Fiat Punto, Fiorino, Doblo3 Cruise Control Uygulaması

Merhaba Arkadaşlar,

Sıkça bana yöneltilen bir soruydu bu araçların Cruise Control sistemleri.  Aşağıda Kaynağını belirttiğim forumda Volkan Arkadaşımız bir makale yayınlamış.

 

Kaynak : forum.grandepuntotr.com

 

Anlatım Volkan  bey’e aittir sorularınızı doğrudan forumda kendisine yöneltebilirsiniz…

 

Arkadaşlar forumda Cruise control ile ilgili çeşitli konular var ama tam manası ile birebir anlatım yok. Dağınık şekilde konular. Bu konuda Punto – Doblo – Fiorino serilerine nasıl cruz control takılır hangi malzemeler kullanılır gibi bilgileri ayrıntılı şekilde paylaşacağım. Eksik bilgiler yada yanlışlarda olabilir bilen arkadaşlarda paylaşırsa beraber güzel bir yardımlaşma olur.

Grande Punto – Punto Evo – Punto 2012+ serileri :
 Punto serilerinde Cruise Control yapmak için iki uç gerekiyor. Çoğu araçta Direksiyon sinyal kol ünitesinin üstindeki 12 pinli sokete kadar tesisat hazır olduğu gibi bir çok seridede yok. 12 pinli sokette 8 ve 10 numaralı uç kullanılır. Burda önemli olan uç 8 numaralı uçtur. 8 nolu pin yuvasında kablo yoksa sigorta panelinin altında arkaya doğru bulunan D soketinin 41 nolu pin yerinden kablo çekmek gerekiyor. 10 numaralı uç Şase olduğu için olmasada aracın herhangi bir yerinden şase alınarak bağlanabilir. Puntolarda 2006 model ve sonrası için tüm serilere cruise control uygulaması yapılır.

Fiorino Serisi : Fiorino serilerinde punto ile aynı şekilde 2 uç mantığı ile cruise bağlantısı yapılır. Burda tek değişik olan nokta sinyal kol unitesinin üstündeki 12 pinli sokette 6 numaralı uç kullanılır. Yani 6 ve 10 nolu uç kullanılacak. 10 nolu uç şasedir . 6 nolu uç genelde doludur. Yani Fiorino serilerinde cruise tesisatı sinyal kol ünitesine kadar hazırdır. Ancak Fiorinolarda Euro5 motor ve 2014 model üstü 1.4 bezinli araçlarda bu uygulama yapıldı. Euro 4 serileri 2013 aşağısı modellerde bildiğim kadarı ile bu uygulama yapılamıyor.

Doblo Serisi : Doblo 3 kasa ve üstü serileride punto ile aynı şekilde 2 uç mantığı ile cruise bağlantısı yapılır. Burda tek değişik olan nokta sinyal kol unitesinin üstündeki 12 pinli sokette 6 numaralı uç kullnılır. Yanı 6 ve 10 nolu uç kullanılacak. 10 nolu uç şasedir . 6 nolu uç genelde doludur. Yani Doblo 3 kasa ve üstü serilerinde cruise tesisatı sinyal kol ünitesine kadar hazırdır. Doblo 1-2 kasalarda cruise uygulaması yok.

Bilgi : Linea için neden bilgi yok derseniz ben linea montajı yapmadım. Linea da +12 volt sürme ile çalışıtığı için ve her pozisyon içinde direk motor kısmındaki beyine kadar kablo çekiliyor. Biraz daha detay lı işi var. Ama internette çok detaylı bilgi linea için var. Ama denk gelirse yaparsam mutlaka burda paylaşırım.

Cruise Control çeşitleri: Cruise uygulamasını aracımıza değişik şekillerde uygulyabiliriz. Bu sizin yaratıcılığınıza ve elektronik bilginize kalan bir durumdur.
A: ) Orjinal Cruıse controllü sinyal kol ünitesi alarak bu yugulamayı yapabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken aracınızın şase numarasına göre uygun olan OEM numaralı sinyal kol ünitesini almak. Punto sinyal kol ünitesi ile Doblo ve fiorino kol ünitesi farklıdır. Bu nedenle uygun OEM numaralı alanız önemlidir.
B: ) Değişik marka araçların cruise control kolları ile bu uygulamayı yapabilirsiniz. Ancak bu uygulamada orjinal kolda olan direnç devresi bu kollarda olmadığı için aşağıda vereceğim direnç devresini hazılarıp kola adapte etmeniz gerekiyor. Piyasada bu işlemi Peguet ve Alfa kolları ile yapanlar var. Bende en çok Peguet kolu ile yapıyorum.
C: ) Butonlu devre yaparak aracın uygun olan yerine butonları koyarakta yapılabilir. Maliyeti çok ucuzdur ama görsel ve kullanım kolaylığı konusundan pek iyi olmuyor.
D: ) Direksiyon tuşlarında ses yada radyo kısmı iptal edilerek yapılabiliyor. Ben hiç yapmadım ama forumda bazı konularda var. Dediğim gibi aırbah altındaki bağlantı kısmına şase geliyor. Şase işlemi orda çözüldüğü için aırbag sargısından tek tel kullanılarak tuş takımına bağlntı yapılabilir. Bunu yapacak arkaşlarada bu ipucu olsun.

Cruise Control Devre şeması : Aşağıda cruıse control için gerekli direnç devresi şeması ve direnç değerleri mevcut. Ayrıca D soketinde 41 nolu pin yerinide gösterdim. Bu devreyi orjinal kol harici yapacak arkaşlar kullanıcak.

Cruise Control Kolunu Aktif etmek: Cruise Control kolu takıldıktan sonra araca bağlanıp takılan donanımı araca tanıtıp aktif etmek gerekiyor. Bunun için ELM 327 bağlantı cihazı gerekiyor. Ancak bu cihaz Modifiyeli dediğimiz aracın Gövde kısmına bağlanabilmedlir. Modiyeli ELM327 tedarik edildikten sonra Multiecuscan programı ile araç modeli seçildikten sonra Gövde kısımını seçip Can-Proxy kısmına bağlanıyoruz. Burda ayarlar menüsünde Menzil Kontrol seçenekleri var. Her iki seçeneğide aktif ediyoruz. Aktif etme işlemi bitince yine aynı menüde en üstte Proxy Düzenleme Prosedürü var. Bu kısım seçilip işlet dediğimizde araçta ilave edilen tüm donanım uygulama aktif hale gelmiş oluyor. Proxy düzenleme yapılmazsa kesinlikle Cruise çalışmaz.

Montaj esnasında sinyal kol ünitesinin alt ve üst kapakları zor çıkar. Sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. D soketi direksiyonun sol alt tarafında bulunan sigorta panelinin alt arkasında kaliyor. Gözle görülmüyor. Yapmanız gereken üstteki soketleri söküp alttan elinizi arkaya sokarak iki tane soket hissedeceksiniz. Bu iki soketten büyük olanı 60 pinlidir. Bu soketi sökün kapakları açarak 41 nolu pine gerekli kablo montajını yapabilirsiniz. Pinlere bağlantı için gerekli pin pabucunu bilgisayarcılardan temin edebilirsiniz. PC güç kaynaklarındaki soketlerdeki bazı pinler oluyor. Sinyal kol unitesinin soketi ise üst taraftadır. Üst kapağı sökmeden göremez ve ulaşamazsınız.

Not1: Fiorino araçlarda cruise control kolu orjinal olarak takılırsa eski sinyal kol unitesinin alttan giren soket yeni ünitede boşta kalır giriş yeri yoktur. Ayrıca Aırbag bağlı olan kablo soketi değişik çıkabiliyor eski sinyal kol unitesindeki kablo soketi söklüpü yenisini geçirilmelidir. Bu durum Doblo içinde olabilir.
Not2 : Orjinal kol unitesini kendi takacak arkadşlar bu işlem esnasında akü kutup başını söksünler ve aırbag çıkarırken ne olur olmaz biraz yandan çalışın.

ÖNEMLİ NOT: Anlattıklarım kendi yaptığım uygulamalardır. Sizin yaparken yaptığınız yanlışlardan ben sorumlu değilim. Burda herhangi bir ticari amacım yok. Bu işi ticari olarak yapanlar bu bilgilerin hiç birini vermiyor vermedikleri gibi beyni yakarsınız bağlantısı çok zor özel cihazlar var bu cihazlar 2000-3000 tl gibi rakamlar gibi söylemlerde bulunurlar. Ben kendim benden talep edildiği sürece peguet kolundan yapıyorum ve sadece el emeğimin karşılığını alıyorum. Onunda fiyatını kendim belirlerim . Burda gelipte kol şu fiyat bu para alınırmı diyenlere de yukarıda herşeyi açık açık anlattım varsa bilgisi yapsın beni kırmaya rencide etmeye çalışmasın

Modifiyeli ELM 327 isteyenlerde özelden ulaşabilir.

Soket ve kol resimleri aşağıdadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 comments

 • Soner Demir dedi ki:

  Abi merhaba ismim Soner. Elektrik otomasyon teknisyeniyim
  2 yıldır sizi takip ediyorum fiat albea sole 1.4 fire 77hp 2009 model aracım var fiatcruisecontol ismindeki sitede albea araçlarada cc kolu uygulaması yapıldığını gördüm citróen kolu ile yapmışlar yazınızda belirttiğiniz pin numaraları aynımıdır aracın motoru ve ecusu 1,4 77 hp puntolar ve linealar ile aynı ayrıca oem alfaromeo kolu ile yaparsak bu direnç devresine gerek varmı.
  çoğu insan bildiklerini paylaşmıyor gel yaparız deyip fahiş fiyatlar teklif ediyor resmen amme hizmeti veriyorsunuz bu işlere merakı olan arkadaşlara bulunmaz nimet verdiğiniz bilgiler ve emeğiniz için çok teşekkürler.

 • ibrahim üner dedi ki:

  hocam kusura bakma rahatsız edeceğim. Öncelikle elektronik işlerinden pek anlamam ama oto elektirik işini az biraz bilirim.
  3 gündür çizdiğiniz şemayı kafamdan Peugeot koluna uydurmaya çalışıyorum ama bir türlü işin içinden çıkamadım. Çünkü Peugeot kolda bildiğim kadarı ile bir ortak giriş 5 çıkış var.
  1. Resume
  2. Set +
  3. Set –
  4. Limit
  5. Cruise
  Bunların hepsi bir girişten bekleniyor. Çizdiğiniz şemaya göre akım bir noktada hem ikiye ayrılıyor. Hemde on/off tuşu dışarıda kalıyor. Kolun içindeki kağıt devreye kablo lehimlemek dışında ayrıca müdahale etmek lazım galiba. Ben tam çözemedim. Daha tedayli bilgi verirseniz sevinirim.
  yani ilk olarak kağıt devre üzerine kablolar lehimlenecek mi yoksa buna uyan bir soket mevcut mu alıp takılacak mi punto evo da tesisat hazır deniyor koldan çıkan soket nasıl olmalı ve direksiyon içindeki pine nasıl takilmali
  Teşekkürler.

 • Ufuk dedi ki:

  Yakup bey merhabalar iyi aksamlar benim sormak istedigim bu konunun disinda bisey ama needen yazacagimi bilemedim sorum sudur; benim aracim 2008 euro4 linea active 1.3multijet aracimda direksiyon kumanda tusu yok ve baglamak istiyorum konu ile ilgili yardimci olabilirmisiniz kablo baglantisi nereye nasil yapilmali

 • Volkan BAŞOL dedi ki:

  Yakup bey makalemi paylaştığınız için teşekkür ederim.

  • Ali Rıza Atasoy dedi ki:

   Volkan hocam kusura bakma rahatsız edeceğim. Öncelikle elektronik işlerinden pek anlamam ama oto elektirik işini az biraz bilirim.
   3 gündür çizdiğiniz şemayı kafamdan Peugeot koluna uydurmaya çalışıyorum ama bir türlü işin içinden çıkamadım. Çünkü Peugeot kolda bildiğim kadarı ile bir ortak giriş 5 çıkış var.
   1. Resume
   2. Set +
   3. Set –
   4. Limit
   5. Cruise
   Bunların hepsi bir girişten bekleniyor. Çizdiğiniz şemaya göre akım bir noktada hem ikiye ayrılıyor. Hemde on/off tuşu dışarıda kalıyor. Kolun içindeki kağıt devreye kablo lehimlemek dışında ayrıca müdahale etmek lazım galiba. Ben tam çözemedim. Daha tedavi bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler. ofluariza@hotmail.com

  • Ali Rıza Atasoy dedi ki:

   Volkan Hocam bize bu bilgileri veridiğiniz için bizde sana teşekkür ederiz. Benim sormak istediğim bir kaç şey var. Ben Peugeot kol ile montaj yapmak istiyorum kendi aracım 2017 fiorino ve bir kaç arkadaşta da linealar var. Linea lar için öğrendiğim kadarı ile ECU ya kablo çekiyoruz ve bunları belirli pinlere takıyoruz. Bu aralığa direnç koymak lazım mı değil mi ? Fiorino için hiç paylaşım olmadığı için ben Linea gibi diye düşünüyordum ama burada okuduklarıma göre sistem tamamen farklı. Yani anladığım koldan gelen tüm kablolar bir pine bağlanıyor ama hepsinin direnç oranları farklı. Fiorino için daha detaylı bilgi verirseniz ve fotoğraf paylaşırsanız sevinirim. Buaradan veya e-posta ile . ofluariza@hotmail.com.

  • Yakup ULUTAS dedi ki:

   Merhaba Volkan Bey,

   Asıl böyle güzel bir dokumanı hazırladığınız için biz teşekkür ederiz.