere eğimli oluyor. Bu ölçüleri değiştirdim.

Dolayısı ile , Yüksekliğini(1), ve Uzunluğunu(2) yükselttim.
Not: Bu ilk bastığım J-Hook henüz uzatılmamış versiyonu, uzatılmış versiyonu basınca güncel resmini ekleyeceğim.

İlk Denemeden kareler,

Görüntülerden çirkin göründüğünün farkındayım ama oldukça sağlam oldu, elimle kırmayı denedim ama çok zor. PLA Filement ile bastım.

Bastıktan sonra aklıma geldi aradaki siyah elemana dahi gerek yoktu aslında. O yüzden yukarıda paylaştığım görselde gördüğünüz gibi bir de direk kaska yapıştırılacak cinsten ayarladım.

Sonraki baskılarımı da burada paylaşacağım, siz de kendiniz basmak isterseniz. Aşağıda tinkercad.com çıktısı olan STL, OBJ ve SVG dosyalarını paylaşıyorum indirebilirsiniz. İçine virüs sızmaması için zip dosyasına şifre koyuyorum.

v3 İndirme Linki aşağıdadır. Şifre : 1682

Düzenleme: 27.05.2024

Kameranın daha yukarı bakabilmesi için, boyunu birazcık daha uzattım. Bağlantı noktasını daha yukarı aldım. Önceki ile sonraki arasındaki farkı aşağıdaki resimden görebilirsiniz.
Kırmızı V3 , Mavi V4

v4 İndirme Linki aşağıdadır. Şifre : 1682

Proje Linki : https://www.tinkercad.com/things/k2dPz7GKexf-sjcam-jhook-v5?sharecode=xSOTMmmgHpcF5oMHX3J6lCipPiRkgPS6gW5Md0V5Ga0

Yorumlarınız kıymetli, Okuduğunuz için teşekkür ederim.