Fiat Linea 1.3 Mjet (E4) Map Sensörü Temizliği” için 6 yorum

  1. Emre bey,
   Önce turbo nasıl devreye girer bahsedeyim. 1.3 MJet – Değişken Geometrili Turbo , 1.6 MJet – Sabit Geometrili Turbo vardır. 1.3 MJet turbo kanatlar sayesinde daha erken devreye girer 1750 devirde ama 2200 devirden sonra hissettirir malum küçük motor.
   MAP sensörü manifoltaki vakum miktarını ölçerek içeriye giren havayı hesaplayıp bu oranda bir mazot-hava karışım hazırlamasına yarayan bir sensördür.

   Map sensörü kirli ve işlevini yerine getiremez hale geldiğinde yakıt karışımını doğru yapamayacağı için yanma odasındaki patlama stabil olmaz ve patlamada düşme yaşanır. patlama düşük olunca ortaya çıkan egsoz gazı da az olacağı için turbo tribünlerine daha az egsoz gazı gidecek turbo daha geç devreye girecektir.

   Gördüğünüz gibi birbirini tetikliyor umarım anlaşılır yazmışımdır.
   Ek olarak map sensörleri 3 bacaklıdır 5v ile çalışır. Ama artık yeni araçlarda 4 bacaklıdır 4. bacak hava sıcaklığını da ölçer. Linealardaki 4 bacaklıdır.
   Saygılarımla

    1. Kesinlikle parça çok pahalı sayılmaz 60 TL idi son baktığımda. Eğer imkanınız varsa yenisini yoksa bir balata spreyi ile temizleyiniz gaz tepkisindeki farkı hissedeceksiniz.

 1. Ustam sabah ları ilk çalıştırmada beyaz grimsi 30 saniye kadar duman atıyor acaba wap sensörü den yapar mı Partikül filtresi temizlik yapıldı enjektör kontrol edildi sorun yok araç Euro 5 1.3 2012

  1. Merhaba Recep Bey,
   Benim aracın map sensörü bu kadar kirli olmasına rağmen beyaz duman atmıyordu lakin E5 motorlar biraz farklı.
   Ben bir motor ustası değilim bu sebepten beyaz duman neden atar net bilmediğim için bir şey demek istemiyorum, facebook grubumuzda değerli ustalarımıza sorabilirsin.
   https://www.facebook.com/groups/337584916684894

Bir Cevap Yazın