Airbag Sargı Arızası ve Tamiri

Arkadaşlar punto araçların arıbag sargısı belli bir süre arıza yapıyor. Genelde sinyal kol ünitesi komple değiştirilerek sorun çözülüyor. Son zamanlarda dolar kuru ötv vs derken sinyal kol üniteleri fiyatları aldı başını gitti. Cruise control olmayan sinyal kol üniteleri 500 TL civarında iken Cruise Controllü olanlarda 800-1000 TL civarında. Durum böyle olunca sargı tamiri ilk akla gelen çözüm oluyor. Tamir konusuna geçmeden ilk sargılar neden bozuluyor bunları kendi tecrübelerime dayanarak sıralayayım. 

1. Sargının plastik malzemesi zayıf .
2. Sargının yüzeyindeki kenarlarına doğru sürülen yağ zamanla kayboluyor ayrıca toz vs derken kasılmalar olduğu için katlanıp kırılıyor.
3. Soğuk havalarda sargıdaki plastik ve bakır malzeme sertleştiği için yapılan ani manevralarda sargı içeride katlanıyor.
4. Sargının yapısı aslında en baştan hatalı üretim gibi duruyor. Sargının içindeki hareket alanı dar ve sarım şekli ters düz. Aslında bir çok araçta tes düz sarım var ama sargıyla beraber ayrıyetten katlanmayı engelleyici plastik şeritler mevcut.

Yukarıda yazdığıma ilaveler illaki olacaktır tecrübesi olan arkadaşlar yazabilir.

Sargı tamirini yapan bir çok yer var ama zamanla aynı arıza tekrardan yakın zamanda nüks ediyor. Yapılan sargı değişimlerinde genelde soket kısımlarında sargının kıstırılıp tutmasını sağlayan pres plastik kısım kesiliyor. Sargı uçları da direk lehim yapılıyor. Sargı şeridinin lehimleri kopmaması içinde hızlı yapışıtırıcı yada silikon kullanılıyor. Ama ne kadar hızlı yapışıtırıcıda olsa o kısım sürekli hareket halinde olduğu yapışıtırıcı ve silikon zamanla atıyor ve lehimler kopuyor. Yada sargıyı orta zembereğe sararken sarımda sıkıntı çıkıyor ikiye katlanıp şerit ezlip kopuyor. Yapılan bir diğer uygulamada vazelin yada gres yağını sargı ve yatağına sürüyorlar. Ama bu kullanılan yağlarda donma özelliği ve yapışma özelliği var sargıda çok esnek olduğu için yine ikiye katlanıp hasar görüyor. Bazı tamricilerde uygun olmayan ölçülerde sargılar kullanıyor.

Yaklaşık 1 senedir bir iki arkadaşımın ısrarı ile sargı işine giriştim. Yalnız ilk karşılatığımız nokta yeni sargı fiyatı. Kolun içindeki sargı ile aynı ebatlarda olan 65 cm 12 kanallı sargının fiyatı çinde 100 TL. Bana göre çok pahalı.

Tamir işini yapanlar Sargı ücreti -değişim ücreti – Kol sökme takma ücreti neredeyse yenisi fiyatını talep edebiliyorlar. Tabi bu tamir işinin ne kadar randumanlı ne kadar gidecek muallak olduğu için çoğu kişi haklı olarak yenisi alma taraftarı oluyor.

Şimdi burda ben kendisi yapabilecek düzeyde el kabiliyeti olan benden daha üst bilgiye sahip olan arkadaşlar için sargı tamiri hakkında bilgiler vereceğim. Yanlı olanda olabilir benden daha fazla bilende olabilir. Beraber fikir üreterek belki daha iyi çözüm yolu bulunabilir.

NOT: Burda yaptığım paylaşım tamamen el becerisi ve bilgi tecrübe istemektedir. Yapacağınız yanlış işlemlerden ben yada FORUM sorumlu değildir. Kendinize güvenmiyor yada bilginiz yoksa bu işe hiç girişmeyin.

Gelelim sargı tamirine ilk olarak sargıyı temin etmek gerekiyor. Çinden aşağıdaki linkten 65 cm 12 pin sargıyı alabilirsiniz. Yada başka yerden daha düşük maliyetli bulma şansınız varsa tedarik edin. Ben daha önce çinden almış bir arkadaştan bir adet buldum kendisi bir hevesle almış ama yapmamış. Diğer bir gerekli üründe yağ. ben yağ olarak Winkel beyaz lityum sıvı gres kullandım. Bu sıvı gresle sargı yatağını ve sarıyı yağladım. Yağlı ve yağsız dönme arasında dağlar kadar fark var. yağında sıcak soğuktan etkilenmemesi ve yüzeyden akmaması donmaması nedeni ile bu iş için tam uygun. Ayrıca bu yağu skydome kapı gergileri ve kızaklarında bakım için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

1. Sargıyı temin ettikten sonra direksiyon komple sökülüp sinyal kol üntesini yerinde çıkarmak gerekiyor. Sinyal kol ünitesinin sargı kapağını sökmek için ilk üstteki yaylı çeberi düz tornavida ile iç kısımda tırnakları dışa kastiriıp çıkarın. Daha sonra sargı kapağınında aynı şekilde tırnakları var onlarıda çıkarın. Kapak açılınca alttaki soketi yerinden çıkardığınıda sargı komple elinizde olacaktır.

2. İlk sargıyı kontrol edelim nerde kopukluk var. Bazen direk gri soketin dibinden kopuyor ordan ise sargıyı değiştirmeden direk sargının ucunu sokete lehimleyerek sorunu çözebilir. Bunuda şu şekilde yapmamız gerekiyor. Soketin dibinde şeriti kesin sonra maket bıçağı ile şeritin pres baskının arasına girecek şekilde o arayı açın. Yalnız o arada boydan metal var. Aşağıdaki şekilde rahatça içine girecek şekilde açın. Sargının uc kısımlarını maket bıçağı ile kazıyarak ön lehimleme yapın. Aynı ön lehimleme sokette yapılacak. Ancak burda dikkat etmeniz gereken nokta soketin metallerinin yüzünü kazımayınca lehim tutmaz. Lehim tutturmak için de havyayı fazla tutarsanız bu sefer plastik aksam erir ve kullanılmaz hale gelir. Kısaca sokette lehim yapılacak yerleri bakır sarısı çıkasıya kadar kazıyın. İnce lehim işçiliği istiyor. Lehim işi bittikten sonra ölçü aleti ile üçlar arasında kısa devre olup olmadığını tek tek kontrol edin. Daha sonra lehimlerin üzerine sıcak silikonla kapatın pres baskı kısmınada çok az hızlı yapışıtırıcı uygulayın. Bu şekilde yapınca orjinali gibi tüm yük pres baskıda olacak lehimle ilgili sıkıntı olmayacaktır. 

3. Soketin tesisat tarafını hallettikten sonra şimdi direksiyona giden kısmını yapmamız gerekiyor. İsterseniz bu kısmıda yukarıdaki şekilde yapabilirsiniz. Çünkü bu kısımda şerit tamamen içe girecek, üst pres kısmı kessenizde problem olmaz. Yada şu şekildede yapabilirsiniz. Soketin dip kısmında 3 cm keserek sargıları kazıyıp biribirine lehimleyin bunlarıda dayson silikon yada hızlı yapıştıcı ile biribirine yapışıtırın. Sargı kapağına takarkendayson silikon ile beyaz plastiğin altında kalacak şekilde yapıştırırsanız o kısmıda sağlama almış ve lehimleri izole etmiş olursunuz.

4. Şimdi ortadaki sargıyı değiştirmiş uç konnektörlerini sağlama almış durumdayız. Şimdi gelelim sargı sarmaya. İlk olarak sargı göbeğinin etrafında bir tur sarıp sonra sargı hareket ettirin plastiği üstüne takın sonrada sargıyı tam tersi istikamette beyaz parçanın üstüne sarıp üniteye takın. Alt soketide yerine oturtun.

5. Sinyal kol ünitemizin tüm uçlarını ölçü aleti ile birebir kontrol edip herhangi bir kısa devre ve kopukluk olmadığına emin olup test ettikklten sonra şimdi montaja geçelim. Burda sargının 0 noktasını ayarlamak gerekiyor. Çünkü söktüğümüz zamanki ortalama yani 0 kalkış noktası ayarı bozuldu. Puntolarda direksiyon bir bucuk tur hatta tam bir buçuk değil 1.4 tur sağa ve sola döner. Sinyal kol ünitesini karşımıza aldığımızda kablo soketi üstte olduğunda çeberin sağ üst tarafında çentik çeri yani fabrikada ilk çıktığında sabit kalmasını sağlayan pim yeri vardır. Burayı baz almamız gerekiyor. Yani sargıyı tam sol yapıp bu çentiğe göre kaçtur sağa dönüyor. Normal şartlarda 5.5 tur döner. Bu turun tam ortasını ayarlayıp 2.4 tur sağ 3 tura yakın sol yada tam tersi olacak şekilde ayarlayıp montajını yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki videoyu inceleyin.

Birde size örnek olarak Fiorino ve Linelarda bulunan ayrı takılan aırbag sargı makara resmini atıyorum. Sargı kalitesi çok farklı. Ayrıca sargı mekanizmasında 3 mt reye yakın sargı var. Puntolarda ise 70 cm.

Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Daha iyi yapabilecek yada fikir verebilecek arkadaşlar vardır. Daha önce bagaj kilit tamirinide olmaz demişlerdi onuda yapmıştım şimdi artık herkes yapıyor.
Volkan Başol
Yazar

yhackup

Site Kurucusu & Yöneticisi Yazılım Geliştiricisi

0 0 votes
Bu yazıya oy ver
Subscribe
Bildir
14 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ersen koçak
2 yıl önce

İyi günler yakup hocam şu ekran işinede bi atsan geçen aküyü değişirken ufak bi şase yaptım sonra göstergedeki bazı işaretler aracın kapısını açar açmaz gece görünecek şekilde soluk yanıyor tam yanmıyor ama bi yerden şase alıyor sanki bu işede bi el atarsan sevinirim kolay gelsin

2 yıl önce
Reply to  ersen koçak

Böyle bir işe el atabilmem için , bu sorunu yaşayan bir aracı oturup incelemem lazım.

aklıma gelen şeyler ile en iyi ihtimal sigorta kutusu su almıştır nemlenmiştir vs bu sebebten yapıyordur havalar ısınınca kuru geçer. en kötü ihtimal aracın beynine veya gösterge paneline zarar vermişsindir her ikisini de oturup cihazla ölçmeden anlamak zor.

HÜSEYİN AŞKAYANAR
2 yıl önce
Reply to  yhackup

hocam ALLAH rızası için bana ulaşabilirmisiniz..0 531 726 21 16

ersen koçak
2 yıl önce
Reply to  yhackup

Yakın olsa gelirdim hem tanışmış olurduk ama bayağı uzağız galiba hocam hatırlamışındır yardımın ve videonla curise control de takmıştım

2 yıl önce
Reply to  ersen koçak

Evet hatırlıyorum, sen öncesinde dediğim gibi su sıçramış olabilir sigorta kutularını bir temizle hava tut geçmezse sonrasına bakarız.

2 yıl önce

Airbag özellikle ikinci el arabalarda aklıma en çok takılan konulardan birisi oluyor. Airbag araç kazalı ise nasıl tamir edildi, kazalı değilse sonuç olarak onların da bir son kullanım tarihi var geçti mi içinde ki kimyasal bozuldu mu bilemiyoruz. Ekspertizler her yeri kontrol ediyor ama belki en önemli noktalardan biri olan airbag e hiç bakmıyor. (Bakanlığı yer varsa da daha ben denk gelmedim). Hatta bence sadece ekspertiz değil servis bakimlarinda da kontrol edilecekler listesine eklenmeli.

Hic kimse airbag in çalışıp çalışmadığını kaza anında test etmek istemez sonuçta.

HÜSEYİN
2 yıl önce

Yakup hocam bana bir yardımcı olurmusunuz çok önemli.çok dua ederim.

vedat
2 yıl önce

yakup hocam benim aracın kornası bazen çalışmıyor airbag sargısından dediler ama çok para istiyorlar benim elimdende bu işker gelmiyor yardımcı olursan çok sevinirim 2005 citröen berlingo aracım

Kadir Emre
1 yıl önce

Merhaba yakup bey detaylı anlatımınız için öncellikle teşekkürler. Benim aracım corsa b airbag zembereği üzerinde yoktu.Sıfırını temin edemediğim çıkma bir adet aldım. Ölçü aletiyle kontrol ettiğimde( 4 kısım var 2si korna 2si airbag için) airbag olan kısım kısa devre şeklinde korna kısmında ise tek taraf iletiyor takmadan bunun arızalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim teşekkürler

rasim doğan
1 yıl önce

abi merhaba. benim araç punto 2012 1.2.aracın orjinal airbag çift soketli iken tek sokete çevirmişler tamirli olanı ile. bende çift soketli yenisini aldım fakat kasası bravoya göreymiş bendekinin kasaıyla değiştirebilirmiyim.

Nihat gökhan
1 yıl önce

Selam aleyküm hocam bende de fiyat grant 2008 punto var geçen hafta arabayı yıkadım ve ön panjuruna biraz fazla su tuttum köpük gitsin diye ve o günden sonra korna çalmamaya başladı ve bir gündür kendi kendine ötmeye başladı ve çok sinir bozucu ve hiç bir yere götürmedim sadece bir ustaya sordum oda sargı dedi bilemedim güvenemedim cevabınız için şimdiden teşekkürler

Fatih
1 yıl önce

Selamün aleyküm kardeşim punto airbag sargısı yapılması lazım daha önce yaptırdım 2 yıla yakın gitti tekrar bozuldu önerin veya yönlendire bilirsen çok sevinirim allah razı olsun.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x