Fiat Linea Direksiyon Tuşları ile Aux Modülü Kontrolü

Merhabalar,

Araç ile yolda giderken Aux kontrolu zor oluyor ya kumanda ile değiştireceksiniz ya üzerindeki tuşlarla her ikisi de sürüş güvenliğini tehlikeye atan unsurlar.  Bu sebeplerden dolayı Aux modülünü direksiyondan nasıl değiştiririz araştırdım ve yaptım.

Hatırlayacak olursak Daha önce Linea/Punto/Doblo Teyp’lerine aux bağlantısı hakkında Buradaki konuda fazlasıyla bilgi paylaşmıştım,  Daha sonra Aux aparatındaki şarkıların, aracın direksiyonun tuşlarından nasıl değiştirilileceği ile ilgili Buradaki konuda geniş bilgiye yer vermiştim.

 

Daha sonra araştırmalarım üzerine, Facebook gruplarındaki isminin açıklanmasını istemeyen değerli bir ustamdan Longue(Lineanın full donanımlı versiyonu) direksiyon tuşları buldum, Ve aracıma takarak 2 adet fazladan tuş kazanmış oldum.

 

Ve yeni kazandığım bu tuşları da Aux modülüne bağladım.

Biliyorsunuz Aux modülü teybe doğrudan bağlı olduğu için, teybi açtığınızda veya aracı çalıştırdığınızda Kullanmasanız dahi Aux modülü otomatik çalışıyor, kumandadan kapamak gerekiyor. Artık öyle değil.

Sağdaki Menü tuşu ile Aux modülü açılıp kapanıyor.

Şarkı değiştirme tuşları, Aux’un şarkılarını değiştiriyor, eğer Bluetooth’tan telefon veya tablet bağlı ise direksiyon tuşları telefonun şarkılarını değiştiriyor, telefonda youtube açık ise, youtube deki sıradaki şarkıya geçiyır vs vs,

Soldaki Windows tuşu ise Aux Modülü modları arasında geçiş yapıyor (FM, Aux, SD Kart, Flash Bellek, Bluetooth)

Zamanında Volvo Firması Emniyet kemerinin bugünki teknolojisini bularak bildiklerini tüm otomobil firmalarıyla paylaşarak insanlığın güvende olması için bir adım atmış bizimki o kadar olmasa da amaç fayda sağlamak…

Elimiz direksiyonda gözümüz yollarda olsun.

Çalışma videosu

 

 

Basit Bağlantı Şeması,

Mantık Basit Direksiyondaki Sağda Solda bulunan 4’er tuş farklı dirençlerle birbirine bağlı,

Sırasıyla,

 • – Tuşu 0,01k
 • +Tuşu 0,52k
 • SRC Tuşu 1,50k
 • Windows Tuşu 4,20k  Bunları arduino ile Analog olarak okuyup,  digital pinlere sinyal gönderiyoruz Sinyalimiz ile bc548 tetikleyerek, Aux tuşlarımızı simule ediyoruz

Ben Aux kontol etmeyi seçtim, sizler istediğiniz amaç uğruna kullanabilirsiniz.

 

Role Kartı Devresi,

Bu devre Aux modülüne giden akımı açıp kapamak için, ek olarak devre ile kullanmamdaki sebeb ise, Arduino ile doğrudan role kullanmaktan kaçınmak ,Role Arduino üzerinden fazla akım çekip arduinomuzu bozabilir.

 

Modül tuşlarının devresi,

Auxun tuşlarına Aşağıdaki gibi BC548 transistoru lehimliyorsunuz.

Arduino Kodları, Arduinonuzu bilgisayarınıza yakın ve yükleyin…

 

 

 

Malzemeler,

 • Arduino Uno / Pro / Pro mini / Nano hiç farketmez hepsi aynı ()
 • 4 Adet 1k Direnç
 • 12v to 5v Regülator Kartı.  Link

Role Kartı için,

 • 1 Adet 1k Direnç
 • 1N4007 Diyot
 • BC548 Transistor
 • 5v Role

Yeteri kadar kablo , makaron vs vs…

 

Fiat Linea Direksiyon Tuşları ile Aux Modülü Kontrolü” için 16 yorum

 1. İlk teşekkürü ben etmiş olayım. Bu ve diğer çalışmalarınız için, daha önemlisi bunları paylaştığınız için Allah razı olsun. Devamını bekliyoruz inşallah.

  1. Evet yukarıda zaten bir arduino pro kullandım. Direksiyondaki 8 tuşu da kontrol edebiliyorum…

 2. Ses +., ses -, mute, yukarı ok, aşağı ok, src, tuşlarının çıkış değerleri nedir acaba

  1. Blogta bir yerde vermiştim aslında, bulup ekleyeyim buraya da.

   Merhaba Sırasıyla,
   0k5
   1k
   1k5
   4k2

   1. merhaba
    aşağıda size iki adet sorum olacak
    1- 2011 model Linea’da bu tuşların direnç değerleri her 2011 linea araç için aynımıdır…?
    2- Sizin vermiş olduğunuz tuşların direnç değerlerinden giderek arduino’nun A0 veya A1 pin anologRead okuma değerlerini ölçüm yapmadan hesaplayabilirmiyiz. ? 400 ? 650 ? gibi

    tşk.

    1. Merhaba,
     1 – 2011 modelleri geçtim tüm modellerde aynıdır.(denemedim ama maliyet gereği oturup her araçta direnç değerlerini değiştirmezler, değiştirirler se teyde de kod değişmeleri gerekiyor ki teypbi hazır olarak boshtan aldığını düşünürsek hiç sanmıyorum bu değerlerle oynayacaklarını.)
     2 – Bu sorunuzu tam anlamadım ,Ama ek bir açıklama yapayım ben direnç değerlerini aslında multimetre ile ölçtüm 1k , 1k5 gibi değerleri var direksiyon tuşlarının, arduinoda 400 650 gibi görünmesinin sebebi hem araya direnç atmam hemde matematiksel hesaplara girmemem. Aşağıdaki farklı bir direnç ölçme kodları var bu örnekle yola çıkarsak 400 650 değil de 1k , 1k5 gibi değerleri yakalayabilirsiniz.

 3. Merhaba Yakup Bey,

  Bütün linea araçlarda tuşların direnç değerleri aynımıdır.Mesela benim 2011 linea araç için sizin vermiş olduğunuz

  x > 820 && x 710 && x 600 && x 490 && x < 550

  değerlerini kendi aracımda tableri kumanda etmek için kullanabilirmiyim.Yoksa her cihaz için farklı değerlermi mevcut?

  1. Merhaba,

   Direnç değerleri farklı değildir fakat , örneğin ben direksiyonun altıdaki kablodan kanca ile aldım, Sen teybin arkasından alırsan veya Senin kullandığın kablo ile benim kullandığım kablo uzunlukları ve kalitesi arasında direnç farkı var ise , ki bu farkın oluşması mümkün. veya tuş takımınız tozlanmıştır bu da fark oluşturabilir o zaman değerler değişebilir, aracına bağladıktan sonra Serial.Print ile yazdırarak okumanızı tavsiye ederim.

 4. Yakup Bey
  Ben araç teybini hiç kullanmayacağım oraya samsung tablet bağladım .Bunu direksiyondaki düğmeler ile kontrol etmeyi istiyorum.Bunun için aliexpressten bluetooth arayüzüde olan bir amplifier aldım.Linki aşağıda veriyorum.Cihaz tablet ile bluetooth üzerinden kolayca bağlanıyor ve ses kaliteside oldukça iyi.
  İş burada bitmiyor tabi.Arduino devresini aynen sizin yukarıda göstermiş olduğunuz şekilde yapacağım.
  Tek problem olan tuşalrın arduino A0 ve A1 pinlerine gelen sinyal değerleri..Bunları bir türlü ölçemiyorum.Çünkü değerler çok hızlı bir şekilde akıyor ne olduğunu anlayamıyorum.Tuşlara basınca serial ekranda akan değer değişiyor ama tam tespit edemiyorum zor bir iş…Bunu nasıl yaparım?

  https://tr.aliexpress.com/item/CSR8635-V4-0-Bluetooth-Receive-Digital-Power-Amplifier-Board-TDA7492-2X50W/32754070518.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.mL6Jp2

  1. Merhabalar,

   loop döngüsü içerisinde Serial.print yaptığınız yerin hemen altına delay(500); yazın, her okumada yarım saniye bekler,

 5. selamun aleyküm yakup abi,
  çak güzel bir çalışma olmuş. Ellerine sağlık.
  biz de yapmak istesek hangi malzemeden kaç adet lazım olur, bir liste imkanı olur mu?

Bir Cevap Yazın