Asus Zenfone 5 ZE620KL Garanti Süreci (Kamera Netleme Sorunu)

11.2018 tarihinde aldığım cihaz , 10.04.2020 tarihinde bir sorun baş gösterdi.

12mp’lik Arka ana kamera bulanık çekmeye başladı netleme sorunu oluyordu. 

Yakın mesafede çok belli olmazken yokken  , 1 metreden uzak bir cisim çekerken , bulanık çekiyor. Bazen telefonu sert salladığınızda az da olsa düzelme oluyor.

Bunun mekanik bir sorun olduğundan emindim.

https://rma.asus-europe.eu/tr sitesinden onarım talebi oluşturdum , sonrasında Asus’tan bir mail geldi.

Telefonun 3 iş günü içerisinde adresimden alınıp , SMS InfoComm Teknoloji Servis Limited Şirketi firmasına iletileceği bilgisi iletildi. Telefonun kutusunu hazırlayıp telefon yedeklerini aldım ve ne olur ne olmaz diye telefonda darbe kırık olmadığının net bir videosunu çektim (kargoda bir facia veya teknik serviste hatalı onarım durumu için) ve beklemeye başladım .

 

tabi SMS InfoCommu duyunca forumlarda araştırdım ve genelde yerden yere vuruyorlardı , içimi bir korku sarmadı değil çok fazla şikayet vardı.

Ben bu firmadan ziyade Asusa güvendim herhangi bir sorunda Asusla veta THH ile uzun sürsede sorunumu çözebilirdim.

 

16.04.2020 tarihinde , üzerinde hiç bir ups kargo ile ilgil iibare olmayan beyaz minibüs geldi ve ups’ten geldiklerini söylediler, telefonu hazırladım verdim teslim kağıdı istedim ve bizde yok öyle bir şey dediler.

İşkirlendim ben nereden bileceğim ki sizin ups kargodan geldiğinizi dedim, elindeki kargo numarasını gösterdi bu var elimde kutunun üzerine yapıştıracağım dedi, baktığımda üzerindeki takip numarasının Asus’un bana mailde ilettiği takip no ile aynı olduğunu gördüm.

Süreç

  • 16.04.2020 tarihinde evimden alındı.
  • 20.04.2020 tarihinde Asus yetkili servisi SMS INF. e teslim etti.

Aynı gün tamir edildi ve,

  • 20.04.2020 tarihinde Asus yetkili servisi SMS INF.  UPS kargoya cihazımı teslim etti.
  • 23.04.2020 tarihi itibari ile de telefon elime ulaştı.

Sonuç

Sonuç olarak ana kamerada olan sorundan dolayı gönderdiğim Asus Zenfone 5 cihazım , onarılıp, kamerada olan problemin giderildiğini gözlemledim.

gelen tamirat formunda “yapılan inceleme sonunda arızalı olan dual kamera değiştirildi” ibaresi vardı. yani iki kamera birden değiştirilmiş.

Daha önce eşimin Zenfone 2 Laser cihazını da iki defa garantiye göndermiştim o zaman Teleservice firması bakmıştı ve anakartı değişmişti , yanında bizim düşürerek kırdığımız arka kapakta sıfırı ile yenilenmişti.

Asus beni yine şaşırtmadı Umarım böyle devam eder , bir sonraki cihazım da Asus olacak, net..!

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir