Bir HGS Macerası (Güncellendi..!)

Bir HGS Macerası

Merhabalar bugün uzun zamandır uğraştığım bir HGS sorununu başımdan geçenleri anlatacağım belki birilerine faydası olur..

Sene 2014 aracımı alalı bir kaç ay olmuş sıla-ı rahime anne baba ziyaretine gideceğim otobanı kullanmam gerekiyor bu sebepten PTT ‘den gidip bir HGS  satın aldım.

2,5 – 3  yıl kadar sonra aracımı satmam gerekti satmadan bir kaç gün önce PTT’ye gidip aracı satacağımı söyledim personel bana önceki aracımı satarken etiketi sökmemi ve noter satışı ile birlikte gelirsem eski etiketimi ve içerisindeki parayı yeni aldığım aracın plakasına yükleyeceğini söyledi.

Öyle de yaptım Aracımı takas ettiğim için eski aracımdan HGS’yi dikkatlice söküp yenisine yapıştırdım elimdeki satış belgeleri ile PTT’ye gittim eski aracım buydu artık yeni aracım bu dedim.

Ve maceramız bu şekilde başladı, 

Memleketim bana 700km ve yılda bir kaç kez gidip gelirim, istanbula gidip geliyorum artık aha sık kullanmaya başladım , ancak bir sorun var HGS’ye para dolduruyorum 50 lira, ama 6,5 liralık geçiş ücreti karttan düşmüyor takip ettiğimde HGS’yi arayıp 1 saat telefonda bekledikten sonra ulaştığımda anlatıyorum plakanızda kayıtlı olan etikette para var 15 gün içerisinde otomatik düşer dediler tamam deyip sildim kafamdan.

Sonra  1 ay geçti alıma geldi açıp baktım hala 50 lira duruyor HGS sitesinden kaçak geçiş sorguladım 6,5TL’lik ücret kartımdan düşmemiş 100 küsür TL olarak ceza yazılmış.

Arayıp durumu anlattım işte talep kaydı falan filan derken çözemediler, dediler ki kartınıza 100 lira civarı yükleyin cezayı çeksin yoksa zamlanır.

Allah belasını versin dedim yatırdım bu arada Avraysa tüneline girdim çat diye düştü kartımdan demek ki dedim o gişe arızalıymış aradım HGS’yi ama kime ne anlatıyon adamların umrunda değilsin..

 

2017’den bugüne kadar 10’larca kez hgs’dn geçtim kartımda para olmasına rağmen bir düştü bir düşmedi kafasına göre kaçak geçiş dedi para olmasına rağmen… Yine her defasında ardım 15 gün içerisinde düşer kartınızda para var dediler 15. gün kaçak geçiş olarak yazıldı haneye..

Sonra bunlar karttan düşecek diye beklerken eve parça parça Ceza ödeme bildirileri gelmeye başladı. 400 küsür lira 100 küsür lira arıyorsun kimse sorununu çözmüyor.

Sanırım yüzlerce kez aradım sonunda bir tane insan evladı dedi ki

 • abi senin aracındaki HGS etiketinin üzerindeki numaralar ne
  • ****101,  
 • Abi senin plaka neydi
  • *54***
 • Abi senin plakana bağlı olan etiket numarası bu değil ***26 sen o etiketi nereden aldın?
  • Anlattım durumu aracı sattım PTT’ye gittim plaka değişikliği oldu falan.
 • Abi okuduğun HGS kodu Kadriye adında bir kadına ait ve plakası 34*** bu vatandaş kartına para yüklememiş senin aracında da bu etiket olduğu için boş görüyor ceza kesiyor.
  • hadi dedim kartta yoktu bana plakaya bağlı karttan 15 gün içerisinde düşer dediler.
 • Sistem de sorun olmuştur ondan düşmemiştir sen o etiketi sök ve PTT’ye şikayet dilekçesi yazalım.
  • Tamamdır etiketi şuradan aldım şu tarihte aldım vs vs.

 

Bir kaç gün sonra PTT’den mail geldi genel müdürlüğümüze gelin sorunu çözelim,

 • ****101,  nolu etiketi nereden aldınız ?
  • Siz verdiniz.
 • Biz başkasının etiketini neden size verelim
  • ne biliyim ben , gidip elin aracından etiket söküp kendi aracıma takacak kadar aptal mı görünüyorum ?
 • Yanlışlıkla verdik etiketler karıştı desem seri numaralar peş peşe değil alakası yok
  • Çözüm ?
 • Bunu çözemeyiz siz yeni etiket ödeyin ama kart ücretleri değişti artık sonra arkadaşlara söyleyin parayı buraya aktarsın.
  • Sizce ben sizden bir daha etiket alır mıyım ?
 • Başka türlü çözemeyiz…
  • Yani bana olan bana oldu sizin yüzünüzden personeliniz yüzünden sürekli ceza yedim ama sizin umrunuzda değil..
 • Bu çok anlamsız size bu etiketi vermezler sizin etiketiniz ile bu etiketin alındığı şube bile aynı değil.
  • Ha aptalım yani gittim bu kadının arabasını buldum aracından HGS’yi söküp kendime taktım 3 senedir öyle geziyorum.
 • Öyle demek istemedim bla bla bla

Sonuç olarak gidip içerisinde hala 107 Lira olan HGS’mi iptal ettirdim 1 ay içerisinde hesabıma yatacakmış Garanti bankasından falan alacağım artık.

Benim anladığım kadarı ile Muhtemelen personel benim HGS’de plaka değişikliği yapmadı (gerçi para aktarıldı o nasıl oldu bilmiyorum) komple iptal etti, ve yeni HGS açtı.

O HGS iptal olduğu için başka birine başka şube aynı numarayı satabildi.

Ben plakaya para yatırdığımda ***26 nolu karta yattı ama gişeden geçerken ***101 nolu kartı okudu para olmadığı için ceza kesti.

Bir kaç defa geçerken para düşmüştü sanırım onda da etiketi hiç okuyamadı direk plakadan okuyup plaka üzerindeki paradan düştü.

Şimdi ise gelen tebligatı 15 gün içerisinde ödersem erken ödemeden dolayı 1/4 indirimden yararlanıp(!) ödedim ödeme dekontunu da KGM’ye ödedim.

Gel gelelim halan borcum düşmedi ve şimdi de ödediğim borç vergi dairesine düştü 🙂 şaka gibi arıyorum yine diyorlar bir kaç gün sonra düzelir diye 1. ayın 1’inden beri  her gün arıyorum 1 hafta sonra arayın diyorlar şu an 3. aydayız.

Hala düzelir veya ödeme dekontu ile vergi dairesine gidin oradan silerler diyorlar..

Sizin de var ise başınızdan geçen sorunlar aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz.

Düzenleme 11.06.2019

6 ay sonra, düzeltme ile ilgili mail geldi çok şükür.

Düzenleme 11.07.2019

Bugün yine HGS’den bir müşteri temsilcisi aradı, konunun araştırılıp mağduriyetim haklı olduğuna karar verilmiş. 

Sonuç olarak ödenen cezalı tutardan , geçiş ücretleri düşülmüş ve kalan 251~ TL’nin iadesine karar verilmiş.

2 hafta sonra vergi dairesinden para iadenizi alabilirsiniz denildi.

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

0 0 votes
Bu yazıya oy ver
Subscribe
Bildir
4 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ömer Faruk UYDURAN
2 yıl önce

Olmaz mı 🙂 Aracı ilk aldım hemen sabahında Mardin istikametine doğru yola çıktım hgs yoktu üzerinde dolayısıyla kaçak geçişten ceza yedim. 15 gün içinde hgs çıkarın bor düşer denildi. Banka derdi çekmeyim devlet kazansın diye PTT’den aldım HGS’yi. Baktım ceza hemen silindi derin bir nefes aldım. Bu iş tamam dedim kendi kendime. 2 ay sonra tekrar Yola çıktım bu sefer hgs etiketimiz var kendimizden eminiz. Bir kaç defa obanı kullandım takır tıkır paralar düşüyor sıkıntı yok. En son Adanadan girip Şanlı urfadan çıkış yaptım. Gişede tabelada herhangi bir uyarı görmedim kaçak geçişteki alarm ötmedi. Bende bu durumu problem olarak algılamadığım için sorgulama sayfasına bakmadım bile. Bir ay sonra edevlette başka bir şeye bakarken tesadüfen gördüm. 50 Kr bakiye yetmediği için kaçak geçiş olarak 134 lira ceza kesilmiş. Ben itiraz ettim SMS olarak bildirin gelmesi gerekiyordu diye. Sonra fark ettik PTT’deki memur numaramın son iki hanesine yanlış yazmış. Sistem SMS göndermiş ama memurun hatasından dolayı bildirim tarafıma ulaşmamış. Tabi Nasrettin Hoca misali ev sahibinde de suç var hırsızda da. Ben de bakiyesi kontrol etseydim ceza yemeyecektim. Allah PTT yaklaşık bir yıl önce kredi kartını HGS’ye bağlama özelliği getirdi. Bakiye 30 liranın altına düşünce 30 lira otomatik ödeme yapılıyor. Kıssa dan hisse bebde senin gibi mağdur olan belkide binlerce vatandaştan biriyim. PTT ve karayollarının HGS sisteminde daha da güncel teknolojileri kullanabilir. Gişe memurlarını hizmetçi eğitimden geçirebilir…

2 yıl önce

Bak anlatmayı da unuttum birinde gişeden geçtim para düşmedi , geçiş ihlallerine bakım orada da görünmüyor aradım söyledim bak ben bu otobandan geçtim ama para düşmedi bana ne dediler biliyor musun siz o otobana girmemişsiniz de çıkmamışsınızda bugün kaydınız yok 2 gün aradım geçtim ama düşmüyor diye geçişiniz görünmüyor dedi o geçişim bir kaç ay sonra cezalı olarak göründü sistemde 🙂

MAHMUT ÇAĞLAYAN
1 yıl önce

Ben de başımdan geçeni anlatayım. Bir aracım vardı hatayda birine sattım, hgs vardı ama nasılsa plakadan düşüyor diye hiç yapıştırmadım hala torpidoda paketinde durur. Aracı satarken de bu etiketi yine paketiyle beraber aldım arabayı sattım gönderdim. Yeni araba aldım plaka değişikliği yaptım. Etiketi yine yapıştırmadım. Sonra bir baktım benim HGSye hatayda geçiş ücreti yansımış. Aradım kgmyi dedim böyle böyle ben bu aracı sattım gitti şu tarihte plaka değişikliği de yaptım. Kaç kez konuştuysam fayda etmedi derdimi anlatamadım sonuç olarak 3-5 lira dedim geçtim. Zaten amacım parası değil adli birşey olursa başıma kalır diye korkmuştum.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x