18 Mayıs 2024 Yazarı yhackup 0

Araba Alırken Sakın Bu Hataya Düşmeyin..! (Kilometre Düşürme..!)

Merhabalar,

Araç piyasası iyice bozuldu, Haberlerde sürekli görüyoruz kilometre düşürülme haberlerini HAPİS cezası olmasına rağmen bu işi devam ettirenler var.

 

Yargıtay’ın almış olduğu karar gereğince araç km düşürme işlemi ile araç satmak TCK’nın 153. Maddesine göre dolandırıcılık suçu sayılacak. Suçtan mahkum edilenlere ise 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası verilebilecek.

 

Ancak km düşürülmesini anlamak için bir takım yerlere mesaj atarak km bilgilerini öğrenebiliyoruz ancak bu kayıtlar araç muayenesinde kayıt altına alındığı için net bir şekilde belirtmiyor örneğin bir araç 70 binde muayeneye girecek, muayene öncesi 30 bine çekip muayeneye girse muayene de kayıtlara 30 bin olarak geçecek dolayısı ile kayıtta hatalı olacak.

 

Bunu anlamanın tek yolu aracı bilgisayara bağlatıp bakmak araç alırken aracınızı bilgisayara bağlatıp mutlaka beyinden okuma sağlanmasını isteyiniz. Gösterge değiştirilebilir ancak araç beyni oldukça pahalı bir parça olduğu için genelde değiştirilmek için uğraşılmaz.

 

İkinci bir konu ise kilometreyi düşürmekten ziyade kilometrenin gösteriş biçimini değiştirmek.

 

Ülkemizde uzaklık mesafe birimi kilometre olarak belirtiliyor kısaca KM harfleri ile , ancak bir çok yabancı ülkelerde uzaklık birimi Mil olarak belirtilmektedir. Bu sebebten otomobil üreticileri araçların menüsüne hangi biçimde görmek istedikleri ile ilgili bir menü koymaktalar.

Sorun bu noktada başlıyor.

1 Mil = 1.6 KM ye denktir.  Aracınızın kilometresi 160 bin km de iken eğer gösterim ayarını mil’e çevirirseniz araç 100 bin mi olarak görünecektir.

 

Uyanık bazı dolandırıcılar yerse hesabı aracın kilometre gösterim biçinini mil’e çevirip satıyorlar. Araç alırken insanlar kapıyı açıp göz ucuyla bir bakıyor rakamlara “hee güzel 100.000 de bu araç” deyip alıyorlar ancak yanındaki minik birimleri gözden kaçırıyorlar. ve pişman oluyorlar maalesef. siz siz olun mutlaka bu ibarelere dikkat edin.

 

 

Kalın Sağlıcakla..