31 Ocak 2023 Yazarı yhackup 0

ASUS Cerberus Gaming Türkçe Klavye – Cerberus Mouse Combo Set Kullanıcı İncelemesi

Güncelleme,
Öncelikle belirtmeliyim ürünü bugün itibariyle iade ediyorum. Üründen memmun kalmadım, sebeplerini aşağıda açıkca belirttim saygılarımla.

Merhabalar,

Bir süre ofis kullanımı için dayanıklı kullanımı kolay uzun süre kullanabileceğim bir klavye arayışına girdim, ancak klavye fiyatları kur nedeniyle uçmuş durumda, biraz gezindikten sonra ASUS Cerberus Gaming Türkçe Klavye – Cerberus Mouse Combo Set üzerinde karar kıldım.

Ürün 03.09.2019 tarihi itibariyle 265 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

Cerberus Gaming Türkçe Klavye

Doğrudan Klavye ile başlayalım,
Ürün bir klavye için mekanik olmamasına rağmen 1100 gram, 1 kilodan fazla, bu ağırlığın sebebi altında yatan Ful SECC metal plaka, bu plaka ile klavye dayanıklılığı daha da artırdığını iddia ediyor Asus.

Ancak merak ettiğim bir konu var, neden metal plaka ? yani insanlar bu klavyeyi masa üzerinde kullanıyor, bir kasıntıya veya bükülmeye maruz kalmıyor ne kadar gerekliydi bu metal levha ben anlayamadım özel bir sebebi var ise yorumlarda belirtirseniz sevinirim.


Klavye çok sessiz yazarken kimse klavye sesinizden rahatsız olmaz, dokusuda geyet güzel.

Ürünün bir diğer iddiası ise suya dayanıklılık, Asus Cerberus Klavyeye boşaltma delikleri ekleyerek klavye üzerine dökülen sıvılara karşı korumayı amaçlamış.

Klavyemizde 12 Makro tuş özelliği var oyun amaçlı kullanmayacağım için bu özelliği atlıyorum.


Klavye lastikli ayakları sayesinde klavye sağa sola kaymıyor, yer değiştirmek için kaldırıp koymanız gerekiyor bu sanırım özellikle oyunlarda klavyenizin elinizin altından kayarak oyunda saçma hamleler yapmanızı önlemek için.

Ürün Gaming diye geçiyor ancak RGB bir renklendirmeye sahip değil sadece RB, yani Red (Kırmızı) ve Blue(Mavi) aydınlatmaya sahip.

Adı oyuncu klavyesi ancak bir oyuncunun bu klavyeyi beğeneceğini hiç sanmıyorum.

Oyun meraklı arkadaşlarım mekanik klavyeye yönelecektir.

Kısacası oyuncular için önermiyorum.

Renkler arasında geçi yapmak için [FN] + [Caps Lock] tuşunu kullanıyoruz.

Renklerin 4 Seviyesi var, Kapalı, Düşük , Ortak, Yüksek [FN] + [PgUp] ile ışık şiddetini artırıp, [FN] + [PgDn] ile ışık şiddetini azaltabiliyorsunuz.

[FN ]+ [Light] nefes modunu açıyor, bu neden kullanılır bilemiyorum ama , bu moda aldığınızda ışıklar yavaş yavaş açılıp kısılıyor.

Bu modu açıp uzaktan oturup seyredeceğiz sanırım.

Benim klavye seçiminde etkili olan bir diğer özellik ise medya tuşları gün içerisinde kod yazarken sürekli müzik dinliyorum ve şarkı değiştirmek için kod ekranını kapat müzik uygulamasını aç şarkı değiştir yap istemiyorum, klavyeden hızlıca değiştirebilmek istiyorum bu klavyede ise medya tuşları mevcut.

Klavye kablosu 2 metre uzunluğunda örgülü ve açıklamalarda (gold-plated USB connector) yanlış bilmiyorsam gold-plated altın kaplama demek, ama ben altın kaplama neresinde göremedim 🙂

Klavye Dezavantajları
Klavye tuşları sert ve eğer tuşun tam ortasını tutturamazsanız, tuşa basamıyorsunuz. Tam tepeden 90 derecelik açıyla tuşlara basmanız gerekiyor.
Bu on parmak kullanımı aşırı zorlaştırıyor.

Cerberus Gaming Mouse

Mouse 5 tuşlu ve her iki el için uygun bir şekilde tasarlanmış sağlak veya solak kişiler rahatlıkla kullanabilir.

Mouse 4 dpi seviyesinde kullanılabiliyor 500 dpi, 1000 dpi, 1500 dpi, 2500 dpi şeklinde , her DPI seçeneğinde faredeki cerberus simgesi farkı renkte yanmakta ,

  • Yeşil (2500 DPI),
  • Kırmızı (1000 DPI),
  • Mavi (1500 DPI)
  • Eflatun (500 DPI)

şeklinde.

Mouse’ta terlemeyi önleyen bir kaplama var, plasti dip gibi bir malzeme ile kaplanmış gibi bir doku hissi veriyor. Klavye tuşları da aynı şekilde.

Mouse kablosu 1.8 metre uzunluğunda örgülü ve açıklamalarda (gold-plated USB connector) yanlış bilmiyorsam gold-plated altın kaplama demek, ama ben altın kaplama neresinde göremedim 🙂

Mouse dezavantajı
Ne yazık ki Mouse beyaz zeminli masalarsa çalışmıyor. bunu bilerek satın alın , böylesine büyük bir handikapı olan bir Mouse nasıl 165 TL’ye satılıyor anlayamadım doğrusu.

Kutu Açılışı Videosu